تفاوت دامنه ir با com

برای خیلی ها این سوال مطرح است که تفاوت دامنه ir با com در چیست؟ شاید برای شما هم چنین سوالی وجود داشته باشد. به همین دلیل سعی کردیم مقاله ای بنویسیم و توضیحات کاملی راجع به این موضوع تقدیم شما عزیزان کنیم. یک دامنه برای دستیابی به یک سایت اینترنتی لازم و ضروری است. البته به جای دامنه از IP هم می توان استفاده کرد. اما IP ها معمولاً با جابجایی یک سایت تغییر می کنند. در حالی که دامنه هیچ وقت تغییر نخواهد کرد. علاوه بر آن دامنه های اینترنتی بهتر به ذهن سپرده می شوند تا اعداد پشت سر هم که ما به آن IP می گوییم. به همین دلایل است که همۀ سایت ها چیزی به اسم دامنه دارند که برای وارد شدن به صفحۀ اصلی و دیگر صفحات آن لازم و ضروری است. حالا ما دامنه های مختلفی داریم که وجه تمایز آنها پسوند آنها است. دامنه ها پسوندهایی دارند که دو تا از پرکاربردترین این پسوندها برای ما ایرانی ها ir و com است. نوع اول با عنوان دامنه ملی شناخته می شود و دومی دامنه بین المللی.

تفاوت دامنه ir با com

تفاوت دامنه ir با com

هر شخصی می تواند برای خود یا سازمان خود دامنه های بی‌نهایتی ثبت کند. یعنی محدودیتی در ثبت دامنه اینترنتی برای هیچ شخص حقیقی یا حقوقی وجود ندارد. تنها باید هزینه آن را پرداخت. از طرف دیگر به غیر از این پسوندهایی که در بالا به آنها اشاره شد، پسوندهای دیگری هم هستند که حتی به تعداد انها روز به روز اضافه می شوند. سازمان بین المللی مدیریت و نظارت بر دامنه های اینترنتی، یعنی آیکان، تصمیم می گیرد که پسوندهای جدیدی هم وجود داشته باشند. در زمان ثبت دامنه، پسوند آن هم انتخاب می شود. از بین تقریباً تعداد زیادی پسوند می توانید ir یا com را انتخاب نمایید.

دامنه ملی ir

این نوع دامنه تحت نظر سازمان فیزیک نظری، که خود زیر مجموعه ای از وزارت علوم محسوب می شود ثبت می شود. پس دولت ایران کاملاً روی این دامنه ها کنترل دارند. البته خیلی دیده نشده که دامنه ای که ثبت شده است، از دسترس فرد ثبت کننده خارج شود. ولی از طرف دیگر اگر خلاف قوانین کشورمان باشد، حتماً فیلتر خواهد شد.

یک آموزش جذاب دیگه!  تاثیر سن دامنه در سئو

دامنه ir تنها مختص کشور ایران است و هر کشوری دیگری برای خودش چنین پسوند اختصاصی دارد. معمولاً کسانی که به دنبال جذب بازدید کننده بیشتر از کشور خودشان هستند، از دامنه های ملی استفاده می کنند. پس شما هم اگر عمده مخاطبان سایت تان ایرانی هستند، دامنه ir مناسب کار شماست. اما برخی ها دوست دارند جلوۀ حرفه ای تری به سایت شان بدهند. به همین دلیل حتی زمانی که بازدید کنندۀ بین المللی هم دارند، باز از دامنه com استفاده می کنند که فکر می کنند سایت جلوۀ بهتری به خود می گیرد. البته که تا حدی این نظر درست است. اما تقریباً می توان گفت بیشتر دامنه های معنی دار com گرفته شده. ولی دامنه های خوبی با پسوند ir هنوز در دسترس است.

برای ثبت این نوع دامنه نیازی به مدارک خاصی نیست. تنها کافی است بعد از جستجوی دامنه برای مطمئن شدن از آزاد بودن آن، درخواست ثبت را بدهید. البته در خیلی از موارد ممکن است پس از ثبت دامنه، از طرف سازمان فیزیک نظری از شما مدارکی خواسته شود که باید به صورت اینترنتی برای آنها ارسال کنید. این کار هم بسیار ساده است.

دامنه های ملی ir از نظر SEO بودن یا نبودن، تفاوت زیادی با دامنه com ندارند. یعنی گوگل به پسوند دامنه برای ارسال بازدید کننده به سایت نگاه نمی کند. البته به این موضوع اهمیت می دهد که اگر دامنه ای مخصوص یک کشور خاص است، بیشتر افراد از آن کشور را به سمت سایت سرازیر نماید. یعنی به صورت خودکار متوجه میشود که سایتی با دامنه ir باید برای کاربران ایرانی باشد. پس همین جا میتوان فهمید برای راه اندازی یک سایت بین المللی حتماً باید دامنه بین المللی com ثبت نمود.

یک آموزش جذاب دیگه!  کشف تکنولوژی های سایت های اینترنتی با BuiltWith

دامنه بین المللی com

هزینه ثبت این نوع دامنه بسیار بیشتر از ثبت دامنه ir است. به خصوص در نیمۀ اول سال ۹۷ به دلیل شدت بالای افزایش نرخ ارز، قیمت ها به شدت بالا گرفت. به طوری که همین امروز دامنه com با هزینه ۸۵ هزار تومان ثبت می شود. در حالی که دامنه ir تنها با هزینه ۵ هزار تومان سالیانه قابل ثبت است.

همانطور که پیشتر هم گفته شد، دامنه com بیشتر برای سایت هایی کاربرد دارد که باید از سرتاسر جهان بازدید کننده داشته باشد. مثلاً سایت های شرکتی که دارای محصولات و خدمات جهانی هستند، باید از دامنه com برای ثبت دامنه سایت خود استفاده کنند. البته در این شرایط تا حد امکان باید دامنه با پسوندهای دیگر، از جمله ir هم ثبت گردد.

مواقعی هم اتفاق افتاده که دامنه های بین المللی از جمله com متاثر از تحریم آمریکا قرار گرفته است و شرکت های ثبت کنندۀ دامنه های بین المللی از قبول ثبت سفارش توسط ایرانی ها خودداری کردند. در این حالت دامنه معمولاً از بین نمی رود. بلکه باید رجیسترار یا ثبت کنندۀ دامنه را تغییر داد که به پرداخت هزینۀ آن می توان این کار را انجام داد. اما دامنه های ir معمولاً تحریم پذیر نیستند.

جمع بندی

به عنوان جمع بندی باید گفت از نظر فنی فرقی بین دامنه ir و com وجود ندارد. اما مسائل پیرامونی که در بالا گفته شد، باید در تصمیم گیری شما تاثیرگذار باشند و شما هم به آنها توجه داشته باشید. دیگر مباحث مثل کم بودن سرعت سایت های ir و … حکم افسانه را دارند و نباید به آنها توجه کرد. عوامل دیگر و مهم دیگری هستند که در سرعت سایت شما تاثیر جدی دارند. نه دامنه آن! به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله اصول انتخاب دامنه مناسب برای سایت را هم حتماً بررسی بفرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.