فایروال برای وردپرس

وردپرس هم مثل هر نرم افزار دیگری می تواند مورد حمله واقع شود. مخصوصاً اینکه این نرم افزار روی شبکه ای به نام اینترنت نصب می شود و هر کسی از هر کجای جهان امکان این را دارد که سایت ما را تهدید نماید. به همین دلیل باید به فکر بالا بردن امنیت سایت بود که یکی از روش های آن تهیه یک فایروال برای وردپرس مان است. فایروال یعنی یک نرم افزار امنیتی که تمامی درخواست های وارد شونده و خارج شونده را بررسی می کند و آنهایی که مخرب تشخیص داده می شوند را جلویش را می گیرد. تمامی فایروال ها یا دیوار آتش ها چنین کارایی را دارند و برای یک اسکریپت مدیریت محتوا مثل وردپرس هم فایروال هایی وجود دارند. فایروال های وردپرس معمولاً به شکل افزونه روی سایت نصب می شوند. هر چند که در سطوح دیگری هم باید دید که آیا فایروال نصب و به درستی تنظیم شده است یا خیر.

فایروال برای وردپرس

فایروال برای وردپرس

برای تشریح بحث فایروال برای وردپرس باید دانست که اگر خواستار داشتن یک سایت وردپرس امن باشیم، باید آگاه باشیم که فایروال های زیادی در سطوح مختلفی باید به درستی تنظیم شده باشند تا امنیت تضمین گردد. از جملۀ این فایروال ها فایروال سخت افزاری است که باید روی سرور و از طریق دیتاسنتر نصب و کانفیگ شده باشد. یک سطح فایروال هم مربوط به فایروال نرم افزاری سرور است که روی سیستم عامل نصب می شود. این فایروال دست مدیر سرور یا کسی است که سرور را خریداری یا اجاره کرده است. یک سطح دیگر از فایروال هم هست که می تواند روی وب سرور نصب گردد. که به آن WAF هم گفته می شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  نصب آنتی ویروس قوی روی رایانه شخصی

تا اینجای سطوح فایروال، تنظیمات و پیکربندیِ آن دست مدیر یک سایت نبود. اما فایروال سطح سایت که به صورت یک افزونه روی وردپرس نصب می شود، کاملاً قابل کنترل توسط مدیر سایت وردپرس است. قابل ذکر است که این سطح از فایروال زمانی کار خودش را به درستی انجام می دهد که دیگر سطوح فایروال هم به درستی تنظیم شده باشند. وقتی شما یک افزونۀ فایروال را روی وردپرس نصب می کنید، در اصل با این کار می خواهید آخرین رخنه های نفوذ به سایت را ببندید. نه اینکه تمام تهدیدها را با آن برطرف کنید. این کار شدنی نیست. پس در خرید و تهیه هاست همیشه به این نکته دقت داشته باشید که فایروال های دیگر سطوح به درستی نصب و تنظیم شده باشند.

اما می رویم به سراغ فایروال افزونه ای برای وردپرس. معمولاً افراد برای نصب یک افزونه به دنبال بهترین آن می گردد. جستجوهای زیادی هم در گوگل برای پیدا کردن بهترین افزونه فایروال وردپرس انجام می شود. ما هم مقالات زیادی راجع به این موضوع نوشتیم. اما یک فهرست ساده و مختصر از بهترین افزونه ها از نظر محبوبیت و امکانات را در زیر برای مان تهیه کردیم.

هر کدام از این افزونه ها برای خود دارای تنظیمات به خصوصی هستند. آموزش آنها در سایت ما موجود است. با کمی جستجو در سایت قادرید آموزش ها و حتی فیلم های آموزشی آنها را پیدا نمایید. به این نکته هم دقت داشته باشید که سعی نکنید چندین افزونه امنیتی یا دیوار آتش را با هم روی وردپرس نصب کنید. این کار علاوه بر فشار روی سایت شما و کاهش سرعت آن، ممکن است باعث ایجاد مشکلات به دلیل تداخل های احتمالی گردد.

یک آموزش جذاب دیگه!  یک دیوار آتش برای وردپرس نصب کنید

و نکتۀ آخر بنده در این مقاله هم این باشد که کمی راجع به کار این افزونه های فایروال خدمت شما توضیح دهم. این دیوار آتش ها معمولاً کارشان این است که تک تک بازدید کننده ها و دسترسی هایی که به سایت شما می شوند را بررسی می کنند و اگر موردی از آنها طبق قواعدی بود که از قبل در پایگاه داده افزونه تعیین شده بود، آن دسترسی به روی سایت مسدود می شود. البته به دلیل اینکه این افزونه ها کنترلی روی دسترسی روی دیگر سرویس های سایت، مثل سرویس ایمیل و یا FTP ندارند، نمی توانند دسترسی را به طور کامل روی آنها ببندند. ولی قادرند درخواست بازدید از صفحات سایت شما را مسدود کنند.

البته این تمام ماجرا و کار افزونه های فایروال وردپرس نیست. بلکه گاهی از مواقع پیشنهادهای امنیتی خوبی را هم تقدیم شما می کنند که با اعمال آنها روی سایت، حتماً مفید خواهند بود. نکتۀ آخر اینکه امنیت جوانب زیادی دارد که نصب یک افزونۀ امنیتی خود می تواند تنها یک جنبۀ آن باشد. همواره باید دانش خود را به روز کنید و از آخرین فناوری ها استفاده نمایید. کافی است جستجو کنید و مطالعه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.