اهمیت امکان امتیاز دادن به مطالب سایت چیست؟

حتماً شما هم مثل بنده بارها در سایت های مختلف دیده اید که بازدید کنندگان می توانند به نوشته ها و محتوای سایت امتیاز دهند. سبک های مختلفی هم دارند، برخی از آنها به صورت ستاره ای است که از ۱ تا معمولاً ۵ ستاره وجود دارد که کاربر باید روی یک ستاره از بین آنها کلیک کند. سبک دیگر آن به صورت علامت لایک شست بالا و شست پایین است. سبک های دیگری هم مثل علامت قلب و لایک فیسبوکی هم هست که در نهایت هدف تمامی آنها این است که کاربر را بیشتر در تعامل با سایت قرار دهد. همین انواع امتیاز دادن به محتوای سایت هم می تواند تنوع بیشتری هم داشته باشند. مثلاً برخی از سایت ها کاربر حتماً باید در سایت عضو شود. یا باید ابتدا نظر خود را از قسمت دیدگاه ها ارسال کند و سپس قادر باشد نظرش را هم ثبت کند. به طور کلی ما تمامی مزایای افزودن چنین قابلیتی به سایت را در ادامه بررسی می کنیم.

اهمیت امکان امتیاز دادن به مطالب سایت چیست

اهمیت امکان امتیاز دادن به مطالب سایت چیست؟

چرا باید قابلیت امتیاز دهی را به سایت افزود؟

اینکه چرا باید این امکان را به سایت اضافه کرد، باید در نهایت شما را هم قانع کند تا هر چه سریعتر دست به کار شده و به کاربران تان اجازه دهید امتیازهایی را به سبک های دلخواه به نوشته های سایت شما بدهند.

کاربران را بیشتر در سایت نگه می دارد.

اینکه کاربر بداند می تواند نظرش را در سایت شما راجع به کیفیت محتوا بگذارید، به او حس خوبی می دهد. از طرف دیگر همین تعامل باعث می شود بیشتر در سایت شما بماند. برخی از کاربران می بینند، حالا که می توانند نظرشان را بگویند، صفحات بیشتری از سایت شما را بررسی می کنند تا به نوشته های سایت امتیاز دهند.

از طرف دیگر به دلیل اینکه هر نوشته دارای یک رتبه ای است که دیگر کاربران سایت آن رتبه را دادند، کاربری که تازه وارد سایت شده می تواند بهفمد از نظر دیگران کدام نوشتۀ سایت بهتر است و زمان خود را روی نوشته هایی که امتیاز کمتری دارند تلف نمی کند. پس به سراغ دیگر نوشته های سایت با رتبۀ بالاتر می رود و این می شود که مدت زمان حضور وی در سایت افزایش چشمگیری پیدا می کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

همین افزایش مدت زمان حضور باعث افزایش احتمال خرید، افزایش اعتماد گوگل به سایت شما و افزایش بازدید صفحات سایت شما می شود.

از موضوعاتی که باید بیشتر روی آنها کار شود، مطلع می شویم.

ما به عنوان مدیر سایت، با بررسی نوشته هایی که امتیاز و ستارۀ بیشتری دارند، می توانیم بفهمید که چه موضوعاتی طالب بیشتر دارند. پس اگر روی آنها بیشتر کار کنیم و محتوا از آن جنس بیشتر بنویسیم، سبب افزایش مقبولیت و محبوبیت سایت و در نهایت بالا رفتن بازدید سایت خواهد شد. خیلی مواقع یک مقاله می نویسیم که اصلاً فکرش را هم نمی کنیم می توانیم روی همان موضوع مقاله به قدری مانور دهیم که در نهایت سایت ما تبدیل به یک سایت اختصاصی راجع به همان موضوع، با بازدید چند هزار نفری شود.

افزونه های امتیاز دهی وردپرس، معمولاً قابلیت دیگری با عنوان ابزارک مطالب محبوب دارند که با قرار دادن این ابزارک در نوار کناری یا جای دیگری از قالب سایت، نوشته هایی که امتیاز بیشتری دارند را فهرست می کند و به کاربران سایت نشان می دهد. شما هم می توانید از آن به عنوان یک شاخص به جهت پیدا کردن نوع محتوای مورد پسند کاربران سایت خود استفاده کنید.

در موتورهای جستجو دیده می شوند.

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از قابلیت امتیاز دهی به مطالب سایت این است که موتورهای جستجو مثل گوگل این امتیازها را دریافت کرده و در صفحات نتایج خود نشان می دهند. حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که در صفحات نتایج جستجوی گوگل، با یک نتیجه روبرو شدید که علاوه بر عنوان، توضیحات و نشانی صفحه، یک چند تا ستاره هم در زیر آن دیده شده. این همان امتیازی است که کاربران آن سایت به آن نوشته داده اند.

یک آموزش جذاب دیگه!  Conversion Rate چیست؟

البته گوگل و دیگر موتورهای جستجو ملزم به نمایش یک چنین امتیازی در پایین نتایج خود نیستند. بلکه نمایش آنها کاملاً اختیاری از طرف خودِ موتور جستجو است. اما در بیشتر مواقع همین یک عامل باعث افزایش کلیک خوری لینکِ صفحات شما در گوگل می شود. البته این را هم باید بدانید که نحوۀ افزودن قابلیت امتیاز دهی باید طوری باشد که کدهای HTML ای را به صفحات سایت بیافزاید. یعنی علاوه بر اینکه از نظر ظاهری امکان رتبه دهی افزوده شود، کد متناظر آن هم باید در کد منبع صفحه افزوده شود.

افزودن امتیاز دهی به سایت ساده است.

شاید بدانیم وقتی با چند کلیک ساده، عمدتاً در سیستم های مدیریت محتوایی مثل وردپرس، می توان قابلیت امتیاز دهی به مطالب سایت را افزود، با این همه مزایایی که در بالا گفته شد، چرا این کار را انجام ندهیم؟! افزونه های بسیاری برای این کار حداقل برای وردپرس وجود دارند که هم نصب ساده ای دارند و هم تنظیمات بسیار ساده تر. ما یک فهرست از افزونه های امتیاز دهی وردپرس را آماده کردیم. علاوه بر آن، آموزش تک تک آنها را هم خدمت شما در سایت تقدیم خواهیم کرد. کافی است نام هر افزونه را در سایت ما جستجو کنید.

جمع بندی

به عنوان جمع بندی موضوع، باید خدمت شما عرض کنم که راه ها و روش های زیادی برای بالا بردن میزان ماندن کاربران در سایت وجود دارد که یکی از آنها استفاده از همین امکان امتیاز دهی به مطالب سایت است. که با کمترین تلاشی در سایت های مدرن امروزی افزودن چنین امکانی شدنی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.