ابزارک در پیشخوان وردپرس چه وظایفی دارد؟

وقتی در مورد وردپرس از ابزارک صحبت می‌کنیم، این ابزارک می‌تواند بسته به جایی که قرار می‌گیرد، کاربرد و مفهوم متفاوتی داشته باشد. یک بخش از ابزارک‌ها هستند که روی بخش بازدید کنندگان سایت قرار می‌گیرند و به آنها ابزارک‌های سمت جلوی سایت یا همان Front End گفته می‌شود. ابزارک‌هایی هم هستند که در بخش پیشخوان یا همان مدیریت سایت به نمایش گذاشته می‌شوند. این ابزارک‌ها را ابزارک‌های بخش پشتی یا همان Back End می‌گویند. حالا برویم ببینیم که هر کدام دقیقاً چه کاربرد یا وظایفی دارند، که البته تمرکز ما بیشتر روی ابزارک‌های پیشخوان وردپرس است.

ابزارک های بخش پیشخوان وردپرس

وقتی از ابزارک‌های بخش پیشخوان صحبت می‌کنیم، منظور همان جعبه‌هایی هستند که در صفحهٔ اصلی پیشخوان وردپرس یافت می‌شوند. این جعبه‌ها هر کدام وظایفی را به عهده دارند که عمدتاً وظایف اطلاع رسانی دارند. تعدادی از آنها به صورت پیش فرض روی وردپرس از همان ابتدا هستند. اما تعدادی دیگر توسط توسعه دهندگان افزونه و پوستهٔ وردپرس افزوده شدند که ممکن است کاربرد اختصاصی داشته باشند.

تصویر زیر همان ابزارک‌های پیش فرض پیشخوان وردپرس را نشان می‌دهند. از جمله جدیدترین ابزارک‌های وردپرس «وضعیت سلامت سایت» نام دارد که در بالاترین قسمت درج شده است. این ابزارک هشدارها و خطاهایی که روی سایت یافت شده است را نمایش می‌دهد تا شما بتوانید آنها را مشاهده کرده و هر چه سریع‌تر رفع‌شان نماید. البته برخی‌ها هم شاید زیاد مهم نباشند. ولی بهتر است طریقهٔ برطرف کردن آنها را هم بیاموزید.

ابزارک های بخش پیشخوان وردپرس

ابزارک بعدی «در یک نگاه» هست که در یک نگاه تعداد کل نوشته‌ها، برگه‌ها و دیدگاه‌های ثبت شده روی سایت را نشان می‌دهد.
ابزارک «فعالیت» هم نوشته‌های تازه منتشر شده و همچنین دیدگاه‌هایی که به تازگی به سایت ارسال شدند را نشان می‌دهد.
ابزارک «پیش نویس سریع» هم به شما امکان می‌دهد تا در کمترین زمان بتوانید عنوان و متن نوشته‌ای را وارد کنید، قبل از آنکه ایده را فراموش کنید! البته که برای ویرایش تکمیلی آن باید به صفحهٔ ویرایش نوشته بروید.
ابزارک بعدی هم «اخبار و رویدادهای وردپرس» است که مربوط به رویدادهای جامعهٔ توسعه دهندگان و وردپرس دوستان این سامانهٔ مدیریت محتوا است.

یک آموزش جذاب دیگه!  ابزارک های حرفه ای وردپرس با SiteOrigin Widgets Bundle

حالا به غیر از این ابزارک‌ها، مثلاً اگر یک افزونه برای نمایش آمار سایت و یا افزونهٔ EDD را نصب کرده باشید، برای شما در این صفحه یک یا چند تا ابزارک دیگر اضافه می‌کنند تا مثلاً آخرین آمار بازدیدکنندگان سایت را نشان دهد. یا آخرین اطلاعات مربوط به فروش فایل روی افزونهٔ EDD را نمایش دهد. این دیگر به توسعه دهندگان افزونه و قالب وردپرس بر می‌گردد که چطور برنامه‌ای قصد تولیدش را دارند، برنامه نویسی کنند. چون در بین توابع وردپرس، تابعی هم با نام wp_add_dashboard_widget وجود دارد که کارش دقیقاً همین است. برای علاقه مندان به کدنویسی و توسعه وردپرس، در یک آموزش دیگر طریقهٔ استفاده از این تابع و action های دیگر مرتبط با آن را آموزش خواهم داد.

پس به طور کلی ابزارک‌های پیشخوان وردپرس برای این تعبیه شدند که در یک نگاه بتوان اطلاعات خوبی از وضعیت سایت و امکانات و افزونه‌های نصب شده روی وردپرس به دست آورد. ما به عنوان کاربر وردپرس، شاید در اولین نگاه نیاز داشته باشیم این ابزارک‌ها را بررسی کنیم و یا از آنها استفاده کنیم.

و نکتهٔ جالب بعدی این است که بسته به نقشی که کاربران در موقع ورود به پیشخوان دارند، ممکن است برخی از ابزارک‌ها برای آنها نمایش داده نشود! این هم کاملاً دست برنامه نویس آن افزونه‌ای است که ابزارک مورد نظر با آن مرتبط است. یا بسته به حیطهٔ اختیارات کاربری است که در هستهٔ وردپرس تعبیه شده است. مثلاً چون مشارکت کننده نیازی نیست که به بخش انتشار محتوا دسترسی داشته باشد، پس ابزارک «پیش نویس سریع» برای وی نشان داده نخواهد شد.

یک آموزش جذاب دیگه!  درون ریزی ابزارک ها

علاوه بر آن، کاربران در بخش پیشخوان با کلیک روی دکمهٔ «تنظیمات صفحه» که در بالاترین قسمت صفحه سمت چپ قرار گرفته است، می‌توانند خودشان تعیین کنند که چه ابزارکی نمایش داده شود و کدامیک از آنها مخفی شوند.

تنظیمات نمایش یا عدم نمایش ابزارک های پیشخوان وردپرس

ابزارک های بخش بازدید کنندگان سایت

اما به غیر از ابزارک‌های موجود در بخش پیشخوان سایت که برای مدیر اصلی و دیگر نویسندگان و مشارکت‌کنندگان قابل نمایش است، ما یک مجموعه ابزارک هم داریم که کاربرد اصلی آنها برای بازدید کنندگان سایت است. وظیفهٔ آنها هم بسته به نقشی که برای هر کدام از آنها تعیین شده متفاوت است. مثلاً ابزارک تاریخ، وظیفه اش نمایش تاریخ و نوشته‌های مرتبط با همان دوره زمانی است. ابزارک دسته بندی‌ها، وظیفه‌اش نمایش دسته بندی‌های سایت در جایی از سایت است. اگر قصد دارید راجع به این نوع از ابزارک های وردپرس بیشتر بدانید حتماً مقالهٔ ابزارک های وردپرس چیست را مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.