رصد تمامی فعالیت های روی وردپرس با Simple History

گزارش‌ها همیشه مهم‌ترین منابعی هستند که در زمان رفع ایراد به کمک ما خواهند آمد و اگر نباشند، ما قادر به رفع مشکلات نرم افزاری یا حتی سخت افزاری سیستم‌های رایانه‌ای نیستیم. بنابراین در وردپرس هم باید بتوانیم گزارش‌های خوبی را گردآوری و نگهداری کنیم تا در مواقع نیاز به کارمان آید. یکی از افزونه‌هایی که در این زمینه می‌تواند گزارش‌های خوبی را گردآوری کند و به ما نمایش دهد، افزونه Simple History است. این افزونه تمامی فعالیت‌های روی سامانهٔ وردپرس را رصد می‌کند و آنها را ذخیره می‌کند. بیشتر این فعالیت‌ها که توسط Simple History رصد می شود، باید توسط فرد یا افرادی که روی وردپرس حساب دارند انجام شده باشد.

افزونه Simple History وردپرس برای گزارشگیری

بنابراین اگر سایت شما چند کاربره است و افراد زیادی وارد حساب‌شان می‌شوند و حتی دسترسی های حساسی هم به بخش‌های مهم تنظیماتی دارند، داشتن یک چنین قابلیتی روی وردپرس جزء ضروریات است و حتماً باید افزونه Simple History را داشت. حال با هم بیشتر با این افزونهٔ کاربردی آشنا خواهیم شد.

برای اینکه ابتدا ببینیم که Simple History انجام چه کارهایی را گزارش می‌کند، به فهرست زیر نگاهی بیاندازید:

 • انتشار و اعمال تغییرات روی نوشته‌ها و برگه‌ها
 • انتشار و اعمال تغییرات روی الصاقیه‌ها
 • انتشار و اعمال تغییرات دسته‌بندی‌ها (برچسب‌ها، دسته‌ها و …)
 • انتشار و اعمال تغییرات دیدگاه‌ها
 • اعمال تغییرات ابزارک‌ها
 • اعمال تغییرات افزونه‌ها
 • اعمال تغییرات نمایه‌ها
 • ورود و خروج کاربران
 • ورودهای ناموفق
 • ویرایش و انتشار فهرست‌ها
 • اعمال تغییرات صفحات تنظیمات
 • خروجی داده‌ها
 • درخواست‌های پاکسازی داده‌های کاربران

مشاهده و بررسی گزارش‌های جمع آوری شدهٔ افزونه Simple History

پس از نصب Simple History شما چند تا صفحهٔ افزوده شدن به پیشخوان خواهید داشت. اولین آن بخش Simple History در گروه صفحات پیشخوان است. پس اشاره‌گر را از نوار ناوبری پیشخوان وردپرس، روی «پیشخوان» برده و سپس روی Simple History کلیک کنید (پیوند این صفحه در زیر یپوند به‌روزرسانی‌ها قرار داد).

بخش گزارش های افزونه Simple History برای دیدن جزئیات تمامی فعالیت های انجام شده روی سایت

در اینجا شما وقایع را از جدید به قدیم (بالا به پایین) شاهد هستید. زمان رویداد را به همراه عملیات انجام شده را در هر ردیف از جدول می‌بینید که بسته به نوع واقعه ممکن است اطلاعات نمایشی متفاوت باشد. مثلاً برای نصب یک افزونه پیوندی به صفحهٔ اطلاعات آن افزونه نشان داده می‌شود. یا وقتی نوشته‌ای منتشر می‌شود،‌ نویسنده و زمان انتشار آن را خواهید دید. اینکه آن کار توسط چه کاربری هم انجام شده، در سمت چپ رویداد آواتار آن شخص درج شده است.

یک آموزش جذاب دیگه!  فعال سازی ذخیره گزارش خطاهای وردپرس

یک مجموعه آمار کلی هم در نوار سمت چپ صفحه پدیدار است که مثلاً از طریق نمودار Stats در ۲۶ روز گذشته تعداد کل گزارش‌ها را نشان می‌دهد. از بالای صفحه هم می‌توانید بازه زمانی را انتخاب کنید یا اینکه از بین کل گزارش‌ها جستجو کنید و واقعهٔ مد نظرتان را پیدا کنید. در صفحهٔ اصلی پیشخوان وردپرس هم ابزاری با نام Simple History وجود دارد که همین اطلاعات را آنجا هم نمایش می‌دهد.

تنظیمات Simple History

این افزونه به مانند بیشتر افزونه‌های مدیریت وردپرس دارای یک صفحه تنظیمات هم هست. برای رفتن به این صفحه بایستی از گروه صفحات «تنظیمات» در پیشخوان وردپرس روی Simple History کلیک کنید تا صفحهٔ Simple History Settings باز شود. این صفحه دارای ۳ تا سربرگ است که اولی Settings تنظیمات اصلی افزونه را در خود جای داده است.

این صفحه دارای تنظیمات خیلی پیچیده‌ای نیست. اما مهم‌ترین آنها Clear log است که هر زمان احساس کردید داده‌های افزونه که درون پایگاه دادهٔ وردپرس ذخیره می‌شود، از نظر حجمی عظیم شدند، با کلیک روی دکمهٔ این قسمت این داده ها را پاک می‌کنید. البته به طور خودکار داده‌های قدیمی‌تر از ۲ ماه از روی پایگاه داده وردپرس حذف می‌شوند.

از سربرگ Export هم خیلی راحت از کل داده‌ها و گزارش‌های ذخیره شدهٔ‌ افزونه می‌توانید خروجی تهیه کنید که این خروجی یا می‌تواند از نوع JSON باشد یا CSV. سربرگ آخر یعنی Debug هم دارای اطلاعاتی برای رفع ایراد خود افزونه است. مثلاً در قسمت Database size اندازه جداول مربوط به این افزونه را نشان می‌دهد که در حال حاضر جداول wp_simple_history_contexts و wp_simple_history مربوط به افزونه می‌باشند. تعداد ردیف‌های هر جدول هم مشخص است.

یک آموزش جذاب دیگه!  کار فایل debug.log در وردپرس چیست ؟

جمع بندی

به عنوان نکتهٔ پایانی بد نیست بدانید که افزونه Simple History علاوه بر هسته وردپرس برای جمع آوری گزارش ها، از افزونه‌های زیر هم پشتیبانی می‌کند:

پس هر کدام از این افزونه‌ها را هم که به صورت فعال روی سایت خود داشته باشید، گزارش‌های مربوط به آنها را در Simple Hisory خواهید داشت.

۱۴۰۲/۰۴/۲۴

افزونه های وردپرس
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.