رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس

آیا هیچ‌گاه با خطای ۴۰۳ ممنوع یا ۴۰۳ Forbidden در سایت وردپرس خود مواجه شده‌اید؟ این خطا یکی از بدترین خطاهایی است که احتمال دارد مبتدیان وردپرس با آن رو به رو شوند. در این مقاله، ما به شما آموزش می‌دهیم که چگونه خطای ۴۰۳ Forbidden را در وردپرس رفع کنید. با ما همراه باشید.

رفع خطای 403 Forbidden در وردپرس

خطای ۴۰۳ Forbidden دسترسی مقدور نیست در وردپرس

وردپرس کدها و پیغام‌هایی را هنگام بروز یک خطا روی وبسایت شما نمایش می‌دهد. کد خطای ۴۰۳ Forbidden هنگامی نمایش داده می‌شود که مجوزهای سرور شما، دسترسی به یک برگه‌ی خاص را مجاز نمی‌دانند.

خطای 403 Forbidden

این همان دلیلی است که خطای مذکور معمولا با متن خطای اصلی می‌آید: ۴۰۳ Forbidden – شما اجازه‌ی دسترسی به‘/’ را روی این سرور ندارید.

در واقع، هنگامی که تلاش می‌کنید از یک ErrorDocument برای مدیریت کردن خواسته‌تان استفاده کنید، خطای ۴۰۳ Forbidden رخ می‌دهد. هنگام بالا آمدن این خطا عبارت‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید. برای مثال:

  1. ۴۰۳ Forbidden – دسترسی به wp-admin‌ یا صفحه‌ی ورود وردپرس مجاز نمی‌باشد.
  2. ۴۰۳ Forbidden – هنگام نصب وردپرس
  3. ۴۰۳ Forbidden – خطا هنگام بازدید از هر برگه در سایتتان
  4. همچنین، ممکن است که تنها عبارت «دسترسی مجاز نمی باشد» را به جای متن کامل خطا مشاهده کنید.
  5. ممکن است عبارت پیش رو را ببینید: «دسترسی به yourdomain.com مجاز نمی‌باشد. شما اجازه‌ی دیدن این برگه را ندارید.»

حالا که با حالت‌های مختلف خطای ۴۰۳ Forbidden آشنا شدید، بیایید ببینیم چه چیزی باعث رویدادن این خطا می‌شود.

علت وقوع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس

رایج‌ترین دلیل برای روی دادن خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس، افزونه‌های امنیتی هستند که به صورت نادرست پیکربندی شده‌اند. در صورت اطمینان از خطرآفرین بودن یک آدرس (یا بازه‌ای از آدرس‌های) آی‌پی، افزونه‌‌های امنیتی وردپرس می‌توانند آن‌ها را مسدود کنند.

به همین دلیل، اکثر کاربران وردپرس از افزونه‌ی Sucuri‌ برای بهبود امنیت سایت وردپرسشان استفاده می‌کنند.

دلیل دیگر این اتفاق، می‌تواند یک فایل خراب .htaccess یا جواز نادرست فایل روی سرور شما باشد.

همچنین، برخی اوقات شرکت ارائه‌دهنده‌‌ی هاست شما تغییراتی روی سرور خود به وجود می‌آورد. این ممکن است باعث شود که خطای ۴۰۳ Forbidden روی سایت شما بالا بیاید.

یک آموزش جذاب دیگه!  با عرض پوزش، این نوع پرونده به دلایل امنیتی مجاز نیست!

رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس

پیش از اینکه کاری انجام دهید، ما پیشنهاد می‌کنیم که یک نسخه‌ی پشتیبان کامل از سایتتان بگیرید. می‌توانید آموزش بکاپ‌گیری را از سایت ما دنبال کنید.

اگر از یک افزونه‌ی پشتیبان‌گیری خودکار وردپرس استفاده می‌کنید، پیش از انجام قدم بعد مطمئن شوید که افزونه به طور کامل نسخه‌ی پشتیبان جدیدی از سایت گرفته باشد.

۱- رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس با یک افزونه

اولین کاری که باید بکنید این است که تمام افزونه‌های وردپرستان را به طور موقت غیرفعال کنید. این شامل افزونه‌ی امنیتی که روی سایتتان نصب کرده‌اید نیز می‌شود. اگر این کار مشکل شما را حل کرد‌، معلوم می‌شود که یکی از افزونه‌های وبسایت شما مسبب وقوع این خطا است.

برای پیدا کردن افزونه‌ی خاطی، شما باید یکی یکی افزونه‌هایتان را فعال کرده و سپس ظاهر شدن دوباره‌ی خطای ۴۰۳ Forbidden را پس از فعال کردن هر افزونه امتحان کنید.

