سایت فروش محتوا

از بهترین ایده هایی که می توان با آن یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرد، فروش محتوا است. فروش محتوا مزیت های زیادی دارد و مهم ترین مزیت آن عدم نیاز به ارسال فیزیکیِ کالا است. همین امر باعث شده که خیلی از کسب و کارها بر همین اساس شکل بگیرند. البته اینکه نوع محتوا به چه صورت باشد، از روش های مختلفی می توان برای فروش آن استفاده کرد. که من در این مقاله در کنار معرفی دیگر راهنماهای آموزشی، به تمامی روش های آن خواهم پرداخت. از نظر فنی دانش راه اندازی سایت فروش محتوا بسیار اهمیت دارد و بنده این دانش را در این مقاله به شما خواهم داد.

سایت فروش محتوا

سایت فروش محتوا

محتوا شامل انواع مختلفی اند

بر اساس نوع محتوا و شکلی که می تواند به خود بگیرد، روش فروش آن هم ممکن است فرق کند. به همین دلیل ابتدا باید بدانیم که محتوا شامل چه انواعی می باشد و چطور می توانیم آنها را دسته بندی کنیم.

بنده قصد دسته بندی محتوا به روش های علمی را ندارم. اما با مثال کار را جلو خواهم برد تا بهتر قابل درک باشد. پس اول یک کتاب الکترونیکی که نوشتید را در نظر بگیرید. این کتاب در اصل یک چهارچوب محتوایی است که شامل متن و تصویر است. فروش این نوع محتوا با انواع دیگر متفاوت است و می توان آن را به صورت یک فایل الکترونیکی به فروش رساند. به این صورت که ابتدا مبلغ را از مشتری دریافت می کنیم و سپس فایل را به ایمیل مشتری ارسال می کنیم. به این روش دانلود به ازای پرداخت گفته می شود.

حالا فیلم های ویدیویی را در نظر بگیرید که برای اینکه این فیلم ها را به مشتری تحویل دهیم، از روش های مختلفی می توان استفاده کرد. اولین روش آن استفاده از همان روش فروش کتاب الکترونیکی است. یعنی می توانیم آن را به صورت یک سند فشرده درآورده و بعد از دریافت مبلغ آن از مشتری، فایل الکترونیک ویدیو را برای وی ارسال می کنیم. یک روش دیگر این است که نمایش آن را روی صفحه ای از سایت به وی نشان می دهیم. یعنی بعد از خرید حق اشتراک، میتواند وارد صفحه ای از سایت ما شود و ویدیو را اجرا کند و آن را ببیند. در این روش امکان دانلود فایل وجود ندارد و خریدار تنها می تواند آن را از روی سایت مشاهده کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه سیستم مدیریت آموزش CoursePress

روش دیگر این است که به صورت دوره ای حق اشتراک عضویت در سایت به مشتری بفروشیم و مشتری با پرداخت آن حق اشتراک، در یک دورۀ زمانی خاص می تواند از یک سری از صفحات سایت بازدید کند. درون آن صفحات می توان فیلم، عکس، متن و هر نوع محتوای دیگری که در نظر داریم را قرار دهیم.

یک روش دیگر برای فروش محتوا هم این گونه است که مشتری درون سایت با پرداخت هزینه، ثبت نام می کند. بعد یک دورۀ آموزشی که شامل دروس مختلفی است را مشاهده کرده و در آخر از وی امتحان هم گرفته می شود. این روش فروش محتوا روی اینترنت با عنوان سیستم LMS هم شناخته می شود و راه اندازی آن هم با استفاده از نرم افزارهای رایگان به سادگی امکان پذیر است.

پس دیدید که بر اساس نوع محتوا، فروش آن و روشی که انتخاب می کنیم می تواند متفاوت باشد. البته برخی از روش های فروش محتوا برای هر نوع محتوایی کاربرد دارد. مثلاً در راه اندازی و فروش دوره های آموزشی از هر نوع محتوایی بدون محدودیت قادریم استفاده کنیم.

فروش محتوا با وردپرس

حالا که تقریباً با روش های فروش محتوا روی سایت آشنا شدید، باید دانست که نرم افزارهای آمادۀ زیادی برای این کار وجود دارند. هر نرم افزاری ممکن است از یک یا تعداد خاصی روش فروش محتوا پشتیبانی کند. اما ما وردپرس را می شناسیم که با استفاده از افزونه های آن، از تمامی این روش ها می توان هم به صورت هم زمان، و هم به صورت تکی استفاده کنیم. مثلاً برای استفاده از روش پرداخت به ازای دانلود، که مشتری اول هزینه را پرداخت می کند و سپس فایل دانلودی به ایمیل او ارسال می شود، افزونه ای به نام Easy Digital Downloads وجود دارد که به رایگان و به سادگی تمام امکان ساخت فروشگاه دانلودی را به ما می دهد.

یک آموزش جذاب دیگه!  برگزاری دوره های آموزشی آنلاین با LearnPress

یا حتی برای راه اندازی دوره های آموزشی الکترونیکی، افزونه های LMS بسیار قوی ای هستند که کار را برای ما یکسره می کنند. مثل افزونه LearnPress یا افزونه CoursePress که از بهترین های این کار محسوب می گردند. نکته جالب این جاست که وردپرس و افزونه های آن به رایگان قابل دسترس هستند و به سادگی امکان برپاسازی در کمترین زمان را دارند.

جمع بندی

فروش محتوا در اینترنت راهکارهای مختلفی دارد. که بسته به هدفگذاری ما می توان از یکی از آنها استفاده کرد. باید بررسی کنید و حتی آموزش تک تک این آموزش ها را که در سایت ما هست، را مطالعه کنید و ببینید که چطور کار می کنند. سپس دست به کار شده و هاست و دامنه خود را تهیه کرده و نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کنید. بعد از آن اقدام به فروش محتوا در سایت خود کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.