اسلایدر وردپرس چیست ؟

اسلایدر یکی از لغات تخصصی در طراحی سایت است که معنی خاصی را در صفحات سایت های اینترنتی دارد. اسلایدر که از کلمۀ انگلیسی Slider گرفته شده است، به معنی لغزنده است و به جعبه هایی گفته می شود که از روی یکدیگر لغزیده و یکی رفته و دیگری به نمایش گذاشته می شود. این کار به همراه جلوه های بصری و گرافیکی زیبایی انجام می پذیرد تا برای مخاطبان سایت جذاب باشد. از اسلایدرها در صفحات مختلف یک سایت برای جذاب تر کردن محتوای آن و نمایش محتوای خاص استفاده می شود. شما هم حتماً در سایت های مختلف اینترنتی چنین اسلایدرهایی را دیده اید که با دکمه های کنترلی روی آن می توانید اسلایدها را یکی یکی رد کنید و محتوای روی آنها را مطالعه کنید. در اصل اسلایدرها چیزی به غیر از کدهای HTML و CSS و اندکی JavaScript نیستند. در وردپرس هم مدیر سایت می‌تواند از اسلایدرها در سایت خود استفاده کند.

اسلایدر وردپرس چیست

اسلایدر وردپرس چیست ؟

از اسلایدرها معمولاً برای نمایش محتوای برجستۀ سایت استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید شما به عنوان مدیر سایت می خواهید به تمامی کاربران سایت اعلام کنید که دورۀ آموزشیِ آخر هفتۀ شما ثبت نامش شروع شده است. یا قصد معرفی محصول جدیدی را دارید. یا اینکه آخرین نوشته های سایت به صورت اسلایدرهایی در بالای تمامی صفحات به نمایش گذاشته شوند. تمامی این ایده ها امکان پذیر است و جذابیت اسلایدرها یا لغزنده ها در سایت ها برای بازدید کنندگان، باعث شده از آنها بیشتر از قبل استفاده شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  درج اسلایدرهای تصویر و لوگو با WE Blocks

اسلایدر برای بازدید کننده می تواند به صورت خودکار تعویض شود. یا اینکه کاربر ساید روی دکمه های کنترلی کلیک کند تا یکی یکی اسلایدها را عوض نماید. اسلایدها حتی می توانند به فعل و انفعال بازدید کنندگان سایت واکنش نشان دهند. مثلاً زمانی که روی قسمت یا تمامی آنها کلیک شد، به یک صفحۀ خاصی هدایت شوند. یا اینکه با گرفتن و کشیدن اسلایدها را یکی یکی تعویض نماید. به علاوه اسلایدر می تواند دارای دکمه، عکس، متن و جعبه هایی باشد که طراح اسلایدر خواسته آن طور به نمایش درآیند.

نمونه ای از یک اسلایدر وردپرس

نمونه ای از یک اسلایدر وردپرس

چطور از اسلایدر در سایت خود استفاده کنیم؟

هر نوع سایتی با هر فناوری می تواند از اسلایدرها استفاده کند. اگر شما هم وردپرس را روی فضای میزبانی خود نصب کردید، قادر به درج اسلایدر در صفحات سایت تان، به سادگی چند کلیک هستید! حتماً تعجب کردید. تعجب ندارد. با نصب یک افزونۀ سادۀ اسلایدر ساز به راحتی می توانید از این قابلیت زیبا برای سایت تان استفاده کنید.

اگر از از دیگر فناوری ها برای راه اندازی سایت تان استفاده می کنید، باید دید که سایت چطور کدنویسی و برنامه نویسی شده است. معمولاً CMS ها افزونه هایی برای درج اسلایدر در سایت دارند که باید با کمی جستجو آنها را پیدا کنید. مثلاً برای CMS وردپرس، اگر به مخزن وردپرس مراجعه کنید و عبارت slider را جستجو کنید، کلی افزونه اسلایدر وردپرس برای تان فهرست خواهد شد.

یک آموزش جذاب دیگه!  اسلایدر تمام صفحه برای وردپرس

نکات جانبی برای استفاده از اسلایدر در سایت

اما استفاده از اسلایدر در سایت نیاز به توجهات خاصی هم دارد. از یک طرف به دلیل اینکه کدهای اضافی زیادی ممکن است در تمامی صفحات بارگذاری شوند، ممکن است سرعت باز شدن صفحات برای بازدید کنندگان اندکی کاهش داشته باشد. باید به این نکته دقت داشته باشید.

نکته بعدی این است که اسلاید سایت باید طوری طراحی شود که برای صفحه نمایش های با عرض کم هم قابل مشاهده باشند. به عبارتی باید کاملاً واکنش گرا باشند. برای این منظور بیشتر افزونه های وردپرس چنین ویژگی را دارند و نباید نگران بود. به طوری که با کم شدن عرض، خودشان را کاملاً تطبیق می دهند.

نکتۀ آخر اینکه ممکن است یک قالب حرفه ای خودش قابلیت اسلایدر را داشته باشد. یا افزونۀ اختصاصی برای این کار را درون خودش داشته باشد. در این صورت شما نیازی به نصب افزونۀ اضافی ای ندارید. اما در شرایطی که می خواهید از اسلایدر در سایت وردپرس خود استفاده کنید و این قابلیت توسط قالب شما پشتیبانی نمی شود، افزونه های زیادی برای این کار در مخزن وردپرس وجود دارند. ما آموزش های آنها را برای شما آماده کردیم و در سایت منتشر کردیم. با جستجو در سایت قادرید از آنها روی سایت خود استفاده نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.