۲- رفع خطای ۴۰۳ Forbidden ایجاد شده توسط فایل .htaccess خراب

معمولا خطای ۴۰۳ Forbidden به دلیل یک فایل .htaccess خراب در وبسایت وردپرس شما روی می‌‌دهد. حل این مشکل بسیار ساده است.

ابتدا باید با استفاده از مدیریت FTP یا مدیریت فایل cPanel به وبسایت خود متصل شوید.

سپس، فایل .htaccess را در پوشه‌ی روت وبسایت وردپرس خود پیدا کنید. این فایل را روی کامپیوتر خود دانلود کنید تا پشتیبان جدیدی از آن داشته باشید. سپس، باید فایل را از روی سرور سایتتان پاک کنید.

اتصال به FTP فضای میزبانی

دسترسی به وبسایتتان را امتحان کنید. اگر خطای ۴۰۳ Forbidden رفع شده بود، یعنی فایل .htaccess شما خراب بوده است.

می‌توانید با رفتن به مدیریت وردپرس خود و مسیر تنظیمات » پیوندهای یکتا، یک فایل .htaccess جدید بسازید.

صفحه تنظیمات > پیودهای یکتا

روی دکمه‌ی «ذخیره‌ تغییرات» در پایین صفحه کلیک کنید تا وردپرس فایل .htaccess جدیدی بسازد.

۳- رفع خطای ۴۰۳ Forbidden ایجاد شده توسط مجوزهای فایل در وردپرس

تمام فایلهای ذخیره شده روی وبسایت شما دارای مجوز هستند که به Permission معروفند. این مجوزها روی افرادی که می‌توانند به پوشه‌ها و اسناد سایت شما دسترسی داشته باشند، نظارت می‌کنند.

یک آموزش جذاب دیگه!  سرویس MySQL که مورد نیاز وردپرس است بر روی سرویس‌دهندهٔ شما نصب نیست

مجوزهای نادرست فایل می‌توانند منجر به وقوع خطای ۴۰۳ Forbidden روی وبسایت بشوند. این باعث می‌شود که سرور سایت شما فکر کند شما اجازه‌‌ی دسترسی به فایلها را ندارید. اگر دو مورد قبلی نتوانستند مشکل شما را با این خطا رفع کنند، به احتمال زیاد مجوزهای نادرست فایل عامل این خطا هستند.

می‌توانید از صاحب هاست سایتتان درخواست کنید تا مجوزهای فایل سایتتان را بررسی کند. بعضی از هاست‌ها پشتیبانی خوبی دارند و احتمالا مشکل را برای شما رفع خواهند کرد.

عوض کردن مجوزهای فایل توسط خودتان می‌تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. اگر راحت نیستید که این کار را خودتان انجام بدهید، از یک حرفه‌ای درخواست کمک کنید. با این حال، اگر خواستید خودتان مجوزهای فایل را عوض کنید، در این جا به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید.

با استفاده از مدیریت FTP به وبسایتتان متصل شوید. به پوشه‌ی روت بروید. تمام فایل‌های وردپرس شما در این پوشه قرار دارد.

اصلاح جواز دسترسی از طریق FTP

روی یکی از پوشه‌ها کلیک کنید. سپس، راست کلیک کنید و از منو گزینه‌یFile Permissions را انتخاب کنید. مدیریت FTP شما صفحه‌ای مانند زیر نشانتان خواهد داد:

اصلاح جواز دسترسی از طریق FTP

تمام پوشه‌های سایت وردپرس شما باید مجوز فایل ۷۴۴ یا ۷۵۵ داشته باشند. تمام اسناد و فایل‌های سایت باید مجوز ۶۴۴ یا ۶۴۰ داشته باشند.

می‌توانید مجوز فایل را روی پوشه‌ی ریشه تغییر دهید و آن را روی ۷۴۴ یا ۷۵۵ بگذارید. سپس گزینه‌ی ‘Recurse into subdirectories’  را انتخاب کرده و گزینه‌ی ‘apply to directories only’ را نیز انتخاب کنید.

روی دکمه‌ی OK کلیک کنید. مدیریت FTP شما حالا تمام مجوزهای فایل را روی پوشه‌های انتخاب شده اعمال خواهد کرد. دسترسی به وبسایتتان را امتحان کنید. خطای ۴۰۳ باید از میان برداشته شده باشد.

امیدواریم که این مقاله به شما برای رفع خطای ۴۰۳ Forbidden در وردپرس کمک کرده باشد. شاید مایل باشید از مقاله‌ی رفع خطای آپلود تصویر در وردپرس ما نیز دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.