آموزش حذف سایدبار در وردپرس

آیا شما هم به فکر حذف سایدبار در وردپرس هستید؟ سایدبار یا نوار کناری، معمولاً یک مکان آماده در قالب سایت شما، برای جایگذاری ابزارک های سایت است. نوار کناری معمولاً در کنار ستون محتوای اصلی سایت، طرف راست یا چپ واقع شده است. در این آموزش ما به شما آموزش خواهیم داد که چطور سایدبار یا همان نوار کناری سایت را، حتی تحت شرایط خاص حذف نمایید.

آموزش حذف سایدبار در وردپرس

آموزش حذف سایدبار در وردپرس

چرا باید سایدبار سایت را حذف کرد؟

هدف اصلی از سایدبار نمایش چیزهایی است که جزء محتوای اصلی صفحه نیست و در کل جدای از محتوای اصلی صفحات است. به عنوان مثال برای نمایش صفحات شبکه های اجتماعی، تبلیغات سایت، مقالات سفارشی، جعبه دریافت نشانی ایمیل و … می بایست از نوار کناری یا سایدبار استفاده کرد. تمامی این چیزها می توانند از طریق بخش ابزارک ها در پیشخوان وردپرس به نوار کناری افزوده شود.

در خیلی از سایت ها نمای سایت زمانی که کاربر در حال تماشای سایت است، در دستگاه های مختلف متفاوت است. مثلاً اگر با رایانه وارد سایت شود، به دلیل عرض بالا، سایدبار در کنار جعبۀ اصلی محتوای صفحه نشان داده می شود. در حالی که همان صفحه زمانی که در موبایل دیده می شود، نوار کناری در زیر دیگر محتویات صفحه نمایش داده می شود.

در مواقعی به دلیل جذب حداکثریِ تمرکز روی محتوای اصلی سایت، شاید خواسته باشید نوار کناری را برای برخی یا تمام صفحات سایت حذف نمایید. در وردپرس این کار به سادگی شدنی است. اما از روش های مختلفی می توان استفاده کرد. این روش ها بسته به موقعیتی که قرار است سایدبار نمایش داده نشود، فرق می کنند.

حذف سایدبار از همه جای سایت

یکی از روش های آموزش حذف سایدبار در وردپرس این است که با برداشتن یک قطعه کد php که مسبب آوردن نوار کناری در سایت می باشد، نمایش این جعبۀ محتوایی از سایت را کلاً غیرفعال کنیم. با این کار نوار کناری در تمامی صفحات سایت حذف می شود. برای انجام این کار، ابتدا وارد مسیر فایل های قالب فعال وردپرس خود شوید. که باید در مسیر public_html/wp-conten/themes/theme-name باشد.

حالا باید کد زیر را که در هر بخشی از سایت که دارای نوار کناری است را حذف کنید. البته اگر قالب شما دارای چندین سایدبار است، امکان دارد شناسۀ هر سایدبار داخل تابع هم وجود داشته باشد.

<?php get_sidebar(); ?>

تابع get_sidebar نوار کناری را که ساختار آن در سند sidebar.php تعیین شده است را در هر کجایی که فراخوانی شده است، جای گذاری می کند. این تکه کد معمولاً در اسناد زیر وجود دارد.

  • index.php
  • page.php
  • single.php
  • archive.php
  • home.php
یک آموزش جذاب دیگه!  افزودن گالری عکس در سایدبار وردپرس

حتی می توانید یکی یا چند تا از این اسناد را بررسی کنید و کد گفته شده را حذف کنید. مثلاً با حذف تابع فراخوانی سایدبار در سند index.php نوار کناری در صفحات اصلی سایت حذف می شود. با حذف تابع در سند single.php سایدبار در صفحات نوشته ها یا پست ها حذف می‌شود.

