برنامه نویسی وردپرس چیست ؟

در دنیای رایانه، مبحثی با عنوان برنامه نویسی داریم. برنامه نویسی یعنی ساخت برنامه‌ای که به رایانه دستور می‌دهد چه کاری انجام دهد. حالا این رایانه است که خودکار تمامی کارهایی که ما به آن دستور دادیم را برای ما انجام می‌دهد. برنامه نویسی وردپرس هم دقیقاً همین طور است. البته با این تفاوت که کاری که ما به رایانه می‌گوییم برای ما انجام دهد، در حیطهٔ وردپرس است. یعنی روی وردپرس است. وردپرس به عنوان یک نرم افزار سایت ساز، می‌تواند کارهای زیادی را در حیطهٔ راه اندازی سایت و سرویس اینترنتی انجام دهد. از راه‌اندازی یک وبلاگ ساده گرفته تا یک فروشگاه و یک شبکهٔ اجتماعی حرفه‌ای!

برنامه نویسی وردپرس چیست
برنامه نویسی وردپرس

با این توضیحات حالا می‌توانیم بفهمیم که کار برنامه نویس وردپرس ساخت یک برنامه بر پایهٔ وردپرس است که در اصل امکانات وردپرس را افزایش می‌دهد و کاری را انجام می‌دهد که از قبل درون وردپرس یا دیگر برنامه‌های جانبی آن (افزونه و پوسته) وجود نداشته است.

توسعهٔ امکانات وردپرس که کار برنامه نویس وردپرس است، معمولاً با ساخت یک افزونه یا حتی پوسته برای وردپرس صورت می‌پذیرد. پس زمانی که فردی برای وردپرس افزونه‌ای می‌نویسد که یک کار خاصی را انجام می‌دهد، در اصل به آن فرد برنامه نویس وردپرس گفته می‌شود و کار وی هم برنامه نویسی برای وردپرس است.

یک آموزش جذاب دیگه!  زبان برنامه نویسی وردپرس

با وجود این همه افزونه‌ای که تا به حال برای وردپرس نوشته شده است، باز هم روزانه نیازهای تازه ای کشف می‌شود که می‌توان ایدهٔ تازه ای برای ساخت یک افزونهٔ نو باشند. مثلا با ورود تلگرام، برنامه نویس های وردپرس به این فکر افتادند که وردپرس را به تلگرام متصل کنند و مدیران سایت و حتی کاربران سایت بتوانند از طریق تلگرام با وردپرس ارتباط برقرار کنند. یا بالعکس. نوشتن یک چنین افزونه‌ای دقیقاً کار برنامه نویس وردپرس است.

مهارت‌های لازم برای برنامه نویسی وردپرس

زبان برنامه نویسی‌ای که یک توسعه دهنده وردپرس باید یاد داشته باشد PHP است. چرا که خود وردپرس با این زبان نوشته شده است. PHP یک زبان بسیار حرفه‌ای و جذاب است که علاوه بر وردپرس دیگر CMS ها و برنامه‌های تحت وب هستند که با این زبان ساخته شده‌اند.

از طرف دیگر باید MySQL هم یاد داشت. MySQL همان پایگاه داده وردپرس است که وردپرس از این پایگاه داده برای ذخیرهٔ اطلاعات استفاده می‌کند. تمامی اطلاعات متنی درون این نوع پایگاه داده ذخیره می‌شود. به عنوان برنامه نویس رایانه باید بتوان کدهایی را نوشت که با پایگاه دادهٔ سایت ارتباط برقرار کنند. مثلا اگر خواسته باشیم افزونه ای را برای وردپرس بنویسیم که اطلاعات کاربران را ذخیره کند، محل ذخیره‌سازی آن اطلاعات جایی نیست جز پایگاه داده.

یک آموزش جذاب دیگه!  تابع وردپرس چیست و چطور کار می‌کند؟

در آخر هم دیگر مهارت‌هایی که معمولاً یک طراح سایت باید یاد داشته باشید را هم برنامه نویس وردپرس نیاز دارد. مثلا HTML و CSS که کدنویسی ظاهر صفحات وب هستند و همچنین JavaScript که برنامهٔ سمت مرورگر کاربر است هم از دیگر ملزومات آموخته‌های یک برنامه نویس وردپرس است.

خلاقیت هم مثل هر کار دیگری باید در برنامه نویسی وردپرس رعایت شود. خلاقیت جزء جدایی ناپذیر هر کاری است. باید خلاق بود و کاری که انجام می‌دهیم به آن علاقه مند باشیم. تا نتیجه ای که حاصل می‌شود همان چیزی شود که هیچ کس فکرش را نمی‌کند!

من هم می‌خواهم یک برنامه نویس وردپرس شوم!

اگر شما هم دوست دارید یک برنامه نویس وردپرس شوید، از همین الان شروع به یادگیری کنید. فراموش نکنید که حرفه‌ای ترین برنامه نویس ها هم یک روزی هیچ از رایانه نمی‌دانستند! آنها هم مثل هر کس دیگری نقطهٔ شروعی داشتند که این نقطهٔ شروع برای شما ممکن است همین الان باشد. در این راه صبر داشته باشید به فکر افزایش مهارت‌های خود باشید. هر روز مطالعه کنید و تجربه و آزمون و خطا را فراموش نکنید. منبع برای آموزش هم بسیار زیاد است. از جمله همین ویدیوهای آموزشی جمال که مجموعه ویدیوهای مرتبط با وردپرس آن را در این سایت منتشر می‌کنیم.

1 دیدگاه برای “برنامه نویسی وردپرس چیست ؟”

  1. وردپرس گفت:

    بسیار عالی و کارآمد بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.