نوشتن سریع افزونه و پوسته وردپرس با PIKLIST

این یک آموزش برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان وردپرس است. اگر تا الان در حال فعالیت در عرصۀ توسعه افزونه و قالب وردپرس بودید، می دانید که چقدر باید زمان بگذارید تا عناصر تکراری را مدام در قالب و افزونه خود استفاده کنید. مثلاً تقریباً تمامی افزونه ها و پوسته هایی که نوشته می شوند، شامل یک صفحه به نام تنظیمات هستند که ممکن است در گروه صفحات تنظیمات از پیشخوان وردپرس جای گیرند. برای ساخت چنین صفحه ای، باید از اجزاء و کدهای مختلفی استفاده کرد. حالا ما اگر از فریم ورکی مثل PIKLIST استفاده کنیم، هم سرعت کار ما افزایش پیدا خواهد کرد. هم اینکه کارهایی را می توانیم انجام دهیم که در حالت عادی شاید به ذهن مان هم خطور نکند؛ به این دلیل که یک توسعه دهنده وردپرس باید بیشتر از نیمی از تمرکز خود را روی برنامه نویسی و کدنویسی بگذارد، تا پیاده سازی امکانات مد نظر به صورت یک قالب یا افزونه!

نوشتن سریع افزونه و پوسته وردپرس با PIKLIST

نوشتن سریع افزونه و پوسته وردپرس با PIKLIST

بر همین اساس فریم ورک یا چهارچوب PIKLIST را خدمت شما معرفی می کنیم تا سرعت توسعۀ خود را افزایش دهید. PIKLIST نام یک افزونه برای وردپرس است که مخصوص توسعه دهندگان وردپرس است. به این معنا که کار کدنویسی را به شدت ساده و راحت می کند. PIKLIST امکان ایجاد عناصر مختلف در جای جای پیشخوان وردپرس یا امکانات وردپرس را دارد. از ایجاد ابزارک، صفحه تنظیمات قالب یا افزونه، ایجاد بخش هایی در قسمت مدیریت کاربران، صفحه راهنما، صفحات مدیریت، تغییر در بخش رسانه ها، جعبه های هشدار و … گرفته تا ایجاد تغییرات در صفحۀ به روز رسانی وردپرس، همگی را می توان با تکه کدهای ساده PIKLIST انجام داد.

یک آموزش جذاب دیگه!  راهنمای نصب Laravel روی هاست

افزونه PIKLIST می تواند موارد زیر را سفارشی سازی کند

 •  Post Type (نوع نوشته)
 • Taxonomies (ساختاربندی ها)
 • User Profiles (شناسنامه کاربر)
 • Media (رسانه)
 • Settings (تنظیمات)
 • Admin Pages (صفحات مدیریت)
 • Widgets (ابزارک ها)
 • Dashboard (پیشخوان)
 • Help Tabs (سربرگ های راهنما)
 • Admin Notices (هشدارهای بخش کاربری)
 • Pointers (اشاره گرها)

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به مانند هر افزونۀ دیگری، افزونه PIKLIST را نصب کنید. با نصب آن هیچ صفحه ای به صورت گرافیکی به پیشخوان شما افزوده نمی شود. بلکه باید از ساختار کدنویسی و تابع های PIKLIST برای افزودن عناصر به پیشخوان، قالب یا افزونه خود استفاده کنید.

پس از فعال کردن افزونه PIKLIST، باید تغییری هم در ساختار پوشه بندی افزونه یا قالبی که قصد توسعۀ آن را دارید ایجاد کنید. عمده تغییری که باید ایجاد کنید این است که یک پوشه در ریشۀ پوشۀ قالب با نام piklist یا یک پوشه در ریشۀ پوشۀ افزونه ای که قصد نوشتن آن را دارید با نام parts ایجاد کنید. حالا باید فایل هایی که شامل کدهای مد نظر می شوند به صورت ساختار بندی شده درون این پوشه ها جای گیرند.

ساختار پوشه بندی کدهای افزونه PIKLIST

ساختار پوشه بندی کدهای افزونه PIKLIST

در تصویر بالا ما این ساختار را برای توسعه افزونه توسط PIKLIST می بینیم. مثلاً اگر خواسته باشیم یک صفحه به صفحات پیشخوان اضافه کنیم، باید یک سند در مسیر admin-pages بسازیم و کدهایی را درون آن جایگذاری کنیم. در مرحلۀ اول باید در قسمت توضیحات بالای سند ذکر شود که می خواهیم چه چیزی بسازیم. سپس در ادامه با استفاده از تابع piklist آمده و اجزاء و عناصر مدنظر را اضافه می نماییم.

یک آموزش جذاب دیگه!  مشارکت در ترجمهٔ افزونه یا پوسته وردپرس با سرویس ترجمه وردپرس

در تصویر نمونه زیر تابعی که برای افزودن عنصر گزینش رنگ استفاده شده آورده شده تا شما با نحوۀ کار افزونه آشنا شوید.

کد نمونۀ افزودن گزینش رنگ

کد نمونۀ افزودن گزینش رنگ

به همین ترتیب می توانیم برای افزودن بخش های دیگر به دیگر قسمت‌های پیشخوان، یا حتی به امکانات افزونه یا قالب خود، اسنادی را درون پوشه های متناظرش ایجاد کنیم و کدهای خود را درون آن بنویسیم.

استفاده از افزونه PIKLIST نیاز به یک مستندات هم دارد که توسعه دهندگان این افزونه که بسیار مفید و کاربردی است، یک مرکز آموزشی را هم به نشانی docs.piklist.com ایجاد کردند. با مراجعه آن به راحتی می توانید از آموزش های موجود استفاده کنید و کار توسعه افزونه و قالب وردپرس را به شدت تسهیل کنید. نکتۀ جالب اینجاست که PIKLIST تقریباً روی تک تک امکانات وردپرس اشراف دارد و به شما امکان استفاده از تمامی آنها را در افزونه یا قالب تان می دهد. با معرفی دیگر چهارچوب های توسعه وردپرس مثل فریم ورک WPPB هم همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.