گوگل پیج رنک چیست ؟

گوگل بعد از اینکه توسط مبدعین آن متولد شد، تبدیل به یک وسیله اندازه گیری برای سنجش ارزش سایت ها شد. یعنی این موتور جستجو به واسطه دریافت سیگنال های مختلف از طریق سیگنال دهنده های خارجی و داخلی یک سایت، می توانست سایت های مختلف را دسته بندی یا اصطلاحاً رتبه بندی کند که به این رتبه بندی PageRank یا همان پیج رنک می گفتند. پیج رنک همان نمره ای بود که گوگل به سایت های مختلف می داد و هر سایتی که تازه متولد می شد، نمره اش از پیج رنک ۰ شروع می شد و همین طور که رشد می کرد، به عدد ۱۰ نزدیک تر می شد. البته بیشتر سایت ها در همان رتبه های ابتدایی می ماندند. چون باید بسیار کار میشد تا پیج رنک یک سایت افزایش پیدا کند.

گوگل پیج رنک چیست

گوگل پیج رنک چیست ؟

این روال رتبه بندی سایت ها توسط گوگل، که به صورت عمومی هم منتشر می شد، برای سالیان متوالی ادامه داشت. یعنی شما میتوانستید نوار ابزار Google PageRank را روی مرورگر خود نصب کنید و آخرین پیج رنک سایت خود یا دیگران را ببینید.

همانطور که گفته شد، این عدد برای مدیران سایت ها و وبمسترها بسیار مهم بود. تا هر چه می توانند تلاش کنند تا این عدد را بالاتر از قبل ببرند. به این دلیل که هر چه رتبه یا همان پیج رنک بالاتر می رفت، احتمال اینکه صفحات ایندکس شدۀ سایت مورد نظر در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود به شدت بالا می رفت.

برای بالا رفتن پیچ رنک هم از اصلی ترین اصول، گرفتن لینک از سایت هایی با رنک بالا بود؛ و البته همین الانش هم هست! یعنی وبمستری که قصد بالا بردن پیج رنک سایت خودش را داشت، به دنبال خرید لینک از سایت های با رنک بالا بود تا بتواند ظرف مدت اندکی سایتش را در گوگل بالا بیاورد!

یک آموزش جذاب دیگه!  Link inversion یا وارونه سازی پیوندها در رتبه بندی صفحات سایت ها

همین داستان خرید و فروش لینک به واسطۀ بالا بردن PageRank سایت ها، باعث شده گوگل بعد از مدت ها به این بازار سیاه خاتمه دهد. البته حالا کار نداریم که توانست به این هدف برسد یا خیر! ولی در هر صورت الان دیگر پیج رنک به صورت عمومی منتشر نمی شود و مدیران سایت ها خبری از پیج رنک دقیق سایت های شان ندارند. بلکه از روش های دیگر و شاخص هایی مثل Authority توانسته اند حدس هایی راجع به رتبه سایت شان در گوگل بزنند. که تا حدی هم ممکن است صحیح باشد.

پیج رنک چطور محاسبه می شود؟

طبق این داستانی که خدمت شما عرض شد، پیج رنک از مهم ترین مولفه یعنی تعداد لینک های ورودی به یک سایت منتج می گردد. یعنی هر چقدر لینک های داده شده به سایت شما بیشتر باشد، در نهایت سبب افزایش پیج رنک سایت خواهد شد. البته کیفیت این لینک ها بسیار مهم است. گرفتن تعداد یک لینک از یک سایتی که دارای پیج رنک مثلاً ۷ می باشد، بسیار با ارزش تر از لینکی است که یک سایت با رتبۀ ۵ داده.

نکتۀ بعدی این است که هر چند که پیج رنک مختص کل یک دامنه یا در برخی از مواقع، زیر دامنه های یک دامنه است. اما اصل قضیه این است که پیج رنک هر صفحه از صفحات یک سایت می تواند متفاوت باشد و معمولاً پیج رنک صفحه اصلی هر سایتی بالاتر از دیگر صفحات است. آن هم بستگی به لینک هایی دارد که معمولاً صفحات اصلی هر سایتی بیشتر دریافت می کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  درباره موتور جستجوی DuckDuckGo

در حال حاضر که PageRank گوگل به صورت مخفی به روز می شود و کسی از آن اطلاعی ندارد، طبق نظر کارشناسان هنوز هم اعتبار خودش را در رتبه بندی صفحات سایت ها برای نمایش در نتایج جستجو دارد. ولی به صورت کاملاً مخفیانه در حال ایفای نقش است. به هر حال همچنان در حال کار است و ما باید از روی دیگر سیگنال هایی که دریافت می کنیم، بفهمیم که گوگل به سایت ما چه امتیازی را داده است.

قابل ذکر است که علی رغم مخفی بودن پیج رنک سایت ها و کم شدن تب بالا بردن رنک سایت در میان وبمسترها، باز هم همچنان خرید و فروش لینک برای بالا بردن رنک سایت وجود دارد. البته با این تفاوت که الگوریتم گوگل نسبت به قبل بسیار حرفه ای تر عمل کرده و سعی می کند لینک هایی که به صورت مصنوعی و یا پولی به یک سایت داده می شوند را شناسایی نماید. که در بیشتر مواقع در انجام این کار موفق بوده است.

با دانستن تعریف پیج رنک و کارایی آن، همچنین بالا بردن دانش خود نسبت به دیگر تعاریف سئو، بهتر قادرید سایت خودتان را بهینه کنید که برای این منظور کافی است مطالعه خود را هر روز بیشتر از قبل نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.