حذف گوتنبرگ وردپرس و نصب ادیتور قدیمی در وردپرس ۵

مهم ترین تغییری که در نسخه ۵ وردپرس اتفاق افتاده است، تغییر ویرایشگر متنی برای انتشار محتوا درون سایت است. اگر وردپرس خود را با این نسخه به روز رسانی کنید، دیگر خبری از صفحه ویرایشگر کلاسیک دیده نمی شود و به جای آن ویرایشگری با نام گوتنبرگ جایگزین شده است. طریقه کار کردن با این ویرایشگر به کلی متفاوت است و سبک نوشتاری به سبک بلاک یا قطعه تغییر کرده است. یعنی شما باید هر نوع قطعه که دوست داشته باشید را به مرکز صفحه اضافه کنید و تنظیمات آن را انجام دهید. مثلاً برای افزودن فیلم قطعه فیلم، برای افزودن متن قطعه متنی، برای افزودن عکس قطعه عکس و به همین ترتیب از دیگر قطعه های محتوایی استفاده نمایید. به هر حال اگر برای مدت زیادی باشد که با همان ویرایشگر قدیمی کار کرده باشید، جابجا شدن به گوتنبرگ برای شما سخت خواهد بود.

حذف گوتنبرگ وردپرس و نصب ادیتور قدیمی در وردپرس 5

حذف گوتنبرگ وردپرس و نصب ادیتور قدیمی در وردپرس ۵

کسانی که به صورت حرفه ای پست منتشر می کنند، حتماً به ویرایشگر کلاسیک یا همان قدیمی شدیداً عادت کرده اند. پس برای اینکه سرعت انتشارشان کاهش پیدا نکند، مجبورند به همان ویرایشگر قدیمی برگردند. وردپرس بعد از به روز رسانی به نسخه ۵، این پیشنهاد را به کسانی که چنین قصدی را دارند می دهد. در همان صفحه معرفی بعد از به روز شدن وردپرس، آخرین بخش صفحه مربوط به دانلود نصب افزونه ای است که نامش Classic Editor است و همان ویرایشگر قدیمی را بر می گرداند.

یک آموزش جذاب دیگه!  نمایش تعداد کلمات نوشته در گوتنبرگ

برای نصب Classic Editor به روشی دیگر، کافی است از صفحه افزودن افزونه، نام این افزونه را جستجو کرده و روی دکمه نصب کلیک کنید. بعد از فعال کردن آن، ویرایشگرClassic به وردپرس بر خواهد گشت و به مانند قبل می توانید نوشته های خود را منتشر کنید.

نکته جالب اینجاست که از آمار دانلود افزونه می توان فهمید که خیلی ها تصمیم به برگشت به ویرایشگر کلاسیک گرفته اند و افزونه Classic Editor را نصب کردند. تا حدی که جزء افزونه های میلیونی وردپرس محسوب می گردد!

آمار دانلود افزونه Classic Editor

آمار دانلود افزونه Classic Editor

اگر هم به صفحه تنظیمات > نوشتن بروید، از آنجا می توانید ویرایشگر پیش فرض برای همه کاربران را تعیین نمایید. یا حتی این امکان را برای تک تک کاربران فراهم کنید که اگر خودشان خواستند اقدام به تغییر ویرایشگر به هر کدام از حالت ها کنند.

و نکته آخر اینکه در زمان انتشار یا قبل از ویرایش یک نوشته این خود شما هستید که قادرید تعیین کنید صفحه ویرایش با کدام ویرایشگر باز شود و شما از کدامیک استفاده کنید. پس فرصت خوبی است تا به Block Editor عادت کنید. همچنین باید بدانید که Classic Editor یک افزونه رسمی از وردپرس است که تا سال ۲۰۲۲ پشتیبانی می شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  بایگانی ویرایش نوشته های وردپرس یا رونوشت ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.