فروش محتوا در اینترنت

اگر به فکر فروش محتوا در اینترنت هستید، باید راه های آن را هم یاد داشته باشید. راه های آمادۀ بسیاری برای انجام این کار وجود دارد. علاوه بر آن با ابزارهایی که در حال حاضر موجود است، در خیلی از مواقع حتی می‌توان ابداع هایی هم داشت و از روش های نوین برای فروش محتوا بر بستر اینترنت استفاده کرد. اما عمدۀ این روش ها برای فروش محتوا با استفاده از یک سایت خلاصه می گردد. یعنی حتماً باید یک سایت داشت تا بتوان روی آن محتوایمان را بفروشیم و با این کار تجارت خود را شروع کنیم. در این نوشتار سعی شده بیشتر راجع به فروش محتوا در اینترنت صحبت کنیم که همراهی شما تا انتهای این مقاله را خواستاریم.

فروش محتوا در اینترنت

فروش محتوا در اینترنت

گروه های مختلف محتوا برای فروش

یکی از تجارت های پر سود بر بستر اینترنت، عرضۀ محتوا است. این محتوا می تواند در گروه های مختلفی دسته بندی گردد. محتوای آموزشی، محتوای سرگرم کننده، محتوای ورزشی، محتوای خبری و … از مهم ترین آنها است. باید دید که رسیدن به گروه های هدف مشتریِ کدام گروه ساده تر است. سپس دست به کار شده و با تولید و فروش محتوا به آن گروه تجارت خود را بسازیم. البته بر مبنای مختلفی دسته بندی انواع محتوا انجام می گیرد که حالا ما به آن کاری نداریم. چیزی که اینجا برای ما روشن شد این است که در مرحله اول یعنی تولید محتوا باید چیزی را تولید یا تهیه کنیم که به درد فروش و کسب درآمد از آن بخورد!

روش مورد استفاده برای فروش محتوا

اما مرحله بعدی استفاده از یک روش و اسلوب برای فروش آن محتوا است. بسته به نوع محتوایی که تهیه کردیم، باید راه کار فروش آن را هم پیدا کنیم. باید بدانیم که محصولی که تهیه کردیم چه ویژگی هایی دارد و چطور باید آن را به فروش برسانیم. در بیشتر موارد محتوای ما می تواند به صورت یک فایل الکترونیکی با پسوندهای مختلفی باشد. مثلاً اگر قصد فروش فیلم داریم، فایل هایی با پسوند avi یا mp4 می تواند محصولات قابل عرضه باشند. یا اگر می خواهیم کتاب الکترونیکی بفروشیم، باید به سراغ کار با پسوندهایی مثل docx و pdf برویم.

اما در مواقعی هم وجود دارد که در اصل فایلی برای فروش نیست. بلکه این خودِ محتوای متنی یا حتی صوتی و تصویری است باید مستقیم بعد از خرید یا سفارش به مشتری نمایش داده شود، بدون آن وی بتواند آن را دانلود یا در جایی ذخیره کند. این هم یکی دیگر از روش های فروش محتوا بر بستر اینترنت است. تا اینجای داستان را داشته باشید که گفتیم یا خودِ فایل یا سند الکترونیک را باید به مشتری بدهیم. یا اینکه دسترسی برای دیدن محتوا را بر بستر اینترنت به مشتری بدهیم.

یک آموزش جذاب دیگه!  پلاگین کلاس آنلاین وردپرس

فروش با سایت یا بدون سایت اینترنتی

تا اینجا ما حرفی از سایت نزدیم که آیا نیاز هست که ما حتماً یک سایت اینترنتی یا همان فروشگاه اینترنتی داشته باشیم یا خیر! بدون اینکه به حاشیه بروم، می خواهم به شما بگویم که حتی بدون داشتن سایت هم می توان از هر دو روش بالا برای فروش محتوا در اینترنت استفاده کرد. یک مثال عملی برای تان می زنم. آنهایی که یک کانال تلگرامی یا صفحه اینستاگرامی دارند و در آن کالاهاشان را معرفی می کنند و سپس یک شماره موبایل برای ثبت سفارش می دهند، در اصل در حال فروش محتوای خود بر بستر شبکه های اجتماعی اند. پس بدون سایت هم این امر شدنی است.

اما معمولاً داشتن یک فروشگاه اینترنتی که همان سایت فروش محصول است، علاوه بر اینکه کار ما را بسیار ساده می کند، یک سری مزیت های دیگری را هم شامل حال ما می کند که در ادامه متوجه آنها خواهید شد. مثلاً داشتن یک سایت، به ما امکان مدیریت تمامی سفارش ها و مشتریان را به صورت نرم افزاری و متمرکز می دهد.

