تغییر رمز عبور وردپرس از طریق دیتابیس

وردپرس برای ایجاد محدودیت به سبب ورود به بخش پیشخوان، از رمز عبور استفاده می‌کند. گاهی از اوقات ممکن است به عنوان مدیر اصلی سایت، رمز عبورمان را از دست داده باشیم! هر چند که در همان صفحه ورود، گزینه‌ای با عنوان «فراموشی رمز عبور» وجود دارد که با کلیک روی آن به صفحهٔ دیگری هدایت می‌شویم که از آن طریق قادریم از طریق ایمیلی که برای ما ارسال می‌شود، رمز عبور جدیدی را تنظیم کنیم.

اما شاید تغییر رمز عبور از این طریق هم امکان پذیر نباشد. مثلا فردی سایت ما را هک کرده و حتی ایمیل ما را هم تغییر داده! پس به این روش هم قادر به تغییر رمز عبور وردپرس نیستیم! پس باید تغییر رمز عبور وردپرس را از طریق دیتابیس انجام دهیم. یعنی مستقیم رمز عبور درون جدول تنظیمات پایگاه داده وردپرس را ویرایش کنیم.

تغییر رمز عبور وردپرس از طریق دیتابیس
تغییر رمز عبور وردپرس از طریق دیتابیس

به دلیل اینکه تمامی اطلاعات وردپرس درون دیتابیس یا همان پایگاه داده وردپرس ذخیره می‌شوند، برای تغییر رمز عبور وردپرس هم می‌توان مستقیم مبادرت به ویرایش رکورد مورد نظر در جدول تنظیمات پایگاه داده نمود.

برای این منظور مراحل زیر را به ترتیب طی می‌کنیم.

۱- اول از همه وارد کنترل پنل فضای میزبانی، در اینجا سی پنل، می‌شویم.

یک آموزش جذاب دیگه!  تغییر پیشوند جداول وردپرس با افزونه Search & Replace

۲- سپس روی پیوند phpMyAdmin کلیک می کنیم تا این نرم افزار باز شود. لازم است توضیح دهم که phpMyAdmin در اصل خودش نرم افزاری است که به دیتابیس متصل می‌شود تا کار ویرایش دیتابیس را به صورت گرافیکی برای ما انجام دهد.

۳- حالا از نوار سمت چپ روی نام پایگاه داده ای که برای وردپرس است کلیک می کنیم.

انتخاب نام پایگاه داده از phpMyAdmin
نام پایگاه داده را از نوار سمپ چپ phpMyAdmin انتخاب می‌کنیم.

۴- در سمت راست نام تمامی جداول وردپرس نشان داده می‌شود. روی نام جدول wp_users کلیک می‌کنیم. دقت داشته باشید که اگر پیشوند نام جداول در هنگام نصب تغییر کرده باشد، نام این جدول هم مطابق با همان پیشوند تغییر خواهد داشت.

۵- حالا جدول تمامی کاربران سایت را خواهید دید. روی دستور Edit کاربر Admin یا هر کاربر دیگری که قصد ویرایش رمز عبور آن را دارید کلیک کنید.

۶- در ستون اول مقدار user_pass را پیدا کنید. از فهرست کشویی ستون Function مقدار MD5 را انتخاب کنید. حالا رمز عبور جدید را در جعبهٔ ستون Value وارد نمایید.

تغییر رمز عبور وردپرس با تابع MD5
تغییر رمز عبور وردپرس با تابع MD5

۷- در آخر روی Go در پایین صفحه کلیک کنید تا تغییرات ذخیره گردد.

دقت داشته باشید که رمزهای عبور در پایگاه داده وردپرس به صورت MD5 ذخیره می‌شوند. یعنی با تابع MD5 به صورت کد شده در می‌آیند. پس در مرحلهٔ آخر از تغییر رمز عبور وردپرس از طریق دیتابیس ما به phpMyAdmin گفتیم که عبارتی که قرار است به عنوان رمز عبور انتخاب شود را ابتدا با تابع MD5 آن را کد کند و سپس در جدول پایگاه داده ذخیره کند.

یک آموزش جذاب دیگه!  آیا می توان با یک دیتابیس چند تا وردپرس داشت؟

این بود از آموزش تغییر رمز عبور وردپرس از طریق phpMyAdmin که همان تغییر از طریق ورود مستقیم به پایگاه داده وردپرس بود. در زمانی این ترفند برای شما مفید خواهد بود که از هیچ روش دیگری قادر به تغییر رمز عبور نیستید. البته از این روش نه تنها برای تغییر رمز عبور کاربر اصلی وردپرس، بلکه برای تغییر رمز هر کدام از کاربران سایت می‌توان بهره برد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.