اعتماد به افزونه هایی که از تاریخ آخرین بروزرسانی آنها خیلی گذشته

یکی از سوالاتی که ممکن است برای برخی از دوستان و کاربران وردپرس پیش بیاید این است که آیا می توان به افزونه هایی که از تاریخ آخرین بروزرسانی آنها خیلی گذشته است اعتماد کرد؟ زمانی که قصد دریافت و دانلود افزونه ای را از مخزن وردپرس دارید، اگر افزونه علی رغم گذشت بیش از سه دوره بروزرسانیِ عمده وردپرس، هنوز به روز نشده باشد، معمولاً با یک نوار زرد رنگ این هشدار را با ما می دهد که افزونه برای مدت زمانی زیادی است که به روز نشده است. این هشدار را در تصویر زیر می توانید ببینید.

اعتماد به افزونه هایی که از تاریخ آخرین بروزرسانی آنها خیلی گذشته

اعتماد به افزونه هایی که از تاریخ آخرین بروزرسانی آنها خیلی گذشته

در این هشدار گفته شده است که ممکن است دیگر این افزونه از طرف توسعه دهنده پشتیبانی و نگهداری نشود. به همین دلیل امکان مشکلات ناهماهنگی با نسخۀ جدید وردپرس و دیگر افزونه ها و قالب ها را دارد.

اما آیا همیشه نمایش این هشدار به این معنا است که ما نباید از آن افزونه استفاده کنیم؟ این سوالی است که در ادامه به طور کامل توضیحاتی پیرامون آن خدمت شما خواهم داد.

افزونه ها از نظر ماهیت و کارایی به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. یک دست از افزونه ها عملکردی روی صفحات نمایشی سایت ما دارند. مثلاً افزونه های SEO تغییرات بسیار مهم و تاثیرگذاری روی نتایج صفحات سایت ما دارد. یعنی مستقیماً در کدهای سایت تغییر ایجاد می کنند. این دست افزونه ها خطر بسیار زیادی دارند. پس به هیچ عنوان نباید از چنین افزونه هایی که برای مدت طولانی به روز نشدند، استفاده کرد. دقت کنید که من در اینجا از عبارت به هیچ عنوان استفاده کردم. اما برخی از توسعه دهندگان و کسانی که کارشان بررسی کدها است، امکان دارد این دست افزونه ها را هم نصب کنند و استفاده نمایند.

به هیچ عنوان از افزونه های حساسی که به روز نشدند، استفاده نکنید! افزونه های حساس در سایت و کدهای صفحات شما تغییرات مهمی را ایجاد می کنند.

اما دستۀ بعدی افزونه ها، افزونه هایی هستند که تغییرات مهمی در سایت ما ایجاد نمی کنند. مثلاً افزونه ای ممکن است وجود داشته باشد که یک سری اطلاعات را در پیشخوان به مدیر سایت نشان می دهد. یا افزونه ای که کارش دفترچه یادداشت است و تنها یک سری اطلاعات را ذخیره و نمایش می دهد. عملاً این دست افزونه تغییری در کدهای صفحات سایت ایجاد نمی کنند یا تغییر حیاتی نمی دهند. پس اگر هم یک چنین افزونه ای تاریخ به روز رسانی ام برای چند سال پیش هم باشد، اگر روی وردپرس نصب کردید و به خوبی کار کرد، میتوانید از آن استفاده کنید. البته این بدین معنا نیست که چنین افزونه هایی هم هیچ صدمه ای به سایت شما وارد نکنند. بنابراین باز هم پیشنهاد می شود اگر آن افزونه، جایگزینی به روز دارد، حتماً از آن جایگزین استفاده نمایید.

همۀ افزونه هایی هم که قدیمی هستند، خراب نیستند. شاید توسعه دهندۀ آنها نیازی به بروز کردن آن ندیده باشد. چون تا الان کارش را درست انجام داده.

با این توضیحات الان کاملاً آگاه هستید که از چه افزونه ای که از تاریخ آخرین بروزرسانی اش مدت زمان زیادی است که گذشته است، استفاده کنید و از کدامیک از آنها استفاده نکنید. به هر حال افزونه هایی هم هستند که این هشدار زرد رنگ در بالای صفحۀ دانلود آنها وجود دارد. اما هنوز هم هزاران نفر هستند که از آن استفاده می کنند. چون کارش را به خوبی هنوز انجام می دهد. اصلاً شاید نیازی به بروز شدن نداشته است که توسعه دهنده اش، آن را به روز نکرده است. به هر حال هشداری که در مخزن وردپرس داده میشود، یک هشدار احتمال است، نه حتمی!

یک آموزش جذاب دیگه!  از دسترس خارج کردن کامل سایت وردپرس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.