بررسی کش مرورگر سایت با GiftOfSpeed

یکی از روش های بالا بردن سرعت سایت در مواقعی که برای بار چندین است که صفحات سایت باز می شوند، این است که از کش مرورگر برای سایت استفاده گردد. به این صورت که زمانی که محتوایی از روی سرور دریافت می شود، اطلاعات مربوط به کش که باید تا آن زمان ذخیره سازی شوند هم دریافت می شود. حالا مرورگر با فرض اینکه تا همان زمانی که سرور اعلام کرده است، آن محتوا تغییر نمی کند، در دفعات بعدی که آن صفحه یا صفحاتی دیگر که از آن محتوا استفاده می کنند باز می شوند، از همانی که داخل مرورگر ذخیره شده استفاده می گردد. به همین دلیل هم هست که زمانی که یک سایت را برای بار اول باز می کنید، زمان بیشتری نیاز دارد. اما در مواقع بعدی سرعت باز شدن صفحات بیشتر از قبل خواهد شد. حالا بنده می خواهم در این مقاله طریقه بررسی کش مرورگر سایت را با GiftOfSpeed به شما آموزش دهم.

بررسی کش مرورگر سایت با GiftOfSpeed

بررسی کش مرورگر سایت با GiftOfSpeed

سرویس GiftOfSpeed یک سایت بررسی کش مرورگر سایت است. به این صورت هم کار می کند که باید نشانی یک سایت را به همراه http یا https درون جعبه آن وارد کنید و روی CHECK کلیک کنید. بعد از مدت زمانی که بررسی انجام می شود، نتیجه به مانند تصویر بالا به نمایش گذاشته می شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  استفاده از افزونه LiteSpeed Cache بدون وب سرور لایت اسپید

نکات آبی رنگ نشان می دهد که آن محتوا تا چه مدت زمانی معتبر است و مرورگر آن را از روی حافظه پاک نمی کند. در جعبۀ خاکستری که Type است، روش کش را ذکر کرده است. مثلاً در تصویر بالا برای بیشتر اجزای صفحه Cache-Control زده شده. میتواند expire هم باشد.

در قسمت پایینی صفحه نتیجه، بخشی با عنوان Non Cached Files وجود دارد که فایل هایی که کش نمی شوند را ذکر کرده است. این فایل ها باید با هر بار باز شدن صفحه، از سرور دریافت شوند و مرورگر آنها را ذخیره نمی کند.

کش مرورگر چرا اهمیت دارد؟

به عنوان مدیر سایت، باید بدانید که آیا کش مرورگر سایت شما فعال است یا خیر و اگر فعال است، روی چه محتواهایی از سایت تان فعال می باشد. اگر هم فعال نیست معمولاً یا باید از مدیر فنی سرور بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند، یا از طریق کنترل پنل خودتان این قابلیت را فعال کنید و یا با استفاده از فایل htaccess این کار را بکنید.

با فعال شدن کش مرورگر علاوه بر اینکه فشار کمتری به سرور هاست شما وارد می شود، باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت شده و به طور کلی سبب افزایش رتبۀ سئوی سایت شما می شود. پس هر چه سریعتر بهتر است این بررسی را انجام دهید و اگر کش مرورگر فعال نبود، آن را فعال نمایید.

یک آموزش جذاب دیگه!  چطور متوجه شویم که LSCache روی سایت ما فعال است؟

در انتها باید بدانید که تنظیم کش مرورگر، توسط وب سرور روی سرور وب میزبان سایت شما انجام می گیرد. مثلاً تنظیمات باید از طرف Apache یا LiteSpeed انجام شود و فعال سازی و اینکه چه نوع محتوایی کش شوند، باید از طرف آنها انجام گیرد. البته بعد از آن از طریق کنترل پنل و یا فایل htaccess هم میتوان تا حد زیادی روی آن کنترل داشت. پس در همان ابتدایی که قصد خرید فضای میزبانی را دارید، به این نکات دقت کافی را داشته باشید.

سرویس GiftOfSpeed ابزارهای تست و سنجش دیگری هم دارد که برای استفاده از آنها باید به صفحات دیگر این سایت مراجعه کنید. البته ما هم در مقالات دیگر سایت مان آموزش استفاده از آنها را هم ذکر خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.