افزونه تغییر دامنه وردپرس

ممکن است تصمیم به تغییر دامنه یا نشانی اینترنتی سایت خود گرفته باشید. این کار هر چند که ممکن است ضرباتی را به سایت وارد کند، اما اگر به درستی و با دانش لازم انجام شود، قطعاً با جایگزین کردن یک دامنهٔ بهتر به جای دامنهٔ قبلی، در طولانی مدت نتایج بهتری را نصیب شما خواهد کرد. برای تغییر دامنه وردپرس اول باید راجع به خود وردپرس اطلاعات کافی داشته باشید؛ اینکه وردپرس به طور کلی از چه فایل‌هایی تشکیل شده است و ساختار پایگاه داده آن چطوری است. البته دانش عمیق در این رابطه نیاز نیست. ولی حتی افرادی که دانش فنی زیادی هم ندارند، با افزونه‌هایی که برای وردپرس نوشته شده است، به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند. پس با این آموزش همراه باشید تا اطلاعات لازم را پیرامون افزونه تغییر دامنه وردپرس به دست آورید.

افزونه تغییر دامنه وردپرس

قبل از تغییر دامنه وردپرس

قبل از اینکه بخوانید دامنه وردپرس را تغییر دهید، باید چند تا کار را انجام دهید. اول از همه باید دامنهٔ جدید شما از قبل به درستی ثبت شده باشد و همینک هم فعال باشد. برخی از دامنه‌ها مثلاً دامنه‌های IR نیاز به گذشت یک روز کاری زمان دارند تا بتوانید از آنها به صورت فعال استفاده کنید. حتماً مطمئن شوید که این مدت زمان گذشته است. یعنی دامنه به طور کامل فعال است.

همچنین ابزارهای مورد نیاز را از قبل فراهم کرده باشید. مثلاً دقیقاً مشخص کردن باشید در صورت استفاده از افزونه‌ای خاص، آن افزونه چیست. تغییر دامنهٔ سایت کار حساسی است. مخصوصاً اگر سایت شما همین الانش بازدید زیادی دارد! پس بهتر است قبل از شروع کار، روی یک تکه کاغذ روالی کاری را برای خودتان بنویسید، که دقیقاً طبق همان عمل نمایید.

همچنین قبل از هر کاری، حتماً از کل سایت خود یک نسخهٔ پشییبان تهیه فرمایید.

تغییر دامنه وردپرس بدون افزونه

اگر کمی فنی باشید و دانش لازم را داشته باشید، برای تغییر دامنه وردپرس تقریباً به هیچ افزونه‌ای نیازی نیست. شما با استفاده از ابزارهای کنترل پنل مثل phpMyAdmin و همچنین اعمال تغییرات مستقیم روی دیتابیس وردپرس، خیلی راحت در عرض چند دقیقه کار را می‌توانید به اتمام برسانید. در این رابطه آموزش‌های زیر می‌تواند به شما خیلی کمک کنند. پس از توضیحات بیشتر پیرامون این روش خوداری می‌کنم.

یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش افزونه Go Live Update Urls برای تغییر کامل دامنه

تغییر دامنه وردپرس با استفاده از افزونه

اما می‌رویم سراغ افزونه‌های وردپرس! این افزونه‌ها به دو گروه تقسیم می‌شود:

  • گروه اول آنهایی هستند که به طور خاص کارشان تغییر دامنه اصلی سایت است.
  • گروه دوم آنهایی هستند که در حین انتقال خود وردپرس یا پایگاه‌دادهٔ آن، کار تغییر دامنه را هم انجام می‌دهند.

افزونه Go Live Update Urls

این افزونه را تقریباً می‌توان یک راه‌کار کامل نام برد که تنها با چند کلیک ساده دامنهٔ وردپرس را به طور کامل تغییر می‌دهد. این تغییرات را هم در قسمت‌های زیر، روی وردپرس انجام می‌دهد:

  • Posts
  • Pages
  • Image URLs
  • Excerpts
  • Post meta data
  • Custom post types
  • Widgets and widget data
  • Options and settings
تنظیمات افزونه Go Live Update Urls

مهم‌ترین قسمت آن Options and Settings است که دامنه را از همه جای تنظیمات سایت اصلاح می‌کند. طریقهٔ استفاده از آن هم بسیار ساده است. کافی است آن را نصب کرده و وارد صفحهٔ تنظیماتش از گروه صفحات ابزارها در پیشخوان وردپرس شوید. از شما یک Old URL (لینک قدیمی) و New URL (لینک جدید) می گیرد و کارش را شروع می‌کند. البته باز هم این خود شما هستید که به افزونه می‌گویید این تغییر را دقیقاً در کجاها انجام دهد. گزینه‌های تنظیماتی آن را مشاهده نمایید (تصویر بالا).

