ساخت لایسنس برای قالب وردپرس

برای گذاشتن لایسنس روی قالب وردپرس باید دو جزء کنار یکدیگر به درستی کار کنند. جزء اول خودِ قالب است که باید معمولاً به صورت کدگذاری شده باشد و امکان کپی کردن آن وجود نداشته باشد. البته این امکان هم وجود دارد که قالب کد شده نباشد، اما کاربر تا زمانی که لایسنس را خریداری نکرده باشد، قادر به بروزرسانی آن نباشد که این خود زحمت اضافی ای را تحمیل کاربر می کند. جزء دوم هم مربوط به سیستم فروش لایسنس قالب است که می بایستی روی یک میزبان، مثلاً یک سایت وردپرس، نصب گردد. اگر این دو جزء فراهم باشند، به راحتی می توان روی قالب وردپرس لایسنس گذاشت و مبادرت به فروش آن کرد. اما انجام این کار به این سادگی ها نیست. شاید نیاز به دانش برنامه نویسی داشته باشید و شاید هم نیاز باشد تا کمی هزینه کنید. البته افزونه های آمادۀ وردپرس تا حد زیادی به شما کمک خواهند کرد.

ساخت لایسنس برای قالب وردپرس

ساخت لایسنس برای قالب وردپرس

همانطور که گفته شد، از اصلی ترین نیازها برای ساخت لایسنس برای قالب وردپرس این است که شما یک سیستم لایسنس دهی ایجاد کنید. این سیستم شامل یک پایگاه داده از اطلاعات کسانی است که لایسنس را خریداری کردند، به همراه کدی که به هر لایسنس اختصاص داده شده است. در زمان اجرای قالب روی سایت کاربر، می توان درخواست های برای معتبر بودن این کد به سیستم لایسنس ارسال شود و اگر نتیجه مثبت بود، کدهای قالب به درستی اجرا گردند. این روش معمولاً بهترین و معتبرترین روش برای گذاشتن لایسنس روی قالب وردپرس است.

یک آموزش جذاب دیگه!  Trial چیست ؟

از این رو برای ساخت چنین سیستمی می توان از افزونه های وردپرس کمک گرفت، که با نصب و پیکربندی آنها سایت شما را تبدیل به سیستم مدیریت لایسنس می کند. یعنی همان سیستمی که می تواند به درخواست های اعتبارسنجی لایسنس پاسخ دهد و مشتریان را مدیریت نماید. از جملۀ این افزونه ها Software License Manager است که آموزش آن را قبلاً در سایت منتشر کردیم. علاوه بر آن اگر با افزونه Easy Digital Downloads آشنایی داشته باشید، برای این افزونه، افزونه های وابستۀ زیادی نوشته شده که یکی از آنها برای مدیریت و فروش لایسنس روی سایت است. که با عنوان Software Licensing شناخته می شود.

جزء بعدی برای ساخت لایسنس برای قالب وردپرس این است که کارهایی را روی خودِ قالب انجام دهیم. معمولاً کد کردن فایل های قالب با استفاده از ابزارهایی مثل ioncube و یا دیگر نرم افزارهای کدکنندۀ فایل های php از بهترین راه ها به جهت جلوگیری از توزیع غیر مجاز قالب است. برای اجرا شدن چنین قالب هایی که به صورت کد شده روی هاست بارگذاری می شوند، حتماً باید نرم افزار آن روی وب سرور نصب شده باشد (ioncube Loader). شرکت های ارائۀ کننده هاست معروف، چنین نرم افزارهایی را به صورت خودکار روی سرور خود نصب شده دارند.

در بین کدهای قالب، قبل از کد کردن آن، باید به این مورد توجه داشته باشید که حتماً درخواست هایی به سیستم لایسنس داده شود تا اگر کد لایسنس معتبر بود، قالب اجرا شود. در غیر این صورت پیغام خطا به کاربران سایت و کسانی که از صفحات سایت بازدید می کنند نشان داده شود. این تکه از برنامه باید یک عبارت شرطی باشد که مدام از سیستم لایسنس اعتبار سنجی کند. در ضمن سیستم لایسنس شما باید آنقدر با کیفیت و با Uptime بالا باشد که به هیچ عنوان از دسترس خارج نشود. چون با از دست خارج شدن آن، حتی مشتریانی که پول لایسنس را پرداخت کردند، قالب برای شان کار نخواهد کرد و حتماً از این موضوع شاکی خواهند شد. این اتفاق حتی اگر در هفته یک بار هم اتفاق بیافتد، باز هم فاجعه خواهد بود. البته تکه برنامۀ اعتبار سنجی را می توان طوری برنامه نویسی کرد که هر روز تنها یک بار اعتبار سنجی را انجام دهد و در مواقع بعدی تنها به استناد همان یک بار، قالب را به درستی اجرا نماید.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه فروش لایسنس وردپرس Software License Manager

جمع بندی

با این توضیحات و ترسیم سازی که خدمت شما عرض شد، باید به طور کامل با بحث لایسنس گذاری روی قالب وردپرس آشنا شده باشید. البته این روال همانطور که برای قالب وردپرس کار می کرد، برای افزونه ها و کلاً هر برنامۀ دیگری که با زبان PHP نوشته شده است هم کار می کند. این یک امر متعارف برای فروش محصولات مجازی به صورت لایسنس گذاری است. همانطور که میدانید، تولید کنندگان نرم افزار برای جلوگیری از توزیع غیر مجاز محصولات شان از لایسنس و فروش آن استفاده می نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.