اسلایدر سایت چیست ؟

حتماً درون سایت های زیادی دیده اید؛ یک جعبۀ بزرگ و شاید هم تمام عرض که کل عرض صفحۀ سایت، معمولاً در قسمت بالای سایت، را پر کرده است. درون این جعبه تصاویر مختلفی پس از مدت زمان معینی لغزیده می شوند و یکی یکی به نمایش گذاشته میشوند. به این جعبه که محتوا از روی یک دیگر می لغزند، اسلایدر می گویند. اسلایدر از کلمۀ Slider به معنای لغزنده گرفته شده است. یک اسلایدر از صفحات متعددی ساخته شده است که طبق فاصلۀ زمانی خاصی یکی رفته و دیگری پدیدار می شود. اسلایدرها انواع مختلفی دارند که بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می شوند. مثلاً بر اساس اینکه اجزای هر کدام از اسلایدها چطور نمایش داده شوند، نوعی اسلایدر به نام اسلایدر لایه ای وجود دارد که به روز ترین و قشنگ ترین نوع اسلایدر محسوب می شود. اجزای هر کدام از اسلایدها به صورت لایه لایه ظاهر می شوند.

اسلایدر سایت چیست

اسلایدر سایت چیست ؟

در دانش طراحی سایت، طراحان همیشه به دنبال روش های جدید و به روز، به جهت جلب نظر بازدید کنندگان سایت هستند. معمولاً در این روش ها گرافیک حرف اول را می زند. عنصری که باید به صفحات یک سایت اضافه شود، باید از نظر گرافیکی جذاب باشد که کاربر را مجاب کند، کاری را انجام دهد که مدیر سایت خواستار انجام دادن آن است.

اسلایدرها هم از این دست روش های جذاب و جدید اند که معمولاً برای کاربران سایت جذاب و خوش آیند هستند. در اسلایدرها معمولاً محتوای شاخص و درجه یک قرار داده می شود. تا بازدید کنندۀ سایت با کلیک روی هر کدام از اسلایدها که یکی یکی رد می شوند، بیشتر درون سایت بماند و تعامل بیشتری با آن برقرار نماید.

یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش نصب افزونه اسلایدر وردپرس

چطور برای سایت مان اسلایدر بسازیم؟

برای طراحی اسلایدر باید کدنویسی سایت بلد بود. باید قادر باشیم از جاوا اسکریپت یا کتابخانه های آن مثل jQuery به جهت سایت اسلایدر برای سایت خود استفاده کنیم. اسلایدرها معمولاً به با یک حالت خاص گرافیکی از روی یکدیگر عبور می کنند. به همین دلیل می توانند دارای دکمه های کنترلی هم باشند تا خودِ کاربر بتواند تعیین کند که به کدام اسلاید منتقل شود. یا اینکه آیا اصلاً نمایش اسلایدها یکی پس از دیگری به صورت خودکار فعال باشد یا خیر.

حالا در مواقعی هم ما از یک سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی سایت خود استفاده می کنیم. در این حالت معمولاً کار ساخت اسلایدر برای سایت بسیار راحت تر است. چون یک چنین سیستم های مدیریت محتوایی از نصب افزونه هایی پشتیبانی می کنند که هر کدام کار خاصی را انجام می دهند. مثلاً سیستم مدیریت محتوای وردپرس، که محبوب ترین سیستم سایت ساز هم شناخته می شود، دارای افزونه های بسیاری است که تنها از طریق گرفتن و کشیدن اسلایدر مورد نیاز سایت شما را ایجاد می کند. پس ساخت اسلایدر وردپرس باید بسیار راحت باشد که هست. ما در سایت مان آموزش تمامی افزونه های اسلاید ساز را داریم، که یکی از آنها آموزش  ساخت آسان اسلایدر وردپرس با Responsive Slider by MotoPress است.

در ساخت اسلاید به این موارد دقت کنید

در ساخت اسلاید باید به خیلی موارد دقت نمود. اول اینکه اسلایدی که به سایت شما اضافه می شود، به دلیل اینکه ممکن است درون تمامی صفحات به نمایش گذاشته شود، نباید زیاد سنگین باشد. یعنی نباید خیلی فایل و کد به صفحات سایت شما اضافه کند. که در این صورت سرعت بارگذاری صفحات کاسته شده و سبب کاهش رتبه آن در موتورهای جستجو و در نتیجه کاهش ورود از گوگل و دیگر موتورهای جستجو می شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  لوگوی سایت چیست ؟

نکته بعدی اینکه از اجزاء گرافیکی و بصری به درستی در کنار یکدیگر استفاده کنید. این طور نباشد که فکر کنید هر چقدر گرافیک کار بیشتر باشد، بهتر است. باید همه چیز طبق اصول و عقل در اختیار گرفته شوند. طوری نباشد که کاربر سایت مجبور باشد آن را تحمل کند.

همیشه از اسلایدرها برای نمایش محتوای برجستۀ سایت خود استفاده کنید. محتوایی که فکر می کنید برای قسمت اعظم کاربران سایت تان جذاب است. با این کار آنها را مجاب کردید که بیشتر در سایت شما بماند و نام و عنوان سایت را بیشتر به خاطرشان بسپارند. از طرف دیگر از اسلایدرها معمولاً برای به اطلاع رسانی اخبار و اطلاعیه های مهم سایت هم استفاده می شود.

جمع بندی

بدین ترتیب شما با خواندن این مقاله متوجه شدید که اسلایدر سایت چیست و کاربرد در کجاها باید باشد. به عنوان کاربر سایت های اینترنتی، می توانید یاد بگیرید که چطور باید از اسلایدر استفاده کنید. از طرف دیگر به عنوان مدیر یک سایت یا طراح سایت، متوجه شدید که چطور باید از اسلایدر به عنوان یک عامل برای جذب مخاطب بیشتر استفاده نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.