افزونه Velvet Blues Update URLs

این هم دیگر افزونه مورد نیاز، برای تغییر URLها در جاهای مختلف از جمله پایگاه داده وردپرس است. البته احتمالاً نیاز است قبل از اینکه از این افزونه استفاده کنید، تغییر دامنه را از صفحهٔ تنظیمات عمومی وردپرس انجام دهید.

تنظیمات افزونه Velvet Blues Update URLs

پس از وارد کردن لینک قدیمی و جدید، می‌توانید همهٔ گزینه‌های Spep 2 را فعال کنید (البته به غیر از گزینهٔ آخر) سپس روی «لینک‌های را بروز کن» کلیک نمایید.

افزونه های WP Migrate DB و Duplicator

برخی از افزونه‌ها هم هستند که کارشان به طور خاص تغییر دامنه اصلی سایت نیست. اما در کنار کار اصلی‌شان که چیز دیگری است، برای شما دامنه سایت‌تان را هم تغییر می‌دهند. از جملهٔ این افزونه‌ها WP Migrate DB است. این افزونه همانطور که از نامش پیداست، کار انتقال پایگاه داده وردپرس از یک فضا به فضای میزبانی دیگر را انجام می‌دهد. البته در حین این انتقال، می‌تواند دامنهٔ سایت شما را هم تغییر دهید. البته بقیهٔ کارها مثل اعمال تغییرات در سند wp-config.php وردپرس، که سند پیکربندی وردپرس است را خود شما به صورت دستی باید انجام دهید. که کار سختی نیست. در آموزش‌هایی که تا الان روی سایت منتشر شدند، طریقهٔ انجام این کار تصویری آموزش داده شده است.

یک آموزش جذاب دیگه!  کدهای SQL برای تغییر دامنه سایت وردپرس در دیتابیس

علاوه بر اینکه افزونهٔ WP Migrate DB کار تهیهٔ نسخه پشتیبان و برگردانی از پایگاه‌داده وردپرس را انجام می‌دهد، به صورت زنده قادر است اطلاعات یک سایت وردپرسی را روی یک سایت وردپرسی دیگر منتقل کند. در حین این انتقال، گزینهٔ تنظیماتی‌ای به نام Standard Search & Replace وجود دارد که کارش تغییر دامنه سایت شماست. برای آموزش کامل کار با این افزونه، بهتر است آموزش کار با WP Migrate DB را مطالعه نمایید.

اما می‌رویم سراغ افزونهٔ Duplicator که خیلی هم معروف است. این افزونه کارش بسته بندی کردن کل محتویات سایت، از قبیل قالب‌ها و افزونه‌های وردپرس به همراه تنظیمات آنها است؛ یعنی یک سایت کامل را به صورت یک بسته در می‌آورد. سپس فایل فشرده را می‌توان روی یک هاست دیگر منتقل کرد و به صورت خودکار از حالت فشرده خارج کرد و وردپرس را کامل نصب کرد. در حین این انتقال، زمانی که قصد نصب بستهٔ نصاب وردپرس را داشته باشید، می‌توانید تعیین کنید که دامنهٔ جدید سایت شما چیست و افزونهٔ Duplicator این تبدیل را در همه جای وردپرس برای شما انجام می‌دهد. یعنی تقریباً نیازی نیست شما کار خاصی انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر آموزش duplicator مطالعه فرمایید.

جمع بندی

علاوه بر این افزونه‌هایی که هم به طور خاص و هم به صورت جانبی، کارشان تغییر دامنه سایت وردپرس بود، افزونه‌های دیگری هم هستند که مجال معرفی آنها در این مقاله نبود و ممکن بود که حوصلهٔ شما سر رود. اما آموزش‌های آن روی سایت خودآموز وردپرس منتشر شده و کافی است با کمی جستجو آنها را یافته و از آنها استفاده کنید. ولی در ۹۵ درصد مواقع همین‌ها کار شما را راه خواهند انداخت. اگر شما هم پیشنهاد دیگری دارید، در قسمت نظرات با دیگر کاربران در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.