افزونه ترجمه در وردپرس Loco Translate

همانطور که می‌دانید وردپرس امکان ترجمه افزونه و پوسته را به زبان‌های مختلف مهیا کرده است که هر کسی در هر کجای جهان قادر است که به زبان خودش افزونه یا پوسته‌ای را ترجمه نماید. حتما شما هم دیده‌اید که افزونه‌هایی که با نصب آنها روی وردپرس زبان‌شان فارسی می‌شود. جالب اینجاست که شما هم می‌توانید افزونه یا پوسته‌ای را فارسی کنید. اما این کار ممکن است برای شما کار چندان ساده‌ای به نظر نرسد. چرا که در خیلی از مواقع باید کمی برنامه نویسی یاد داشته باشید. اما امروز می‌خواهم به شما افزونه‌ای را معرفی کنم که با استفاده از آن از داخل خودِ پیشخوان وردپرس می‌توانید ترجمه را انجام دهید. بدون اینکه درگیر مسائل فنی مساله شوید. نام این افزونه Loco Translate است.

افزونه ترجمه در وردپرس Loco Translate

اولین چیزی که باید بدانید این است که ما ترجمهٔ افزونه یا پوستهٔ وردپرس را با استفاده از Loco Translate انجام می‌دهیم که خود یک افزونه برای وردپرس است. برای اینکه یک افزونه یا پوسته را شروع به ترجمه کنیم، می‌بایستی خود آن افزونه یا پوسته از نظر برنامه نویسی دارای قابلیت ترجمه باشد.

یعنی در جایی که متنی وجود دارد که می‌تواند به زبان‌های دیگر ترجمه گردد، می‌بایستی از یک تابع مثل تابع _e یا تابع __ استفاده شود و متن مورد نظر درون این تابع نوشته شود. حالا چه به صورت دستی و یا با افزونه‌ای مثل Loco Translate می‌توانیم شروع به ترجمهٔ آن کنیم.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه ترجمه قالب وردپرس

چطور با Loco Translate کار کنیم؟

اما برای کار کردن با افزونه Loco Translate کافی است آن را نصب کنید. بعد از نصب و فعال سازی، اگر به صفحهٔ اصلی افزونه با نام Home که در گروه صفحاتی با نام افزونه واقع شده است، بروید، می‌توانید بفهمید که باید چه کار کنید.

تصویر زیر این قسمت را نمایش می‌دهد:

ترجمه افزونه یا قالب با Loco Translate

در این صفحه شما قالب فعال و افزونه‌های فعال روی سایت خود را شاهد هستید. با کلیک روی عنوان هر کدام از آنها، به صفحهٔ مشخصات ترجمهٔ همان قالب یا افزونه خواهید رفت. الان ما در تصویر زیر روی قالب Twenty Seventeen کلیک کلیک کردیم.

زبان های ترجمه شده افزونه یا پوسته در  Loco Translate

تمامی زبان‌هایی که تا به الان برای افزونه یا قالب روی سایت ما موجود است را می‌توانید ببینید. با کلیک روی نام هر زبان، به صفحهٔ شروع ترجمه خواهید رفت.

صفحه ترجمه Loco Translate

در جدولی که در بالاترین قسمت صفحه به نمایش گذاشته شده است تمامی عبارت‌هایی که قادر به ترجمه کردن آنها هستید قابل دسترس است. کافی است یک خط را انتخاب کرده و معادل ترجمهٔ شدهٔ آن را در جعبه‌ای که در تصویر بالا، در پایین‌ترین قسمت آمده است، وارد کنید.

به همین راحتی بقیهٔ خطوط مورد نظرتان را هم می‌توانید ترجمه کنید و در نهایت روی دکمهٔ Save در بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید. دقت داشته باشید که اگر زبان فارسی برای افزونه یا قالب شما وجود داشته باشد، ممکن است بیشتر یا کمتر از قبل رشته‌های آن ترجمه شده باشند و شما نیازی به ترجمهٔ آنها نخواهید داشت. هر چند که حتی آنها را هم می‌توانید اصلاح کنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  ریپ کردن قالب یعنی چه؟

دقت کنید که افزونه Loco Translate فایل زبان تکمیل شده را در مسیر wp-content/languages ذخیره می‌کند. با به روز رسانی افزونه یا قالب، سند زبان موجود در این مسیر تغییر نمی‌کند. پس با خیال راحت می‌توانید اقدام به ترجمهٔ افزونه یا پوستهٔ خود کنید. هر چند که در سربرگ Relocate از همین صفحه، می‌توانید تعیین کنید که سند زبان در کجا، به غیر از مسیر مقصد ذخیره گردد.

به غیر از افزونه‌های فعال و پوستهٔ فعال روی سایت، می‌توانید دیگر افزونه‌ها و پوسته‌هایی که همینک روی سایت‌تان نصب شده‌اند را هم ترجمه کنید. برای این کار به صفحهٔ Themes یا Plugins از مجموعه صفحات افزونه Loco Translate بروید. در آنجا فهرست تمامی افزونه‌ها یا پوسته‌ها موجود است.

پس در این مطلب، ضمن معرفی افزونه ترجمه در وردپرس با عنوان Loco Translate به شما نحوهٔ استفاده از آن را برای ترجمه فایل زبان افزونه یا پوسته آموزش دادیم. فراموش نکنید که قالب یا افزونه‌ای که قصد ترجمهٔ آن را دارید، باید از قبل امکان ترجمه در آن فعال شده باشد. یعنی از توابع ترجمه برای ترجمهٔ رشته‌های آن استفاده شده باشد. در غیر این صورت Loco Translate قادر به ترجمهٔ آن نخواهد بود و به شما این نکته را اعلام خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.