فروش محتوای آموزشی بر بستر وردپرس

یکی از روش های راه اندازی تجارت مبتنی بر اینترنت، فروش محتوای آموزشی است. این محتوا می تواند به اشکال مختلفی باشد که هر نوع از اشکال آن، روش خاصی را برای فروش آن بر بستر اینترنت نیاز دارد. مثلاً محتوای متنی یک روش، محتوای تصویری و صوتی یک روش و دیگر انواع محتوا معمولاً به روش های خاص خود نیاز دارند که کاملاً بستگی به ویژگی های آن نوع محتوا دارد. این مقاله مختص شمایی است که می‌خواهید از فروش محتوای آموزشی روی سایت کسب درآمد کنید. پس با ما همراه باشید.

فروش محتوای آموزشی بر بستر وردپرس

فروش محتوای آموزشی بر بستر وردپرس

بر اساس دسته بندی هایی که برای انواع محتوا صورت می گیرد، می توان روش های مختلفی برای فروش محتوای آموزشی در نظر گرفت و حتی ابداع نمود. هدف ما فروش محتوای آموزشی است. پس اول باید مهارت کاری در تولید محتوای مورد نظر را داشت که خودمان دست به تولید چنین محتوایی بزنیم. یا اینکه این محتوا را که توسط شخص یا گروهی دیگر تولید شدند را خریداری نماییم و روی سرویس خود به فروش برسانیم.

پس بر اساس نوع محتوایی که می تواند به عنوان محتوای آموزشی از آن نام برد، روش های فروش را برای شما شرح خواهم داد. قابل ذکر است که از نظر فنی نیاز است تا آموزش های بیشتری که در سایت مان منتشر شده است را مطالعه نمایید. اما از نظر روش انجام کار این مقاله یک آموزش جامع برای شما خواهد بود.

در ضمن سکوی مورد نیاز ما در اینجا برای فروش محتوای آموزشی وردپرس است. به دلیل اینکه سایت ما اختصاصی راجع به وردپرس به تولید محتوا می پردازد، راهکار های استفاده از این CMS مد نظر قرار میگیرد. اما دیگر سیستم های مدیریت محتوا هم معمولاً یک چنین راهکارهای مشابهی دارند.

فروش محتوای آموزشی – متنی

اولین نوع محتوایی که قصد آموزش فروش آن را به شما داریم، محتوای آموزشی به سبک متنی است. وقتی از متن صحبت می کنیم، خودِ همین متن هم می تواند در انواع قالب های مختلف به فروش رسانده شود. می تواند به صورت کتاب الکترونیک باشد، یا به صورت پست هایی در سایت منتشر گردد که تنها کاربرانی قادر باشند آنها را ببینند که هزینه آنها را پرداخت کردند. این دو روش فروش محتوای متنی از مرسوم ترین روش ها هستند.

یک آموزش جذاب دیگه!  استفاده از Easy Digital Downloads برای راه اندازی فروشگاه فروش فایل

اگر قصد شما تولید محتوای متنی به صورت کتاب الکترونیکی است، باید خدمت شما عرض شود که شما نیاز به یک افزونه فروشگاه فروش فایل روی وردپرس دارید. مثلاً افزونه Easy Digital Downloads یکی از بهترین ها است. با نصب و پیکربندی آن کافی است محصولات را به مانند یک نوشته در سایت اضافه کنید. حالا کاربران با ثبت نام در سایت یا بدون ثبت نام (بسته به نوع تنظیمات شما) می توانند ابتدا مبلغ را پرداخت کنند و سپس فایل برای دانلود توسط آنها آماده می گردد.

اما برای فروش محتوای آموزشی – متنی به صورت پست های آموزشی (نوشته های آموزشی که در سایت منتشر می شود)، باید از افزونه های عضویت پولی استفاده کنیم. از بهترین این افزونه ها Paid Memberships Pro یا افزونه Users Ultra Membership است که آموزش های نحوه استفاده از هر کدام از قبل درون سایت منتشر شده است. کافی است طبق آموزشی که داده شده از آنها استفاده کنید.

