محدود کردن دسترسی به محتوای سایت با Restrict Content

در حالت عادی زمانی که محتوایی درون سایت وردپرس منتشر می کنیم، کنترل زیادی برای گذاشتن محدودیت برای نمایش روی آن نداریم. شاید در بهترین حالت بتوان روی نوشته رمز گذاشت که کاربر با وارد کردن رمز عبور، بتواند به محتویات آن نوشته دسترسی داشته باشد. اما برای کنترل بیشتر روی محتوای سایت، از این نظر که چه کسانی آنها را بتوانند ببینند و چه کسانی خیر، می توان از افزونه ای مثل Restrict Content استفاده کرد. این افزونه در یک کلام به ما اجازه می دهد برای تک تک نوشته های سایت تعیین کنیم که چه گروه کاربری قادر به دیدن آن باشند و کدامیک خیر. در ادامه طریقه کار کردن Restrict Content برای محدود کردن دسترسی به محتوای سایت را خواهید آموخت.

محدود کردن دسترسی به محتوای سایت با Restrict Content

محدود کردن دسترسی به محتوای سایت با Restrict Content

کار افزونه Restrict Content چیست؟

این افزونه در زمان انتشار یا ویرایش نوشته به ما این امکان را می دهد که تعیین کنیم، چه نقش های کاربری بتوانند آن صفحه را ببینند. اگر می خواهید راجع به نقش های کاربری بیشتر بدانید به مقاله نقش کاربران وردپرس مراجعه کنید.

یک روش دیگر برای محدود کردن دسترسی به محتوای سایت هم این است که از کد کوتاه [restrict] در متن نوشته استفاده کنیم که از آنجا به بعد مقاله دسترسی اش تنها برای نقش های کاربری ای که تعیین کردیم خواهد بود.

در ضمن برای ساخت فرم ثبت نام در سایت و همچنین ورود به حساب کاربری هم این افزونه دارای کدهای کوتاه خاصی است که با قرار دادن آن در یک برگه یا ابزارک، کاربران می توانند از صفحات سایت وارد حساب خود شده و یا حساب کاربری بسازند. با این کار اگر دیدند برخی از نوشته های سایت دسترسی آن محدود شده است، فوراً قادرند در سایت ثبت نام کنند تا بتوانند آن صفحه را ببینند.

یک آموزش جذاب دیگه!  جلسه ۲۶ : ساختار انتشار محتوا در وردپرس

البته این افزونه دارای یک نسخه حرفه ای و پولی با نام Restrict Content Pro هم هست که دارای امکانات بیشتری است.

آموزش کار با افزونه Restrict Content

برای کار کردن با این افزونه کافی است آن را نصب و سپس فعال کنید. حال تنها یک صفحه به پیشخوان شما در بخش تنظیمات > Restrict Content افزوده خواهد شد که تنظیمات این افزونه است.

اما قسمت اصلی کار با این افزونه شامل یک متاباکس در صفحه افزودن یا ویرایش نوشته است. نمایی از این جعبه را در تصویر زیر شاهد هستید.

متاباکس Restrict Content

متاباکس Restrict Content

در بالاترین قسمت این جعبه به ما طریقه استفاده از کد کوتاه برای محدود کردن قسمت خاصی از صفحه را یاد می دهد. کد کوتاه را باید به این صورت استفاده کنیم.

[restrict] … [/restrict]

به جای علامت … می توان از هر عبارتی که به کاربرانی غیر از کاربران مجاز باید نشان داده شود، استفاده کرد. پس مثلاً اگر می خواهیم بند اول و دوم نوشته برای همه نشان داده شود، ولی بقیه محدود شود، باید این کد کوتاه را بعد از بند دوم در متن نوشتۀ خود جایگذاری کنیم.

User Level : از این فهرست کشویی می توانید تعیین کنید کدام نقش های کاربری قادر باشند محتوای این برگه یا نوشته را ببینند.

Hide from Feed : اگر می خواهید خلاصه این نوشته یا برگه از خوراک سایت حذف شود، این گزینه را فعال نمایید.

یک آموزش جذاب دیگه!  نمایش ID نوشته ها در وردپرس با Show IDs by 99 Robots

حالا به مانند حالت عادی نوشته یا برگه را ذخیره می کنید و کار تمام است. کاربرانی که نقش شان را از فهرست کشویی User Level انتخاب کرده باشید، می توانند این صفحه از سایت شما را ببینند.

صفحه تنظیمات Restrict Content

افزونه Restrict Content یک صفحه تنظیمات هم دارد. (تنظیمات > Restrict Content)

تنظیمات Restrict Content

تنظیمات Restrict Content

عمده کاری که می توان از طریق این تنظیمات انجام داد، این است که پیام های هشداری که در حالت های مختلف باید نشان دهد را سفارشی سازی کنیم.

  • Restricted Message : پیام کلی اعمال محدودیت برای کاربرانی که دسترسی لازم را به محتوایی ندارند.
  • Administrators : پیامی که به کسانی نشان داده می شود که دسترسی مدیر کل را برای دیدن آن محتوا ندارند.
  • Editors : پیامی که به کسانی نشان داده می شود که دسترسی ویرایشگر را برای دیدن آن محتوا ندارند.
  • Authors : پیامی که به کسانی نشان داده می شود که دسترسی نویسنده را برای دیدن آن محتوا ندارند.
  • Contributors : پیامی که به کسانی نشان داده می شود که دسترسی مشارکت کننده را برای دیدن آن محتوا ندارند.
  • Subscribers : پیامی که به کسانی نشان داده می شود که دسترسی مشترک را برای دیدن آن محتوا ندارند.

پس از تعیین موارد بالا، روی Save Options کلیک کنید.

جمع بندی

این بود از معرفی و آموزش افزونه Restrict Content به جهت محدود کردن دسترسی به محتوای سایت. خیلی از مواقع اگر خواسته باشید کاربر را وادار به ثبت نام در سایت کنید تا بتواند نوشته های سایت شما را ببیند، می توانید از این افزونه استفاده نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.