FTP مخفف چیست ؟

عزیزانی که در عرصهٔ طراحی سایت و وبمستری در حال فعالیت و آموزش هستند، ممکن است هر روز با اصطلاحات جدیدی روبرو شوند که لازم است راجع به آنها اطلاعات مناسبی کسب کنند. یکی از این اصطلاحات FTP است که مخفف کلمات File Transfer Protocol است. پس FTP پروتکل انتقال فایل روی شبکه است. روشی است که با استفاده از آن می‌توانیم فایل‌ها و اسناد الکترونیکی را روی شبکه بین رایانه‌های مختلفی که به شبکه متصل هستند جابجا کنیم.

FTP مخفف چیست

مثلاً فرض کنید شما یک هاست یا فضای میزبانی خریداری می‌کنید. این فضای میزبانی در اصل یک رایانه است. رایانه‌ای که نرم افزارهای مختلفی روی آن نصب شده است. یکی از این نرم افزارها، ممکن است نرم افزار FTP باشد. زمانی که وارد کنترل پنل فضای میزبانی خود می‌شوید، اگر بخشی با عنوان FTP Accounts یا چیزی مشابه آن دیدید، می‌توان فهمید که این نرم افزار روی هاست شما هم هست. حالا باید یک نرم افزار دیگر هم روی رایانهٔ شخصی خود نصب کنید که به آن نرم افزار FTP Client گفته می‌شود.

شما با نرم افزاری که روی رایانهٔ شخصی تان است، با نرم افزار FTP سمت سرور ارتباط برقرار می‌کنید و حالا می توانید به انتقال فایل و سند مبادرت کنید. یکی از مهم‌ترین کاربردهای FTP همین است که بتوان فایل‌های بین رایانهٔ شخصی و هاست یا فضای میزبانی را همگام سازی کرد. یعنی فایل های سایت را روی هاست بارگذاری نمود. البته روش‌های دیگری هم هستند که فعلاً به آنها کاری نداریم.

یک آموزش جذاب دیگه!  آپلود فایل های وردپرس روی FTP با Upload to FTP

پس FTP یا همان File Transfer Protocol که به آن اف تی پی می‌گوییم، یک روش انتقال فایل روی شبکه است. روی شبکه‌های اینترنتی ما پروتکل‌ها یا قوانین زیادی برای رد و بدل کردن اطلاعات داریم که نرم افزارهای مختلف از آن برای ایجاد ارتباط استفاده می‌کنند. یکی از آنها FTP است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.