اما روال کاری افزونه های عضویت پولی به این صورت است که ابتدا شما بسته های عضویت را می سازید و مشتریان شما اگر خواسته باشند می توانند در یکی از بسته های عضویت ثبت نام کنند. هر بسته عضویت می تواند از نظر زمانی یا از نظر اینکه مشتری به کدام بخش های سایت بتواند دسترسی داشته باشد، دارای تمایزاتی هستند. که هزینه هر کدام از بسته ها هم متفاوت است. حالا مشتری با خریداری یک بسته، قادر است تنها به همان نوشته هایی که مشخص کردید دسترسی داشته باشد. دیگر کاربران نمی توانند این کار را بکنند. سایت های فروش فیلم و آنهایی که برای عضویت درشان از کاربر پول دریافت می کنند، از این روش استفاده می نمایند.

فروش محتوای آموزشی – ویدیویی

برای فروش محتوای ویدیویی، شما میتوانید از هر کدام از دو روشی که برای فروش محتوای متنی در بالا ذکر شد استفاده کنید. یعنی هم می توانید از دانلود به ازای پرداخت و هم از دانلود به ازای عضویت استفاده نمایید؛ دقیقاً طبق توضیحاتی که داده شد.

اما یک روش دیگر برای فروش فیلم های آموزشی روی سایت وردپرس وجود دارد و آن هم فروش بسته های آموزشی ویدیویی است. یعنی شما چند تا ویدیو را به صورت یک بسته درآورده و مثلاً درون DVD یا CD رایت کرده و برای کاربر ارسال کنید. برای این منظور علاوه بر اینکه قادرید از همان افزونه Easy Digital Downloads استفاده نمایید، می توانید از دیگر افزونه های فروشگاه ساز مثل WooCommerce هم استفاده کنید که برای فروش محصولات غیر دانلودی بیشتر استفاده می گردند.

یک آموزش جذاب دیگه!  پلاگین کلاس آنلاین وردپرس

در این میان حتی ممکن است افزونه هایی هم وجود داشته باشند که به صورت اختصاصی فقط روی محتوای ویدیویی متمرکز هستند و باید در بین افزونه های مخزن وردپرس جستجو کنید تا ببینید کدامیک از آنها به درد شما می خورند.

فروش محتوای آموزشی – دوره ای

برای اینکه بتوانید به صورت دوره ای آموزش هایی را به فروش برسانید، افزونه های خاص این کار وجود دارند. در این حالت برای فروش محتوای دوره ای، شما به صورت ترکیبی قادرید از متن، عکس و فیلم هم استفاده کنید. چون شما در حال فروش دورۀ آموزشی روی سایت هستید.

در این شرایط معمولاً شما نیاز به افزونه ای مثل افزونه LearnPress – WordPress LMS Plugin دارید. این افزونه همانطور که از نامش پیداست، سایت شما را تبدیل به بک سیستم LMS می کند؛ یعنی سامانه مدیریت آموزش. البته باید بدانید که به غیر از این افزونه، افزونه های مشابه دیگری هم یافت می شوند که قادرید از آنها هم استفاده نمایید.

در این روش شما دوره های آموزشی خود را می سازید، روی آنها نام می گذارید و مرحله به مرحله برای هر درس محتوای آموزشی را به دوره اضافه می نمایید. حالا کاربران با ثبت نام در دوره، حالا چه رایگان و چه به صورت پولی، قادرند از دوره ها یکی یکی استفاده نمایند و پیش روند.

جمع بندی

با مطالعه این مقاله الان شما به تمامی روش های فروش محتوای آموزشی روی اینترنت با استفاده از یک سایت مسلط شدید. سعی شد تمامی راه ها خدمت شما شرح داده شود. از نظر فنی برای دانستن طریقه کار کردن هر افزونه لازم است به دیگر آموزش های سایت که به آنها لینک داده شده مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.