حالا بعد از اعمال هر نوع تغییر، اسناد را ذخیره کرده و ببندید. به سایت مراجعه کنید و تغییرات را مشاهده نمایید. الان باید نوار کناری ای وجود نداشته باشد. اما به جای آن هم چیز دیگری نیست. یعنی جای نوار کناری خالی است! برای حل این مشکل هم باید سند CSS که معمولاً باید با نام style.css باشد را هم باز کرده و به دنبال کلاس یا ID جعبه محتوای اصلی بگردید. برای این کار بهتر است از ابزار Inspector موجود در مرورگر خود استفاده کنید. با این کار شناسۀ CSS آن را پیدا میکنید و حالا باید عرض یا width آن را هر عددی که هست به ۱۰۰ تغییر دهید.

.content-area {
width: 100%;
margin: 0px;
border: 0px;
padding: 0px;
}

البته برای تغییر کدهای CSS قالب حتی میتوانید از بخش وارد کردن کدهای سفارشی CSS از قسمت نمایش > سفارشی سازی هم استفاده نمایید. الان باید سایدبار از سایت شما به طور کامل حذف شده باشد. اگر ظاهر سایت باز هم به هم ریختگی داشت، باید دستکاری بیشتری به داخل کدهای CSS بکنید.

حذف سایدبار از برگه ها

بسیاری از قالب های وردپرس قالب هایی را برای برگه ها دارند که یکی از آنها می تواند قالب تمام عرض باشد. زمانی که یک برگه را از پیشخوان منتشر می کنید، از طریق جعبۀ ویژگی های برگه، میتوانید قالب را تمام عرض یا Full Width یا حالا هر چیزی تو این مایه ها انتخاب کنید. بعد از آن اگر برگه را منتشر کنید، خواهید دید که برگه شما بدون سایدبار است. با این ترفند دیگر صفحات سایت دارای نوار کناری هستند، به غیر از برگه هایی که با این شیوه منتشر کردید.

قالب تمام صفحه برگه ها

قالب تمام صفحه برگه ها

اگر هم پوستۀ سایت شما از قالب تمام عرض برگه ها پشتیبانی نمی کند، باید این امکان را به سایت خود اضافه نمایید. برای این منظور یک سند دیگر حاوی کدهای شبیه به سند page.php در مسیر پوستۀ وردپرس خود باید بسازید. بااین تفاوت که در ابتدای آن کد زیر را قرار دهید:

<?php
/*
*
Template Name: Full-Width
*/
?>

البته باز هم باید تابع فراخوانی نوار کناری یعنی get_sidebar برداشته شود. حالا اگر به صفحه ویرایش یا انتشار برگه تازه بروید، قالب Full-width را خواهید دید.

یک آموزش جذاب دیگه!  سایدبار در وردپرس چیست ؟

حذف سایدبار از نوشته ها

اگر خواسته باشید سایدبار را تنها برای برخی از نوشته های سایت حذف کنید، باید قالب نوشتۀ تکی برای پوستۀ سایت خود بسازید. این کار دقیقاً به مانند ساخت قالب برای برگه ها بود. می توانید یک سندی با عنوان wpb-single-post.php در مسیر فایل های پوسته سایت خود بسازید و در ابتدای آن کد زیر را قرار دهید:

<?php
/*
* Template Name: Featured Article
* Template Post Type: post, page, product
*/
?>

این سند یک قالب برای برگه ها، نوشته ها و محصولات با نام Featured Article می سازد که در زمان انتشار آنها در پیشخوان، میتوانید این قالب یا Template را انتخاب نمایید. حالا هر آنچه که درون سند single.php است را در ادامه درون سندی که ساختید جایگذاری کنید. با این تفاوت که باید تابع فراخوانی سایدبار یعنی تابع get_sidebar را حذف کنید. در مواردی هم ممکن است نیاز باشد تا دستی به کدهای CSS قالب سایت هم طبق توضیحاتی که قبلاً داده شد، بزنید.

بدین ترتیب سه روش مهم و اصلی به شما یاد دادم که چطور سایدبار را در سایت وردپرس خود حذف کنید. البته برای حذف سایدبار در وردپرس ممکن است افزونه هایی هم وجود داشته باشند، که مثلاً افزونه Fullwidth Templates for Any Theme & Page Builder یکی از آنها است. آموزش این افزونه هم در سایت منتشر خواهد شد. همچنان با ما همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.