حال سایت فروشگاه اینترنتی مان را چطور بسازیم؟

به مبحث ساخت فروشگاه اینترنتی می رسیم. الان باید تا حدی قانع شده باشید که چرا ما نیاز به یک سایت به عنوان فروشگاه اینترنتی برای فروش محتوا در اینترنت داریم. شاید با خودتان می گویید که باید مثل هر کار دیگری، برای سفارش یک فروشگاه اینترنتی پولی را بپردازید. این هم شدنی است. اما اگر خودتان اهل کار و فن هستید، قادرید با استفاده از یک نرم افزار فروشگاه ساز یا حتی سایت ساز رایگان کارتان را شروع کنید و روی آن محتوای خود را بفروشید. در حال حاضر این بهترین روش برای فروش محتوا در اینترنت است.

ما به شما نرم افزار وردپرس را پیشنهاد می کنیم که کل آموزش های موجود در این سایت راجع به این اسکریپت تحت وب است. شما با استفاده از وردپرس قادرید هر نوع سایتی که خواسته باشید را راه اندازی کنید. از جمله فروشگاه های اینترنتی، یا سایتی که برای عرضۀ محتوا به کاربران سایت از آنها پول دریافت کند. پس می بینید که چقدر ساده می توان حتی بدون هیچ گونه هزینه گزافی به چنین کاری دست زد. نکته جالب اینجاست که حتی نیازی به نیازی هم نیست که کدنویسی و برنامه نویسی یاد داشته باشید تا بتوانید تغییرات دلخواه را در سایت خود ایجاد کنید. تمامی این کارها از قبل شده و شما تنها باید از این امکانات استفاده کنید.

امکاناتی که وردپرس برای فروش محتوا در اینترنت در اختیار ما قرار داده است، به شکل افزونه های رایگانی است که ما می توانیم از آنها روی سایت خود استفاده کنیم. تنها کافی است آنها را روی وردپرس نصب کنید و تنظیمات آن را انجام دهید. حالا محصولات را به سایت اضافه نمایید. از جمله بهترین این افزونه ها Easy Digital Downloads است که امکان دانلود به ازای دریافت مبلغ از مشتری را برای ما مهیا کرده است. یعنی مشتری اول مبلغ را پرداخت می کند. سپس کالا که در اصل یک فایل دیجیتال با هر نوع پسوندی می تواند باشد، به او تحویل داده می شود. از این روش می توان برای فروش محتوا به روش فروش فایل استفاده کرد.

یک آموزش جذاب دیگه!  سایت فروش محتوا

البته مثل این افزونه که امکان فروش فایل را روی سایت فراهم می کند بسیار است. ولی این یکی از بهترین ها است. برای یافتن آموزش دیگر افزونه های این چنینی، کافی است در سایت جستجو کنید و نتایج را دنبال نمایید.

از دیگر روش های فروش محتوا در سایت، این است که بسته های عضویت خاصی را به کاربران سایت پیشنهاد دهیم تا آنها با خریداری یکی از ان بسته ها، وارد حساب خود شده و به محتوای بخش هایی از سایت که ما تعیین کردیم دسترسی داشته باشند. برای این منظور افزونه هایی مثل MemberPress یا Paid Memberships Pro است. برای یافتن دیگر افزونه های خوب برای این منظور به مقاله معرفی ۵ تا از بهترین افزونه های عضویت وردپرس مراجعه نمایید. نام این چنین افزونه هایی پرداخت به ازای عضویت است که البته باید یک درگاه پرداخت هم به آنها متصل شده باشد.

دسته دیگر از افزونه های وردپرس که می توان از آنها برای فروش محتوا در اینترنت استفاده کرد، افزونه های LMS یا همان سیستم مدیریت آموزش است. این افزونه ها ممکن است دقیقاً همان چیزی باشند که شما می خواهید. افزونه هایی مثل CoursePress و LearnPress از معروف ترین های این حوزه محسوب می شوند. شما می توانید دوره های آموزشی زیادی را ساخته و برای آنها از مشتریان خود پول دریافت کنید.

این سه گروه افزونه که خدمت شما معرفی شد و نمونه های خوبی هم از هر گروه مثال زده شد، دست شما را برای عملی کردن هر نوع ایده ای به جهت فروش محتوا در اینترنت بر پایه وردپرس باز می گذارند. جالب توجه اینکه تمامی آنها رایگان هستند و حتی درگاه هایی هم برای کار با سیستم ریال و تومان هم دارند که از اینترنت می توانید به رایگان دانلود کنید و روی سایت خود نصب کنید.

جمع بندی

این بود از آموزش فروش محتوا در اینترنت که سعی شد به بهترین روش ها و سبک ها برای راه اندازی یک کسب و کار مبتنی بر اینترنت پرداخته گردد. به شما پیشنهاد می کنم که دیگر آموزش های دستۀ فروشگاه اینترنتی سایت ما را دنبال کنید و مطالعه نمایید تا دیدتان نسبت به این کار بازتر از قبل شود. یادتان باشد که مطالعه و آزمون و خطا یکی از مهم ترین مراحل رسیدن به هدف در این مسیر است. ما کنار شما خواهیم بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.