بایدها و نبایدها در رابطه با وردپرس ۵

نسخه ۵ وردپرس هم آمد. در این نسخه که یک ویرایش عمده از وردپرس محسوب می شود، یک تغییر کلی در بخش پیشخوان داده شده و آن هم تغییر ویرایشگر نوشته از ویرایشگر قدیمی (کلاسیک) به ویرایشگر گوتنبرگ است. البته این تغییر غیر منتظره نبوده و از قبل خبرش داده شده بود. به همین دلیل از طرف خودِ وردپرس پیشنهاد شده بود که حتی برای امتحان کردن هم که شده، گوتنبرگ را نصب کنید و با آن کار نمایید. چون روال کاری با این ویرایشگر کاملاً متفاوت با ویرایشگر کلاسیک است! بر همین اساس ممکن است شما را هم درگیر خود کند. به همین دلیل قبل از اینکه وردپرس خود را به نسخه ۵ به روز رسانی کنید، این مقاله را حتماً مطالعه نمایید.

بایدها و نبایدها در رابطه با وردپرس 5

وردپرس ۵ منتشر شد

طبق نظر بزرگان وردپرس، تصمیم بر این گرفته شده که Gutenberg جایگزین ویرایشگر متنی قبلی شود، که دلیل آن هم سادگی کار برای کاربرانی است که تازه به جمع وردپرس کاران افزوده می گردند. Gutenberg دارای امکان ویرایش بلاک مانند است. یعنی هر عنصر از صفحه باید در قالب یک بلاک یا قطعه به نوشته ما اضافه گردد. به نظر می رسد که برای وردپرس کارهای نوپا این حالت جالب تر باشد و نظر آنها را بیشتر جلب کند. اما قطعاً برای شمایی که ممکن است سال ها با همین ویرایشگر کلاسیک کار کردید، مشکلاتی ایجاد گردد که کاهش سرعت انتشار محتوا در سایت از مهم ترین آنها است.

احتمال ایجاد مشکل با افزونه ها و پوسته های قدیمی

وردپرس نزدیک به ۱۵ سال قدمت دارد و در این مدت زمان پوسته ها و افزونه های زیادی برای آن نوشته شده است. خیلی از آنها هم نه برای انتشار به صورت عمومی، بلکه برای نصب روی سایت شخصی توسعه داده شدند که حتی ممکن است تغییری در آنها ایجاد نشود. از طرف دیگر بررسی ویرایشگر Gutenberg با تک تک افزونه ها و پوسته های فعلی کار سختی است و این مهم بر عهدۀ مدیران سایت ها است که ابتدا بررسی کنند که آیا وردپرس ۵ و Gutenberg با پوسته و افزونه های آنها سازگاری دارند یا خیر.

یک آموزش جذاب دیگه!  مخفی سازی وردپرس

مشکلاتی که ممکن است ایجاد شوند، عدم ویرایش نوشته هایی است که قبلاً در سایت منتشر شدند، یا بروز خطای ۵۰۰ یا در برخی از میزبان ها مواجه شدن با صفحه سفید در زمانی است که می خواهیم نوشته را ویرایش کنیم. در هر صورت این ها احتمالاتی از ناهماهنگی میان وردپرس ۵ و Gutenberg با پوسته و افزونه های شماست.

برای پوسته و افزونه هایی که از مخزن وردپرس دریافت کردید، مطمئن شوید که آخرین نسخه مطابق با هماهنگی وردپرس ۵ را روی سایت خود نصب کرده باشید. اما اگر افزونه یا پوسته ای را خریداری کرده باشید، باید از توسعه دهنده بخواهید که این اطمینان را به شما بدهد که با نسخه جدید وردپرس هم به خوبی کار خواهند کرد. این امر به خصوص برای پوسته های حرفه ای و افزونه های صفحه ساز مثل Visual Composer و Beaver Builder که از کدهای کوتاه استفاده می کنند بسیار حیاتی است. چرا که بروز مشکل با دست افزونه ها بسیار محتمل تر است.

آیا برای Gutenberg آماده اید؟

نکته اینجاست که تا زمانی که مطمئن نیستید می توانید با Gutenberg به خوبی کار کنید، بدون هیچ مشکلی قادرید از همین نسخه وردپرس ۴٫۹٫۸ استفاده نمایید. به روز رسانی های امنیتی روی همین نسخه هم برای شما نصب شده و بدون مشکل برای شما کار خواهد کرد. بهتر است روی یک وردپرس امتحانی و محلی Gutenberg را نصب و با آن کار کنید. حتی مطمئن شوید که افزونه ها و پوستۀ فعلی شما با آن مشکلی ندارد. سپس اقدام به بروزرسانی به وردپرس ۵ نمایید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کار با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس خیلی سخته!

قبل از هر کاری هم حتماً از فایل ها و پایگاه داده سایت پشتیبان تهیه کنید تا اگر هم مشکلی برای سایت پیش آمد، به راحتی بتوانید همه چیز را به حالت قبل برگردانید.

اگر هم خواسته باشید وردپرس را به نسخه ۵ به روز کنید و همچنان از ویرایشگر کلاسیک استفاده نمایید، کافی است افزونه Classic Editor را روی وردپرس خود نصب نمایید. ویرایشگر وردپرس شما به حالت قبل بر می گردد و مثل سابق می توانید کارتان را ادامه دهید.

در کل Gutenberg امکان جدیدی است

در هر صورت این مقاله نه برای ترساندن شما از آپدیت وردپرس به نسخه ۵، بلکه برای راهنمایی هر چه بیشتر شما به جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی منتشر شده است. در نسخه های جدید وردپرس امکانات همیشه بهبود می یابند و در رابطه با ویرایشگر وردپرس هم همین بحث وجود دارد و خواهد داشت. امیدوارم بتوانید با Gutenberg که ویرایشگر متنی جدید وردپرس محسوب می شود، بهتر از قبل کار کنید و وابستگی شما بیشتر از ویرایشگر کلاسیک گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.