ترجمه افزونه های وردپرس به زبان دلخواه

آیا می خواهید افزونه‌های وردپرس را به زبان دلخواه خود ترجمه کنید؟ افزونه‌های وردپرس با زبان پیش‌فرض انگلیسی ارائه می‌شوند اما همه‌ی کسانی که روی سایت خود کار می‌کنند به میزان کافی روی این زبان تسلط ندارند. بخاطر همین ، ترجمه‌ی اکثر افزونه‌های وردپرس به زبان‌های مختلف در دسترس بوده و افراد می‌توانند هر افزونه‌ای را به زبان موردنظر خود برگردانند. در این پست ، ما به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید بدون استفاده از هیچ کدی ، افزونه‌ی مورد نظرتان را به زبان دلخواه خود ترجمه کنید.

ترجمه افزونه های وردپرس به زبان دلخواه
ترجمه افزونه های وردپرس

چرا و چه زمانی باید زبان افزونه های خود را عوض کنید؟

حتی نسخه‌های ترجمه‌شده‌ی وردپرس به زبان‌های دیگر در دسترس است و خود این پلتفرم به تنهایی می‌تواند به بسیاری از زبان‌ها برگردانده شود. به عنوان یک کاربر ، شما می‌توانید از نسخه وردپرس بازگردانی شده به زبان خودتان استفاده کنید و حتی می‌توانید یک وبسایت چندزبانه با استفاده از افزونه‌های مختلف راه بیندازید. اکثر افزونه‌های برتر وردپرس نیز نسخه‌های بازگردانی‌شده خود را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. اگر مترجم هستید ، می‌توانید به سازنده‌ی یک افزونه در برگرداندن افزونه‌اش به زبان‌های دیگر کمک کنید که به نفع بسیاری از کاربران دیگر نیز خواهد بود.

حالا ، بیایید ببینیم چطور می‌شود یک افزونه‌ی وردپرس را به زبان خود بازگردانیم.

روش اول : کمک در ترجمه افزونه به زبان خودتان

این روش بسیار آسان است و به شدت پیشنهاد می‌شود ، زیرا نه تنها خودتان بلکه کاربران دیگر نیز از نسخه‌ی ترجمه‌شده‌ی آن افزونه استفاده خواهند کرد.

WordPress.org اکنون میزبان یک ابزار ترجمه بر پایه‌ی وب است که هر کاربری می‌تواند با استفاده از آن، افزونه‌های وردپرسی که در این سایت پشتیبانی می‌شوند را به زبان خودش ترجمه و بازگردانی کند.

هنگامی که از صفحه‌ی یک افزونه بازدید می‌کنید ، هشداری را خواهید دید که از شما می‌خواهد در بازگردانی افزونه به زبان خودتان شرکت کنید.

درخواست ترجمه افزونه به زبان خودتان
خود سایت وردپرس برای شروع ترجمه یک افزونه پیشنهاد می‌دهد!

از شما خواسته می‌شود تا زبان خود را انتخاب کنید و سپس ، در ترجمه‌ی افزونه به مشارکت خواهید پرداخت.

صفحه مشارکت در ترجمه یک افزونه در سایت وردپرس
بر بستر سیستم ترجمه وردپرس می‌توانید یک افزونه را ترجمه کنید.

در صفحه‌ی مربوط به بازگردانی ، شما یک رابط ساده کاربر با متن منبع و بخشی برای وارد کردن ترجمه‌ی کلمات مشخص‌شده مشاهده خواهید کرد.

روش دوم : افزونه وردپرس را برای وبسایت خودتان ترجمه کنید

با این روش می‌توانید یک افزونه‌ی وردپرس را برای استفاده‌ی شخصی خود ترجمه کنید. شما بازگردانی افزونه را در مدیریت وردپرس خود انجام خواهید داد و ترجمه‌های‌تان سریعا روی سایت اعمال می‌شوند.

یک آموزش جذاب دیگه!  ساده ترین روش برای ترجمه افزونه یا پوسته وردپرس

اولین کاری که باید بکنید ، نصب و فعال سازی افزونه‌ی Loco Translate است. اگر نمی‌دانید چگونه یک افزونه را نصب کرده و فعال کنید ، به آموزش نصب افزونه‌ی وردپرس ما مراجعه کنید.

پس از فعال سازی ، به مسیر افزونه ها » Loco Translation بروید تا ترجمه‌ی افزونه‌های خود را شروع کنید.

ترجمه افزونه با Loco Translate
ترجمه افزونه یا قالب با Loco Translation

در این صفحه ، فهرستی از تمام افزونه‌هایی که در حال حاضر روی وبسایت شما نصب هستند را مشاهده می‌کنید. اگر قصد ترجمه‌ی افزونه‌ای را دارید ، روی آن کلیک کنید.

در صفحه‌ی بعد ، فهرستی از زبان‌های در دسترس برای افزونه و میزان پیشرفت در ترجمه برای هر کدام را خواهید دید.

نمایش ترجمه های تکمیل شده در Loco Translate
Loco Translation میزان پیشرفت ترجمه ها تا به اینجا را نشان می‌دهد.

اگر زبانی که در نظر دارید ، در لیست موجود است می‌توانید روی آن کلیک کنید. در غیر این صورت ، روی دکمه‌ی New Language در بالای صفحه کلیک کنید.

