کار با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس خیلی سخته!

کاربران وردپرس در نسخهٔ ۵ یک تغییر بزرگی را تجربه کردند. این تغییر چیزی نبود جز تغییر ویرایشگر نوشته‌های وردپرس از ویرایشگر قدیمی به ویرایشگر گوتنبرگ! اساس کار این ویرایشگر بر بلاک ها یا همان قطعه‌ها استوار است. هر جزء از محتوای صفحه به صورت یک قطعه درون ویرایشگر ظاهر می‌شود که هم قابلیت تنظیمات اختصاصی همان قعطه را دارد. هم اینکه امکان جابجا کردن را به سادگی به نویسنده می‌دهد. اما خیلی‌ها از جمله خودِ بنده بر این باور بودیم که کار با گوتنبرگ وردپرس خیلی سخت خواهد بود! به همین دلیل تا مدت‌ها وردپرس را به روز نمی‌کردم.

کار با ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس خیلی سخته

هر چند که شما تا مدت زمان زیادی می‌توانید از همان نسخه ۴.۹ وردپرس برای سایت خود استفاده کنید. اما بالاخره که باید به نسخه‌های جدیدتر مهاجرت کنید! من این کار را برای یکی از سایت‌ها انجام دادم. زمانی که کمی با ویرایشگر متنی گوتنبرگ کار کردم، برخلاف تصورم احساس کردم این ویرایشگر واقعاً می‌تواند جایگزین خوبی برای ویرایشگر کلاسیک وردپرس باشد.

کم کم به اعتمادم به گروه وردپرس زیادتر شد و اطمینان کامل کردن که توسعه دهندگان وردپرس کارشان را به خوبی انجام داده اند و می‌دهند! بالاخره گوتنبرگ یک خوبی‌هایی دارد که ویرایشگر کلاسیک ندارد. هر چند که ممکن است ایرادهایی هم هنوز داشته باشد.

یک آموزش جذاب دیگه!  نمایش تعداد کلمات نوشته در گوتنبرگ

کار با گوتنبرگ واقعاً سخت است؟

هر تغییری در ابتدای امر سختی خاص خودش را دارد. مثلا حتی اگر یک خودروی گران قیمت‌تر بگیرید، تا زمانی که به آن عادت نکنید، حتماً هنگام کار کردن با آن دچار مشکل خواهید شد. پس آیا می‌توان گفت آن خودرو اشکال دارد یا کار کردن با آن سخت است؟ البته شاید آپشن‌های زیاد آن کار را برای تازه واردها کمی سخت کند. ولی بعد از اینکه به آنها عادت کردید، مطمئن می‌شوید که خودروی فعلی شما بهتر است قبلی است.

همین الان که با گوتنبرگ در حال نوشتن متن خودم هستم، می‌توانم درک کنم که حتی از نظر روانی، گوتنبرگ راحتی بیشتری را برای نویسندگان حرفه‌ای به همراه دارد. نویسنده‌هایی که می‌خواهند فقط روی محتوای خود تمرکز کنند و بعداً به راحتی بتوانند آن را ویرایش کنند. حالا می‌توان فهمید که دوران ویرایشگرهای کلاسیک به اتمام رسیده است.

همزیستی مسالمت آمیز کلاسیک با گوتنبرگ

توسعه‌دهنده‌های وردپرس حتی فکر کاربرانی که می‌خواهند وردپرس را به روزرسانی کنند، اما همچنان از گوتنبرگ دوری نمایند را هم کرده است. شما هم می‌توانید افزونه Classic Editor را نصب کنید که صفحهٔ ویرایش نوشته‌های شما را درون همان ویرایشگر قدیمی باز می‌کند.

هم اینکه در همان گوتنبرگ یک قطعه (بلاک) برای درج محتوا به همان صورت کلاسیک وجود دارد. هر چند که من یک دسته ایرادهایی را درون آن دیدم. مثل رفتن به بالای قطعه، بعد از هر بار افزودن یا ویرایش عکس یا محتوای تصویری؛ که خود می‌تواند عذاب آور باشد.

یک آموزش جذاب دیگه!  حذف گوتنبرگ وردپرس و نصب ادیتور قدیمی در وردپرس ۵

نکتهٔ جالب بعدی تبدیل خودکار نوشته‌ها از حالت کلاسیک به قعطه (بلاک) است که این همزیستی مسالمت آمیز را بیشتر از قبل هم کرده است.

به هر حال به عنوان نتیجه گیری، می‌توان فهمید که وردپرس هنوز همچنان پرقدرت است که این طور به فکر کاربران خودش است! در ثانی، ما هم باید به این قدرت اعتماد کنیم و قبول کنیم که هر تغییری سوای سختی‌های خودش، اما در کل می‌تواند به نفع ما تمام شود.

ویدیوهای آموزشی گوتنبرگ برای شما دوستان تولید و به زودی روی سایت منتشر می‌گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.