تغییر پیشوند جداول وردپرس با افزونه Search & Replace

یکی از هشدارهای امنیتی که متخصصان امنیتی می دهند، این است که همیشه از نام های غیر قابل حدس برای جداول پایگاه های داده استفاده شود. تا از روش حمله SQL Injection جلوگیری شود. در وردپرس به دلیل اینکه توسعه دهندگان این سیستم برای همه سایت های وردپرسی یکی هستند، نام تمامی جداول وردپرس روی تمامی سایت ها هم یکی است و این امر کار را برای نفوذ به سایت برای هکرها ساده تر می کند. اما ما می توانیم این نام را با تغییر پیشوند جداول وردپرس تغییر دهیم. در وردپرس زمانی که پایگاه داده و جداول آن ساخته می شوند، یک عبارتی به عنوان پیشوند به تمامی جدول ها افزوده می شود که این عبارت به صورت پیش فرض wp_ است.

در هنگام نصب وردپرس امکان تعیین این پیشوند جدول های وردپرس وجود دارد. پس توسعه دهندگان به این مورد هم فکر کردند که ما یک سایت امنی از این بابت داشته باشیم. اما بعد از نصب کار تغییر پیشوند جداول وردپرس کمی سخت خواهد شد. اگر از روش دستی تغییر پیشوند جداول وردپرس استفاده شود، باید تمامی مراحل به طور کامل و بدون عیب انجام شود تا مشکلی برای سایت ایجاد نشود.

اما به دلیل حساس بودن انجام این کار، حتماً پیشنهاد می شود که از تمامی اطلاعات سایت خود از جمله کل پایگاه داده نسخه پشتیبان تهیه نمایید. پس به نظر می رسد که این تغییر حساس است. به همین دلیل اگر روشی مثل استفاده از افزونه به جهت تغییر پیشوند جداول وردپرس وجود داشته باشید، به شدت به تازه واردها و حتی حرفه ای ها توصیه می کنیم از این روش استفاده کنند.

یک آموزش جذاب دیگه!  جایگزین کردن یک عبارت در کل وردپرس با Better Search Replace

افزونه های مختلفی برای این تغییر ساخته شدند که برخی از آنها در کنار دیگر کارهایی که برای سایت انجام می دهند، تغییر پیشوند جداول وردپرس را هم به عهده می گیرند. یکی از آنها افزونه Search & Replace است. این افزونه در اصل کارش جایگزین کردن یک عبارت با عبارتی دیگر در پایگاه داده وردپرس است. از آن جایی که در مواقعی هم که می خواهیم پیشوند جداول را تغییر دهیم، باید این جایگزینی را هم انجام دهیم، این افزونه خودش یک چنین قابلیتی را دارد.

برای این منظور افزونه Search & Replace را نصب کنید و فعالش نمایید. حالا به صفحه ابزارها > Search & Replace رفته و سربرگ Replace Domain URL را باز کنید.

تغییر پیشوند جداول وردپرس با افزونه Search & Replace

تغییر پیشوند جداول وردپرس با افزونه Search & Replace

کار این بخش در اصل تغییر دامنه اصلی سایت است. ولی اگر تیک گزینه Change database prefix را بزنید می توانید پیشوند جداول را تغییر دهید.

در روبروی عبارت Current prefix پیشوند فعلی را می بینید. باید در جعبۀ روبروی New prefix پیشوند جدید را وارد نمایید. دقت داشته باشید که نویسه خط زیرین یا _ را حتماً در انتهای پیشوند بگذارید که پیشوند از نام هر جدول جدا شود.

در انتها هم روی Do Replace Domain/Url کلیک کنید و صبر کنید تا کار به اتمام برسد. با استفاده از این روش، بدون اینکه دیگر مسائل فنی و کدهای SQL و دیتابیس شوید، به راحتی قادرید تغییر پیشوند جداول وردپرس با افزونه Search & Replace را بدون دردسر انجام دهید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کدهای SQL برای تغییر دامنه سایت وردپرس در دیتابیس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.