انتخاب یک زبان جدید برای ترجمه
اعلام ترجمه یک زبان جدید در Loco Translation

در صفحه‌ی “زبان جدید” ، ابتدا باید زبان خود را انتخاب کنید. دو انتخاب برای شما در دسترس است . اولین انتخاب ، زبان وردپرس است. با این گزینه ، زبان انتخاب شده برای مدیریت وردپرس توسط کاربر ، به طور خودکار برای افزونه انتخاب می‌شود. گزینه‌ی دوم ، استفاده از یک زبان دلخواه است. سپس ، باید محل ذخیره‌ی اسناد زبان را انتخاب کنید. به طور پیش‌فرض ، Loco Translation ذخیره‌ی اسناد را در پوشه‌ی خودش پیشنهاد می‌کند. می‌توانید این مکان را به پوشه‌ی زبان‌های وردپرس یا پوشه‌ی زبان افزونه‌ی مورد نظر تغییر دهید.

پس از تائید تنظیمات خود ، برای ادامه روی دکمه‌ی Start Translation کلیک کنید.

ترجمه کردن یک افزونه بسیار راحت است. متن منبع در دسترس شماست و جعبه‌ی متنی برای وارد کردن ترجمه‌ ، در پایین آن قرار گرفته است.

ترجمه تک تک عبارات افزونه در Loco Translate
شروع به ترجمه در Loco Translation

ترجمه‎ی خود برای متن منبع را وارد کنید و سپس ، متن بعدی برای ترجمه را انتخاب کنید.

در پایان ، فراموش نکنید که تغییرات خود را ذخیره کنید.

روش سوم : افزونه‌ی وردپرس را روی کامپیوتر خود ترجمه کنید

شما همچنین می‌توانید افزونه‌ی وردپرس را با استفاده از نرم‌افزارهای ترجمه‌ی gettext بازگردانی کنید. علاوه بر راحتی این کار ، شما قادرید ترجمه‌های خود را به سازندگان افزونه نیز بدهید تا به افزونه‌ی خود اضافه کنند.

ابتدا باید افزونه‌ای را که قصد ترجمه‌ی آن را دارید روی کامپیوتر خود دانلود کنید. پس از خارج کردن فایل زیپ افزونه از حالت فشرده، پوشه‌ی آن را باز کنید و پوشه‌ی زبان ها را پیدا کنید. در آن ، یک فایل با پسوند .pot پیدا خواهید کرد. این سند ، قالب ترجمه‌ای است که برای ترجمه کردن افزونه به آن نیاز خواهید داشت.

یافتن سند pot برای شروع ترجمه
سند pot را برای شروع ترجمه پیدا کنید

اگر افزونه فایل .pot یا پوشه‌ی زبان‌ها نداشت ، به احتمال زیاد برای ترجمه آماده نیست. در این صورت ، باید با سازنده‌ی افزونه تماس بگیرید و درباره‌ی داشتن برنامه‌ی آماده کردن افزونه برای ترجمه از او سوال کنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  شروع راحت نوشتن افزونه وردپرس با چهارچوب WPPB

پس از پیدا کردن فایل .pot ، برای ترجمه‌ی افزونه به زبان دلخواه خود آماده هستید.

ابتدا ، نرم‌افزار Poedit را روی کامپیوتر خود نصب کنید. دانلود و نصب این نرم‌افزار برای مک و ویندوز رایگان است.

نرم‌افزار را باز کنید. جادوگری(!) را می‌بینید که از شما می‌خواهد گزینه‌ای را انتخاب کنید. اگر از نسخه‌ی ارتقا داده شده‌ی نرم‌افزار استفاده می‌کنید ، در بین گزینه‌ها ، افزونه یا پوسته‌ی وردپرس را خواهید یافت. در غیر این صورت ، گزینه‌ی “Create New Translation” را انتخاب کنید.

آغاز به کار ترجمه در Poedit
نرم افزار PoEdit را باز کنید.

از شما خواسته می‌شود تا فایل .pot افزونه را انتخاب کنید. پس از انتخاب فایل ، Poedit از شما می‌خواهد تا زبان مورد نظر خود برای ترجمه را انتخاب کنید.

انتخاب زبان مقصد برای ترجمه در Poedit
زبان مقصد برای ترجمه را انتخاب کنید.

می‌توانید نام زبان را بنویسید یا از منوی کشویی استفاده کنید و روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

Poedit صفحه ای را برای ترجمه‌ی شما باز می‌کند. در این صفحه ، فهرستی از متن‌های موجود در افزونه را می‌بینید که می‌توانید با کلیک بر روی هر کدام ، ترجمه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید.

ترجمه تک تک عبارت ها در Poedit
در PoEdit شروع به ترجمه کنید.

پس از اتمام ترجمه ، باید آن را ذخیره و بازیابی کنید. به مسیر File » Save بروید و فایل را با نام زبان و کشور مورد نظر ، نام‌گذاری کنید. برای مثال ، pr_IR برای ایران یا fr_FR برای فرانسه.

Poedit ترجمه‌ی شما را با پسوندهای .po و .mo ذخیره می‌کند. با قرار دادن این فایل‌ها در پوشه‌ی زبان‌های افزونه‌تان ، می‌توانید فورا از آن‌ها استفاده کنید.

امیدواریم با این مقاله به شما در ترجمه افزونه های وردپرس به زبان دلخواه‌تان یاری رسانده باشیم. به عنوان یک آموزش مکمل حتماً از مقاله جلوگیری از بین رفتن ترجمه افزونه یا قالب های وردپرس بعد از بروزرسانی ما دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.