سیستم مدیریت محتوا چیست ؟

اگر ما قصد انتشار محتوا روی محیطی به نام اینترنت را داشته باشیم، اصولاً باید یک سایت راه اندازی کنیم. راه اندازی یک سایت هم یک جنبۀ فنی دارد که زمان و انرژی زیادی را طلب خواهد کرد. این جنبۀ فنی به قدری می تواند سخت و زمان بر باشد که وقتی به مرحلۀ انتشار محتوا روی آن برسیم، دیگر رمقی برای مان نمانده باشد! در این جاست که نیاز به یک نرم افزاری داریم به نام سیستم مدیریت محتوا که کلیۀ مباحث فنی را خودش به صورت خودکار مدیریت کند و تنها کاری که ما باید انجام دهیم، زمان گذاشتن برای تولید و انتشار محتوا است. این کار به سرعت رشد یک سایت اضافه می نماید.

سیستم مدیریت محتوا چیست

سیستم مدیریت محتوا چیست ؟

پس تعریف سیستم مدیریت محتوا چه شد؟ سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است تحت وب که روی یک فضای میزبانی، روی یک سرور وب، نصب می شود. حالا مدیر و نویسندگان با ورود به آن، می توانند هر نوع محتوایی که آن سیستم مدیریت محتوا پشتیبانی می کند را منتشر کنند. بعد از آن بازدید کنندگان سایت قادرند نوشته را مشاهده کرده و حتی با آن تعامل داشته باشند. مثلاً در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

CMS چیست؟

سیستم مدیریت محتوا از عبارت Content Management System گرفته شده است. به همین دلیل به آن CMS هم گفته می شود. پس اگر تا الان کلمه CMS را در جایی می دیدید و نمی دانستید که معنی و مفهوم آن چیست، الان کاملاً آگاه هستید، که CMS همان سیستم مدیریت محتوا، یا همان نرم افزاری است که انتشار اینترنتی محتوا را مدیریت می کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  جست و جوی عکس در اینترنت

سیستم های مدیریت محتوا چیز خاصی نیستند! آنها فقط نرم افزار هستند که توسط برنامه نویس هایی نوشته شدند. آن برنامه نویس ها ترجیح دادند زمانی را برای تولید یک CMS بگذارند تا دیگران معاف از صرف یک چنین زمانی شوند. همین موضوع در دهه های گذشته باعث رشد انتشار محتوا روی شبکه جهانی اینترنت شده است. به طوری که حتی یک بچۀ دبستانی هم قادر است با سیستم های مدیریت محتوا یک سایت بسازد و در عرض کمتر از چند دقیقه محتوایی را تولید و روی سایت خود منتشر نماید. حتی شما هم قادرید چنین کاری را انجام دهید. به شما خواهم گفت چطور.

انواع سیستم های مدیریت محتوا

CMS ها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها پولی هستند و برای استفاده از آنها باید پولی را بپردازید. اما دستۀ دیگری از سیستم های مدیریت محتوا هستند که رایگان عرضه می شوند. وردپرس و جوملا نام معروف ترین آن هاست. با اینکه رایگان هستند، اما امکانات فوق العاده ای دارند که حتی با CMS های پولی هم قابل قیاس نیستند!

وردپرس را که ما در این سایت به شما آموزش می‌دهیم. شما با دنبال کردن آموزش های تولید شده در سایت WPTutorial.ir می توانید در عرض چند ساعت سایت اینترنتی تان را بسازید. وردپرس معروف ترین CMS حال حاضر در کل دنیاست و توسط هزاران نفر در سرتاسر دنیا توسعه داده می شود. امکانات فراوانی هم دارد و به زبان های مختلف از جمله فارسی هم ترجمه شده است. مستندات و آموزش های جامعی برای آن تولید شده و استفاده از آن بسیار بسیار راحت است.

یک آموزش جذاب دیگه!  اسکریپت وردپرس چیست ؟

جمع بندی

پس با مطالعه این مقاله دریافتید که یک سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است که روی یک هاست نصب می شود. سپس با اجرا کردن آن می توان یک سایت اینترنتی راه اندازی کرد. به همین دلیل اسم دیگر آن را نرم افزار سازنده و مدیریت کنندۀ سایت هم می گویند. وجود سیستم های مدیریت محتوای رایگان و حرفه ای، باعث شده که رشد قابل توجهی در عرضۀ محتوای اینترنتی مشاهده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.