زمینه های دلخواه در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

زمینه های دلخواه در وردپرس یا همان Custom Fields اطلاعات اضافه ای برای نوشته‌های سایت هستند که برای کنترل بیشتر روی محتوای سایت استفاده می‌شوند. مثلا از زمینه های دلخواه وردپرس می‌توان برای اختصاص یک لینک دانلود محصول به یک نوشته اختصاص داد. یا یک مقدار دیگری را اختصاص دهیم.

در نسخهٔ تازهٔ وردپرس که WordPress 5.x می‌باشد، ویرایشگر قدیمی به ویرایشگر گوتنبرگ تغییر کرده است. برای کسانی که تا قبل از اینکه با زمینه های دلخواه وردپرس کار می‌کردند، باعث شگفتی بود که دیگر خبری از زمینه های دلخواه نیست! به همین دلیل این آموزش را برای شما عزیزان برای روشن شدن موضوع نوشتم.

از نسخه ۵٫۰ وردپرس به بالا، زمینه‌های دلخواه که به نظر می رسید فراموش شده بود (!) به صورت بومی به گوتنبرگ افزوده شد. اما در همین نسخه ۵٫۰ هم باز می‌توانستیم با استفاده از افزونه ای مثل Custom Fields for Gutenberg زمینه های دلخواه را به ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس اضافه کنیم. طریقه نصب و استفاده از آن هم ساده است.

آن را به مانند هر افزونهٔ دیگری نصب کنید و حالا به صفحه تنظیمات آن رفته و تعیین کنید که برای کدام نوع نوشته می خواهید زمینه های دلخواه وجود داشته باشند. کار تمام است.

یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش کامل بکارگیری زمینه های دلخواه در وردپرس

اما بعد از این نسخهٔ وردپرس، حالا دیگر گوتنبرگ خودش از زمینه های دلخواه پشتیبانی می‌کرد. برای این منظور می‌بایستی جعبهٔ زمینه های دلخواه را در صفحه ویرایش نوشته فعال کنیم.

فعال کردن زمینه های دلخواه در گوتنبرگ وردپرس

برای این کار روی دکمه تنظیمات در صفحه ارسال یا ویرایش نوشته کلیک کنید (همان علامت سه نقطه در بالا سمت چپ، در وردپرس فارسی).

بخش تنظیمات ویرایشگر گوتنبرگ
بخش تنظیمات ویرایشگر گوتنبرگ

به انتهای نوار آمده و روی Options کلیک کنید. جعبه ای باز خواهد شد که در ایجا باید از بخش Advanced Panels گزینه Custom Fields را فعال نمایید.

فعال‌سازی زمینه های دلخواه از تنظیمات گوتنبرگ
فعال‌سازی زمینه های دلخواه از تنظیمات گوتنبرگ

جعبه را ببندید. صفحه یک بار مجدد بارگذاری می‌شود و این بار نوار زمینه های دلخواه را در پایین صفحه، زیر جعبهٔ ویرایشگر خواهید دید.

زمینه دلخواه در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس
زمینه دلخواه در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

بدین ترتیب آموختیم که چطور زمینه های دلخواه وردپرس را در گوتنبرگ فعال کنیم.

1 دیدگاه برای “زمینه های دلخواه در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس”

  1. حمیدرضا گفت:

    سلام بسیار ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.