گوتنبرگ ، ویرایشگر متن جدید وردپرس

یکی از تحولات جدیدی که وردپرس در آینده ای نزدیک می خواهد با آن روبرو شود، تغییر ویرایشگر متنی آن است؛ ویرایشگری که در صفحۀ انتشار یا ویرایش نوشته آن را می بینیم. نسخه جدید این ویرایشگر گوتنبرگ نام دارد و به نظر می رسد که بسیار پیشرفته تر از این ویرایشگری است که الان مشاهد می کنید. با به روز کردن وردپرس به نسخۀ ۴٫۹٫۸ به شما پیشنهاد می دهد که اگر میخواهید قبل از انتشار رسمی این ویرایشگر، گوتنبرگ را امتحان کنید و نظر خودتان را راجع به آن بگوییم، افزونه گوتنبرگ را نصب کرده و ویرایشگر وردپرس خود را به این نسخه تغییر دهید. هنوز که به طور رسمی ویرایشگر وردپرس تغییر نکرده است، توسعه دهندگان وردپرس تصمیم گرفته اند که ابتدا از کاربران شان نظرسنجی کنند که بد نیست شما هم در این نظرسنجی شرکت کنید.

گوتنبرگ ویرایشگر متن جدید وردپرس

گوتنبرگ ویرایشگر متن جدید وردپرس

گوتنبرگ در ابتدا یک افزونه بود و هنوز هم هست. افزونه ای که ویرایشگر متن وردپرس را ساده سازی تر و در عین حال پیشرفته تر می کرد. در تصویر زیر نمایی از این ویرایشگر وردپرس برای شما گذاشته شده است. ویژگی بارز این ویرایشگر این است که محتوای نوشته به صورت بلاک و قطعه قطعه است. شما می بایست با کلیک روی علامت + در بالای صفحه، یک عنصر را که در اصل یک قطعه به نوشته شما اضافه می کند را انتخاب کنید و این قطعه به زیر صفحۀ ویرایشگر قطعه ها افزوده می شود. در قسمت سمت چپ هم امکانات ویرایشی همان قطعه این که انتخاب شده است در دسترس است. مثلاً اگر قطعۀ متن را انتخاب کرده باشید، به مانند تصویر زیر می توانید مشخصاتی از قبیل رنگ، اندازه و استایل آن را تعیین کنید. برای دیگر قطعات هم چنین تنظیمات وجود دارد.

نمایی از ویرایشگر متن گوتنبرگ

نمایی از ویرایشگر متن گوتنبرگ

امروزه در طراحی رابط های کاربری تحت وب، سعی می شود اجزایی که همیشه مورد نیاز نیستند، در دید خارج شوند و تنها در صورتی که نیاز به آنها احساس شد ظاهر شوند. در طراحی و ساخت ویرایشگر گوتنبرگ هم این اصل رعایت شده و برای کسانی که تازه برای اولین بار می خواهند با این ویرایشگر کار کنند، کار بسیار ساده شده. به طوری که در اولین نگاه یک صفحۀ ساده با اجزاء کم دیده می شود. در صورتی که کلی گزینه ویرایشی در پس زمینۀ ویرایشگر موجود است که در صورت نیاز پدیدار می شوند.

یک آموزش جذاب دیگه!  نمایش تعداد کلمات نوشته در گوتنبرگ

زمانی که به صفحۀ پیشخوان مراجعه می کنید، وردپرس از شما می خواهد که این افزونه را قبل از قطعی شدن همراهی گوتنبرگ با وردپرس، نصب کرده و نظر خود را درباره آن اعلام نمایید. شما هم می توانید با کلیک روی “نصب گوتنبرگ” این کار را انجام دهید. نصب همان جا سریعاً شروع شده و از همان جا می توانید افزونه را روی سایت فعال کنید. در صورتی هم اگر از قبل گوتنبرگ ویرایشگر پیش فرض وردپرس شما باشد، برای کسانی که از این ویرایشگر خوششان نمی آید، با کلیک روی “ویرایشگر کلاسیک را نصب کنید” می توانید همان ویرایشگر قدیمی و قبلی وردپرس را روی سایت فعال نمایید.

پس شاید زمان آن باید که شما هم گوتنبرگ را امتحان کنید و نظرتان را راجع به آن اعلام نمایید. ممکن است کارتان را در ارسال نوشته به سایت به شدت راحت تر از قبل کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.