صفحه بندی پست ها در وردپرس

منظور از صفحه بندی کردن این است که کاری کنیم مخاطب سایت ما برای دیدن محتوای یک مقاله یا یک موضوع، مجبور باشد روی یک پیوند در صفحه کلیک کند تا به صفحهٔ بعدی برود. همین کار را هم می‌تواند برای صفحات ماقبل یا بعدی انجام دهد. این صفحه بندی به طور طبیعی روی تمامی قالب‌های وردپرس برای نوشته‌ها و یا صفحات دسته بندی و برچسب‌ها فعال است. یعنی وقتی کاربری روی یک دستهٔ خاص کلیک می‌کند، شاید امکان نمایش تمامی نوشته‌های موجود در آن دسته درون یک صفحه وجود نداشته باشد. به همین دلیل شما پیوندهای صفحه‌بندی را که به صورت شماره‌ای است، در پایین صفحه مشاهده می‌کنید. حالا من اینجا می‌خواهم به شما طریقهٔ صفحه بندی کردن یک نوشته را به تنهایی به شما آموزش دهم.

چرا باید پست ها را در وردپرس صفحه بندی کرد ؟

به اولین سوالی که باید پاسخ داد، این است که اصلاً چرا باید یک نوشته را که حتی می‌توان درون یک صفحه روی سایت منتشر کرد را صفحه بندی کرد؟ افراد مختلف، دلایل مختلفی برای این کار دارند. ممکن است برخی‌ها فکر کنند که با این کار می‌توانند تعداد صفحات فهرست شده در موتورهای جستجو را برای سایت‌شان بالاتر ببرند. که در نهایت منجر به افزایش ورودی آنها از گوگل و دیگر موتورهای جستجو شود.

برخی دیگر هم می‌دانند که موتورهای جستجوی هوشمند مثل گوگل، روی تعامل کاربر روی سایت خیلی حساس هستند. این نظریه هم بسیار اهمیت دارد. گوگل می‌فهمد که وقتی یک نفر وارد سایت می‌شود، اگر تنها یک صفحه را بازدید کنند و خارج شود،‌ این می‌تواند به معنای کم بودن کیفیت محتوای آن صفحه باشد. بنابراین رتبهٔ آن صفحه یا کل سایت را کاهش می‌دهد. به همین دلیل سعی می‌کنند با صفحه بندی کردن یک مقاله یا پست روی سایت، کاربر را مجاب کنند که روی یک پیوند هم کلیک کند و به صفحهٔ دیگری از سایت هم برود؛ هر چند که آن صفحه در اصل ادامهٔ مقاله‌ای است که در حال مطالعهٔ آن است.

یک آموزش جذاب دیگه!  غیر فعال سازی سایت وردپرس با افزونه Under Construction

در رابطه با این دلیل باید گفت، با توجه به کدها یا برچسب‌هایی که عمدتاً سیستم های مدیریت محتوا استفاده می‌کنند، موتور جستجو می‌تواند متوجه شود که قصد شما از صفحه بندی چیست. یا چرا باید بازدید کننده روی پیوندهای صفحه بندی کلیک کند. پس این مورد را هم حتماً در نظر بگیرید که موتورهای جستجو هر روز پیشرفته‌تر از روزهای قبل می‌شوند.

همانطور که دیدید، عمده دلایل صفحه بندی یک مقاله در پست‌ها، حول محور موتور جستجو می‌چرخد. اما در پاره‌ای از موارد هم ممکن است به عنوان مدیر سایت به این نتیجه برسید که پست‌های بلند و طویل ممکن است برای مخاطب ترسناک باشند! به همین دلیل آنها را درون چند تا صفحه قرار دهید تا بازدید کننده با تمرکز بیشتر روی موضوع پست آن را مطالعه کند.

چطور پست‌ها را در وردپرس صفحه بندی کنیم؟

این کار بسیار ساده است! اگر از نسخه‌های جدید وردپرس استفاده می‌کنید، باید از یک بلاک با نام جداکننده صفحه یا جداکننده برگه استفاده کنید. این بلاک را در هر کجایی که قصد دارید پست شما از همان جا جدا شود قرار می‌دهید و حتی می‌توانید از چندین بلاک جداکننده صفحه استفاده کنید تا نوشتهٔ شما از همان مکان‌ها قطع شود و به جای آن پیوندهای صفحه بندی برای رفتن به صفحات بعدی و قبلی درج گردد.

صفحه بندی پست ها در وردپرس

بدین ترتیب خیلی ساده می‌توانید نوشته‌ای که می‌نویسید را صفحه بندی کنید و برای بازدید کنندهٔ سایت خواندن آن راحت‌تر باشد. البته دقت داشته باشید که در رابطه با استفاده از هر چیزی زیاده‌روی نکنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کاربرد افزونه صفحه ساز وردپرس

البته به غیر از روشی که در این آموزش به آن پرداخته شد، شما می‌توانید از افزونه‌های حرفه‌ای هم استفاده کنید. افزونه‌ای مثل PostX – Gutenberg Blocks for Post Grid می‌تواند این کار را برای شما به صورت زیباتر انجام دهد. یعنی هر پست را به صورت یک جعبه در می‌آورد و سپس آنها را صفحه بندی می‌کند. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که اگر قصد شما پیاده سازی صفحه بندی حرفه ای نیست، بهتر است که از همان قابلیت‌های پیش فرض روی وردپرس استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.