سایدبار در وردپرس چیست ؟

سایدبار همان کلمهٔ Sidebar در انگلیسی است. معنی لغوی این کلمه، نوار کناری است و معمولاً در صفحات مختلف سایت‌های اینترنتی این نوار برای نمایش عناصر خاص وجود دارد. این نوار کناری معمولاً به صورت عمودی است و می‌تواند شامل تبلیغ، نوشته‌های پر بازدید، عکس‌های خبری، خوراک سایت و پیوندهایی از دیگر سایت‌های اینترنتی باشد. سایدبار در وردپرس هم دقیقاً همین معنی و کاربرد را دارد. ولی به دلیل وجود امکانی به نام ابزارک‌ها، سایدبار وردپرس دارای کنترل به مراتب بهترین نسبت به دیگر انواع سایت‌سازها است. با هم بیشتر با کاربرد نوار کناری و همچنین ابزارک‌های وردپرس آشنا می‌شویم.

نمایی از یک سایدبار در سایت

در موضوع طراحی سایت، یک صفحه از یک سایت، معمولاً به اجزاء مختلفی تقسیم بندی می‌شود. سرصفحه، پاصفحه و قسمت اصلی صفحه از جملهٔ این تقسیم بندی‌ها هستند. یک بخش هم با نام سایدبار (نوار کناری) وجود دارد که در تصویر بالا کاملاً مشخص است. به طور کلی، سایدبار یک نوار عمودی است که یا در طرف راست و یا چپ صفحه به نمایش گذاشته می‌شود. در طراحی‌های مدرن هم ممکن است در صفحه نمایش‌های کوچک، نوار کناری حذف شده و یا به زیر دیگر اجزاء صفحه منتقل شود. به این نوع طراحی، طراحی واکنشگرا گفته می‌شود.

در نوار کناری سایت ما هر آنچه که دوست داشته باشیم، می‌توانیم قرار دهیم. وردپرس با کمک «ابزارک‌ها» به ما امکان سفارشی سازی کردن نوار کناری را از داخل پیشخوان و تنها با گرفتن و کشیدن و رها کردن می‌دهد. البته قالبی که همینک روی سایت شما فعال می‌باشد، باید جایگاه‌هایی را برای فعال کردن ابزارک‌ها روی آن داشته باشد. بیشتر قالب‌های وردپرس جایگاه ابزارک نوار کناری را دارند. حتی ممکن است برخی از قالب‌ها به صورت حرفه‌ای تر اقدام به اجرای تفکیک بهترین از نوار کناری کرده باشند. مثلا بتوان کاری کرد که محتوای نوار کناریِ صفحات داخلی، با محتوای نوار کناریِ صفحهٔ اصلی سایت متفاوت باشد.

یک آموزش جذاب دیگه!  سایدبار چسبان وردپرس

حالا بیاییم نیم نگاهی به بخش ابزارک‌های پیشخوان وردپرس بیاندازیم. تصویر زیر نمایی از این بخش از پیشخوان وردپرس است. ما قبلاً در مطلب ابزارک های وردپرس چیست صراحتاً راجع به این موضوع بحث کردیم. شما هم می‌بایستی برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه نمایید.

صفحه ابزارک های وردپرس

در تصویر بالا شما دو تا جایگاه ابزارک در سمت چپ تصویر می بینید با عنوان‌های پابرگ ۱ و پابرگ ۲. در این قالبی که روی سایت بنده فعال است، یعنی قالب ۲۰۲۰، جایگاه ابزارکی برای نوار کناری ندارد. چون اصلاً این قالب نوار کناری ندارد.

در طرف سمت راست هم تمامی جعبه ابزارک‌هایی که می‌توان از آنها در جایگاه‌های مختلف استفاده کرده را نشان داده شده. با گرفتن و رها کردن هر کدام از این جعبه‌ها در موقعیت‌هایی که در سمت چپ صفحه وجود دارند، می‌توان آنها را جاسازی نمود. البته هر ابزارک ممکن است بسته به کاری که انجام می‌دهد، تنظیماتی داشته باشد که باید آن تنظیمات را هم انجام دهید. مثلاً جعبه ابزارک HTML سفارشی به شما امکان گذاشتن کدهای HTML را می‌دهد. پس باید کدهای خودتان را درون آن بنویسید.

به غیر این این ابزارک‌ها، ممکن است بعد از نصب یک افزونه، جعبه ابزارک های بیشتری هم به این بخش افزوده گردد که در اصل امکانات بیشتری را به سایت شما اضافه می‌کند. برخی از قالب‌ها هم خودشان ابزارک‌های بیشتری را به سایت شما اضافه می‌کنند که می‌توانید از آنها هم استفاده نمایید.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزودن گالری عکس در سایدبار وردپرس

پس الان دانستیم که چطور با قابلیت ابزارک‌ها در وردپرس، می‌توانیم محتوای نوار کناری سایت‌مان را باب میل خود سفارشی سازی کنیم. خود نوار کناری هم که همان سایدبار است که باید به شکلی عمودی در سمت راست یا چپ صفحه قرار گیرد. با آموزش‌های تکمیلی دیگر ما راجع به ابزارک‌های وردپرس و نوار کناری سایت همراه ما باشید.

۱۳۹۸/۱۱/۰۸

کار با وردپرس
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.