نحوهٔ اتصال و ویرایش دیتابیس وردپرس از طریق خط فرمان

از طریق خط فرمان کارهای مدیریتی و ویرایشی را خیلی راحت‌تر می‌توان به انجام رسانید. مثلا حتی خود وردپرس هم دارای خط فرمان است که مثلا اگر وردپرس را روی لینوکس نصب کنیم، با خط فرمان تمامی قسمت‌های آن را قادریم کنترل کنیم. بستهٔ نرم افزاری خط فرمان وردپرس WP-CLI نام دارد که حتماً باید روی سرور نصب باشد.

نحوهٔ اتصال و ویرایش دیتابیس وردپرس از طریق خط فرمان

اما برای کنترل پایگاه داده MySQL وردپرس مستقیم می‌توانیم دستورات را از طریق خط فرمان اجرا کنیم. مثلا اگر قصد ویرایش یک جدول از مجموعه جداول وردپرس را دارید، خط فرمان معمولاً کار را ساده‌تر می‌کند. برای این منظور از دستور mysql باید استفاده کرد.

اگر دسترسی ریشه به سرور داشته باشید که هیچ؛ به راحتی می‌توانید وارد دیتابیس وردپرس شده و کارهای مورد نظرتان را انجام دهید. اما اگر یک کاربر عادی باشید که تنها یک حساب سی پنل دارید، باید حتماً دسترسی به SSH برای شما فراهم شده باشد. در غیر این صورت باید به همان روش گرافیکی، از طریق نرم افزار phpMyAdmin کاری که می‌خواهید را انجام دهید.

ورود به دیتابیس وردپرس از طریق خط فرمان

به هر حال برای ورود به دیتابیس وردپرس از طریق خط فرمان، زمانی که محیط خط فرمان باز شد، در اولین مرحله باید دستور زیر را وارد کنید.

mysql -u USERNAME -p

به جای USERNAME باید نام کاربری خودتان را وارد کنید. اگر با حساب ریشه وارد خط فرمان شده باشد، حتی اگر هم تنها دستور mysql را هم بزنید، می‌توانید وارد محیط دستورات mysql شوید. اما در حالت اول، بعد از دادن نام کاربری، باید رمز عبور کاربر دیتابیس وردپرس را هم وارد کنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه تغییر دامنه وردپرس

در کنترل پنل سی پنل، از بخش MySQL Databases می‌توانید یک کاربر ساخته و برای آن یک رمز عبور هم تعیین کنید. حتماً دقت داشته باشید که این کاربر باید دسترسی به دیتابیس مورد نظر را داشته باشید. اگر هم از قبل این کار را انجام داده باشید که هیچ.

از الان به بعد در خط فرمان هر دستوری که وارد کنید، مفسر mysql آن را دریافت و پردازش می‌کند. پس دستور زیر را برای نمایش تمامی دیتابیس‌های این کاربر وارد کنید.

show databases;

اگر دسترسی شما کاربر ریشه باشد، تمامی دیتابیس‌های سرور فهرست می‌شوند.

حالا برای وارد شدن به یک دیتابیس خاص، دستور زیر وجود دارد.

use DBNAME;

به جای DBNAME باید حتما نام پایگاه داده‌ای که در مرحلهٔ قبلی خروجی داده شد استفاده کنید. دقت داشته باشید که در انتهای تمامی دستورات MySQL باید حتما نشانهٔ ; وجود داشته باشد.

از الان به بعد هر دستوری که خواسته باشید را می‌توانید وارد کنید تا MySQL آن را اجرا کند. مثلا شاید خواسته باشید یک مقدار را با یک رشتهٔ دیگر در کل یک جدول جایگزین کنید. این کار توسط خط فرمان به مراتب ساده‌تر و سریع‌تر است. تا اینکه مثلا خواسته باشید از phpMyAdmin استفاده کنید. خیلی اوقات phpMyAdmin اصلا توان اجرای دستورات سنگین را ندارد. حالا ممکن است به دلیل پیکربندی این نرم افزار از طرف مدیر سرور باشد.

یک آموزش جذاب دیگه!  رفع خطای Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress

برای خروج از این محیط هم دستور quit را بزنید تا از mysql خارج شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.