ساخت سایت نمایش ویدئو

از جمله سایت‌های محبوبی که می‌بینیم هر روز به تعداد آنها هم افزوده می‌گردد، سایت‌های نمایش ویدیو یا اشتراک گذاری فیلم است. به علت جذابیت بالای ویدیو، سایت‌هایی که این نوع محتوا را بیشتر منتشر می‌کنند، می‌توانند از بازدید بیشتری هم برخوردار شوند. ویدیوهایی که قرار است در این نوع سایت‌ها منتشر شوند، یا باید توسط مدیران سایت تهیه شوند، یا به واسطهٔ کاربران سایت به اشتراک گذاشته شوند. که نوع دوم را در اصل یک شبکهٔ اجتماعی می‌توان نامید که مخاطبان آن محتوای سایت را تامین می‌کنند. در این مقاله روش ساخت سایت نمایش ویدئو را به روش های مختلف بررسی می‌کنیم.

ساخت سایت نمایش ویدئو

سایت نمایش ویدیو با CMS

به عنوان مدیر سایت اگر خواسته باشید، خود محتوای ویدیویی سایت تان را تامین کنید، باید رو به سوی استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا بیاورید. یعنی از ابزارهایی استفاده کنید که از قبل آماده شدند دقیقاً برای همین کار. به علت هزینه بردار بودن ساخت سیستم سایت ساز، چاره‌ای جز رفتن به این سمت نداریم. البته این بدان معنا نیست که استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا، یعنی کم کردن از کیفیت کار! بلکه با سیستم‌های مدیریت محتوا، به راحتی خود ما و نویسندگان ما می‌توانند محتوای ویدیویی را روی سایت منتشر کنند.

یکی از این سیستم های مدیریت محتوا وردپرس است که تقریباً به تمامی نیازهای شما برای انتشار ویدیو روی سایت پاسخ می‌دهد. تنها کاری که می‌بایستی انجام دهید این است که ابتدا وردپرس را روی یک هاست نصب کنید. سپس یک قالب متناسب با سایت ویدیو روی آن نصب کرده و سپس اگر نیازی هم باشد، یک افزونهٔ مدیریت ویدیوهای سایت هم می‌توان روی وردپرس نصب کرد. با جمع کردن این امکانات، به راحتی می‌توانیم به هر تعداد که خواسته باشیم ویدیو روی سایت منتشر کنیم و در اصل یک سایت نمایش ویدئو راه اندازی کنیم.

یک آموزش جذاب دیگه!  چگونه یک وبمستر شویم؟

سایت نمایش ویدیو با اسکریپت

اما نوع دیگر سایت نمایش ویدیو، سایت اشتراک گذاری ویدیو است. به این صورت که افراد در سایت ثبت نام می‌کنند و با ورود به بخش بارگذاری ویدیو، فیلم خود را روی سایت قرار داده و در صفحه‌ای از سایت این فیلم نمایش داده می‌شود. این قبیل سایت‌ها خیلی زود رشد می‌کنند. اما به همین نسبت هم نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارند. چرا که با افزایش بازدید سایت، نیاز به سرورهای قویِ بیشتری احساس می‌شود که باید توسعه یابد. از طرف دیگر نیاز به یک تیم برنامه نویس هم هست که باید این تیم مدام در حال توسعه و رفع ایراد سایت باشند.

اسکریپت‌های آمادهٔ زیادی برای راه اندازی یک چنین سایت‌هایی وجود دارند. شاید بهترین آنها را بتوان به این صورت برای شما دوستان فهرست کرد:

  • PHPMOTION
  • Gold MOVIES
  • ClipBucket
  • PlayTube

این اسکریپت‌ها مثل وردپرس یا دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا، رایگان نیستند. بنابراین باید هزینهٔ آن را بپردازید. البته در وب فارسی نسخه‌های نال شده و قفل شکستهٔ آنها وجود دارند که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید آنها را دانلود و استفاده کنید. اما قطعاً امکانات نسخهٔ اصلی، از جمله به روز رسانی خودکار به نسخه‌های جدیدتر را ندارند. ولی به هر حال این هم برای خیلی‌ها یکی از راه‌حل ها است.

یک آموزش جذاب دیگه!  روت هاست کجاست ؟

اما سایت‌هایی که به صورت جدی قصد ورود به این عرصه را دارند، با ایجاد یک تیم توسعه و بازاریابی، اسکریپت و برنامهٔ اختصاصی خود را می‌نویسند. در این صورت هر آنچه امکانات که به عنوان طرح توسعه‌ای به ذهن مدیران می‌رسد را می‌توانند روی سایت خود اجرا کنند. یعنی دست شان برای ساخت یک سیستم انحصاری کاملاً باز است. البته هزینه‌های آن هم بسیار بالا است! باید به این کار به عنوان یک طرح کاملاً حرفه‌ای و بلند مدت نگاه کرد.

جمع بندی

این بود از توضیحاتی راجع به ساخت سایت نمایش ویدئو که سعی شد به روش‌های مختلف و مرسوم ساخت آن پرداخته شود تا شمایی که قصد راه اندازی یک چنین سایتی، مثل سایت یوتیوب یا آپارات را دارید، ابتدا یک ذهنیتی نسبت به انجام یک چنین کاری بدست آورید. سپس به سراغ برداشتن اولین گام بروید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.