با وردپرس چه سایت هایی می توان ساخت

وردپرس یک نرم افزار راه اندازی سایت است و بیشتر از آن یک نرم افزار مدیریت سایت است. یعنی وردپرس ساخته شده تا کار مدیریت و انتشار محتوا درون سایت ساده شود که همین اتفاق هم افتاده است. میلیون ها نفر در سرتاسر جهان که از طراحی سایت چیزی نمی دانند، با وردپرس سایت خود را ساختند و الان در حال مدیریت آن هستند و جالب تر این جاست که از آن کسب درآمد هم می کنند. در حالی که شاید اصلاً دانش عمیقی راجع به طراحی سایت هم ندارند. با همین توضیحات الان می فهمیم که یکی از اهداف وردپرس ساده کردن راه اندازی و مدیریت سایت اینترنتی است. حالا می خواهیم بدانیم به طور کلی با وردپرس چه سایت هایی می توان ساخت ؟

با وردپرس چه سایت هایی می توان ساخت

با وردپرس چه سایت هایی می توان ساخت

اگر بخواهید بدانید که با وردپرس چه نوع سایت هایی را می توان ساخت بهتر است اول با طریقه کار کردن آن آشنا شوید. خودِ وردپرس با استفاده از یک هاست و دامنه مجموعه سایت شما را می سازد. این سایت یک بخش پیشخوان دارد که برای مدیریت کردن سایت باید وارد آن قسمت شوید. از طریق پیشخوان قادرید تنظیمات سایت و انتشار محتوا را روی سایت تان انجام دهید.

از طرف دیگر از طریق همین پیشخوان می توانید قالب ها و افزونه هایی را روی سایت تان نصب و تنظیم کنید که قالب برای تغییر ظاهر سایت و افزونه برای افزایش کیفیت و امکانات سایت استفاده می شوند. برای هر کاری هم که فکرش را بکنید افزونه وجود دارد و برای هر نوع سایتی که در نظر داشته باشید، قالب. بیشتر آنها هم به صورت رایگان عرضه می شوند و از این نظر هیچ نوع محدودیتی برای شخصی که قصد ساخت سایتش را دارد وجود ندارد.

یک آموزش جذاب دیگه!  انواع هاست و دامنه

پس تا به اینجا فهمیدیم برای ساخت هر نوع سایتی با وردپرس هیچ محدودیتی وجود ندارد. چه خواسته باشید یک وبلاگ ساده بسازید که هر روز تعداد نوشته روی آن به اشتراک بگذارید. چه یک سایت گالری خواسته باشید که عکس هایی که خودتان با دوربین عکاسی تان گرفتید را به انتشار بگذارید. چه یک سایت اشتراک فیلم یا حتی یک شبکۀ اجتماعی که هزاران نفر بتوانند حساب کاربری بسازند و برای خود پروفایل راه اندازی کنند. وردپرس آماده است تا ایدۀ شما را هر چه سریعتر عملیاتی کند. اما پس محدودیت کجاست؟

محدودیت زمانی شروع می شود که تعداد کاربران سایت شما رو به فزونی می گذارند. البته برای رسیدن به این نقطه که هم فرصت است و هم تهدید، باید بسیار زحمت بکشید. ولی اگر هم با فرض مثال سایت شما به بازدید چند ده هزاری در روز رسید، اینجاست که محدودیت ها هم شروع می شود. دیگر سخت افزارهای هاست شما ممکن است پاسخگوی این نیاز بازدید کننده نباشند. یا از نظر نرم افزاری با مشکل مواجه شوید که حتماً باید این موارد ارتقاء پیدا کنند. به همان اندازه که بازدید سایت تان بالا و بالاتر می شود، هزینه های جاری هم افزایش پیدا می کند؛ البته با بالا رفتن بازدید سایت درآمد آن هم تصاعدی زیادتر خواهد شد.

یک آموزش جذاب دیگه!  جلسه ۲ : پیش نیازهای نصب وردپرس

از طرف دیگر به دلیل اینکه برای هر نوع سایتی باید اسکریپت بهینه شدۀ آن نوشته شود، وقتی ما از وردپرس برای طراحی هر نوع سایتی استفاده می کنیم، از بهره وری کار کمی کاسته می شود. به این دلیل که شاید اصلاً ما نیازی به برخی از توابع و کدهای وردپرس روی سایت خود نداشته باشیم. ولی چون آنها درون هستۀ وردپرس هستند، به ناچار حتی با هر بار بازدید از هر صفحه آنها هم لود می شوند و همین امر باعث کاهش سرعت سایت در بازدیدهای بالا می شود.

بنابراین در چنین شرایطی که می توان از اسکریپت های بهینه خاص همان کار استفاده کنیم، زیاد مقرون به صرفه نیست که از وردپرس برای آن هدف استفاده کنیم. مثلاً برای راه اندازی یک شبکۀ اجتماعی بهتر است به سراغ اسکریپت های شبکه اجتماعی برویم که نمونه های رایگان آن هم بسیار زیاد است. تا اینکه خواسته باشید از وردپرس برای راه اندازی یک شبکه اجتماعی بهره بگیریم.

پس نتیجه می گیریم در حالی که وردپرس آمادۀ راه اندازی هر نوع سایتی برای ماست، شاید به صرفه تر باشد برای راه اندازی نوع خاصی از سایت ها به سراغ اسکریپت و نرم افزار خاص همان سیستم برویم، تا اینکه خواسته باشیم وردپرس را برای آن بهینه کنیم؛ که البته این کار هم شدنی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.