آموزش کار با افزونه WP Migrate DB وردپرس

افزونهٔ WP Migrate DB یکی از افزونه‌های پشتیبان گیری و انتقال پایگاه داده (دیتابیس) وردپرس است. همانطور که می‌دانید، دیتابیس وردپرس مکانی است که کل اطلاعات متنی سایت شما، از قبیل نوشته‌ها و تنظیمات، در آنجا ذخیره می‌شوند. پس اگر قصد انتقال کامل سایت را داشته باشیم، یکی از راه‌حل‌ها استفاده از همین افزونه وردپرس است. البته باید بدانید که افزونه WP Migrate DB دارای دو تا نسخهٔ رایگان و پولی است.

امکانات افزونهٔ WP Migrate DB

افزونه‌ای که در مخزن وردپرس قرار گرفته، نسخهٔ رایگان آن است. در نسخهٔ رایگان امکاناتی که در نسخهٔ پولی وجود دارد نیست. مثلاً شما می‌توانید روی نسخهٔ رایگان از سایت خود یک کپی تهیه کنید. اما قادر به برگردانی یا همان Restore کردن نسخهٔ تهیه شده نیستید.

ولی نگران نباشید. چون خروجی که افزونهٔ WP Migrate DB از دیتابیس وردپرس می‌دهد به صورت SQL است. یعنی بعداً توسط نرم افزاری مثل phpMyAdmin یا حتی از طریق کنترل پنل سی پنل یا دایرکت ادمین، می‌توانید آن را برگردانی کنید. ولی دو تا قابلیت دیگر هم در این افزونه وجود دارد که به صورت زیر هستند. البته هر دوی این قابلیت‌ها در نسخهٔ پولی افزونه وجود دارند، نه رایگان!

  • Pull : با استفاده از قابلیت، می‌توانید محتویات یک سایت دیگر را به صورت زنده و فوری به روی سایت فعلی منتقل کنید. البته باید دسترسی سایت دیگر را داشته باشید و افزونهٔ WP Migrate DB هم روی آن نصب شده باشد.
  • Push : این امکان دقیقاً برعکس Pull است. یعنی محتویات سایت فعلی را به یک سایت دیگر که روی یک فضای میزبانی دیگر است منتقل می‌کند.
یک آموزش جذاب دیگه!  تهیه بکاپ از سایت روی رایانه شخصی بدون افزونه

آموزش افزونه WP Migrate DB

برای کار با افزونهٔ WP Migrate DB کافی است آن را نصب کنید. برای نصب کردن هم از طریق صفحهٔ افزونه‌ها » افزودن، نام افزونه جستجو کنید و روی دکمهٔ نصب آن کلیک کنید. پس از فعال شدن، صفحه‌ای با عنوان Migrate DB در مجموعه صفحات ابزارها در پیشخوان وردپرس افزوده خواهد شد که باید وارد این صفحه شوید.

آموزش افزونه WP Migrate DB

این صفحه شامل سربرگ‌های مختلفی است که سربرگ دوم یعنی MIGRATE اصلی قضیه است. همانطور که در این صفحه می‌بینید، فقط ۳ تا از ابزارهای این افزونه برای نسخهٔ رایگان فعال هستند:

  • Export Database : از کل پایگاه دادهٔ وردپرس شما یک نسخهٔ پشتیبان تهیه می‌کند که به صورت یک فایل SQL است و بعد از آن آمادهٔ دانلود توسط شما می‌شود. یعنی از این ابزار برای تهیهٔ یک خروجی کامل از دیتابیس روی رایانهٔ شخصی می‌توان استفاده کرد.
  • Search & Replace : این امکان برای جستجو و جایگزین کردن یک مقدار درون کل پایگاه داده وردپرس است. مثلاً اگر دامنهٔ سایت‌تان را تغییر دادید، می‌توانید از این بخش استفاده نمایید.
  • Backup Database : این ابزار هم دقیقاً مثل Export Database است، ولی با این تفاوت که نسخهٔ پشتیبان را روی خود فضای میزبانی یا سرور ذخیره می‌کند.

تهیهٔ یک نسخهٔ پشتیبان از دیتابیس وردپرس

به طور نمونه اگر ما خواسته باشیم از دیتابیس وردپرس یک خروجی کامل تهیه کنیم، می‌توانیم روی Export Database کلیک کنیم.

تهیه نسخه پشتیبانی از دیتابیس وردپرس با افزونه WP Migrate DB

در مرحلهٔ بعدی، می‌توانیم کار جستجو و جایگزین کردن را هم انجام دهیم. در ستون SEARCH عبارتی که باید جستجو شود را وارد کنید. آن چیزی که باید جایگزین گردد را می‌توانید در ستون REPLACE وارد نمایید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کپی سایت وردپرس

اگر روی Advanced Options کلیک کنید، چند تا گزینهٔ تنظیماتی پیشرفته هم باز می‌شوند که یکی از آنها Replace GUIDs است. این گزینه به صورت پیش فرض فعال است. اما اگر سایت شما یک سایت عملیاتی تا این لحظه بوده است، آن را غیر فعال کنید. فقط زمانی آن را فعال نمایید که سایت را مثلاً از localhost به هاست اصلی منتقل کردید. گزینهٔ Compress file with gzip را هم فعال نگه دارید که کار خروجی به صورت فشرده شده انجام گردد.

در نهایت می‌توانید روی دکمهٔ آبی رنگ EXPORT DATABASE در انتهای صفحه کلیک کنید و صبر کنید تا ساخت و دانلود سند کامل شود.

جمع بندی

همانطور که دیدید، افزونهٔ WP Migrate DB – WordPress Migration Made Easy برای تهیهٔ یک نسخهٔ پشتیان از اطلاعات روی پایگاه داده وردپرس به کار می‌رفت. البته در مواقعی هم که خواسته باشیم، مقداری مثل دامنه را در کل پایگاه داده تغییر دهیم هم می‌توانیم از آن استفاده نماییم. به این صورت که ابتدا یک نسخهٔ پشتیبان با ضوابطی که برای جایگزینی تعیین کردیم، تهیه کنیم. سپس همان دیتابیس را مجدد روی وردپرس درون ریزی نماییم. البته در نسخهٔ پولی (حرفه‌ای) افزونه، امکاناتی هم برای درون ریزی یا خروجی گرفتن از محتویات چند رسانه‌ای، مثل فایل‌های عکس و ویدیوهای سایت هم وجود دارد که در صورت تمامی می‌توانید از نسخهٔ حرفه‌ای WP Migrate DB استفاده نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.