بکاپ گرفتن از پایگاه داده وردپرس از طریق خط فرمان

هر چند که کنترل پنل‌های امروزی مثل سی پنل و دایرکت ادمین دارای ابزاری برای تهیه بکاپ یا نسخهٔ پشتیبان از قسمت‌های مختلف سایت هستند. اما به هر حال استفاده از خط فرمان برای تهیه بکاپ هم ساده‌تر است. هم امکان دارد دارای قابلیت‌هایی باشد که دست ما را بازتر می‌گذارد. اما بکاپ گرفتن از پایگاه داده وردپرس از طریق خط فرمان ، نیاز به دسترسی به خط فرمان هم دارد. اگر این دسترسی را به عنوان مدیر سرور یا حتی مدیر سایتی که دسترسی SSH برای شما فراهم شده است دارید، کافی است طبق این آموزش اقدام نمایید.

بکاپ گرفتن از پایگاه داده وردپرس از طریق خط فرمان

ورود به SSH

در اولین مرحله باید وارد خط فرمان خود شوید. اگر دسترسی ریشه به سرور دارید، به راحتی با دستور ssh از طریق لینوکس یا استفاده از نرم افزار PUTTY مبادرت به ورود به سرور خود کنید. اما اگر یک کاربر ساده هستید که مثلا تنها یک حساب سی پنل عادی دارید، می‌بایستی بررسی کنید که آیا شما دسترسی SSH دارید یا خیر. اگر داشتید با رفتن به بخش SSH Access کلیدهای امنیتی را برای ورود به بخش خط فرمان مختص به خود تهیه کنید و از آنها طبق آموزش‌هایی که داده شد، برای ورود به محیط خط فرمان حساب خود استفاده کنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کدهای SQL برای تغییر دامنه سایت وردپرس در دیتابیس

البته باید دقت داشته باشید که بیشتر ارائه دهندگان هاست و فضای میزبانی، دسترسی SSH را بسته‌اند و شما مجبورید از همان امکان Backup عادی کنترل پنل بهره ببرید.

دستور تهیه بکاپ از پایگاه داده وردپرس

اگر نام پایگاه داده را دارید که هیچ. در غیر این صورت باید با دستور mysql وارد محیط MySQL شده و فهرست تمامی دیتابیس‌ها را دریافت کنید. اگر حساب ریشه داشته باشید، اجرا کردن دستور mysql کفایت می‌کند. اما در غیر این صورت بهتر است آموزش نحوهٔ اتصال و ویرایش دیتابیس وردپرس از طریق خط فرمان را مطالعه بفرمایید.

بعد از آن از mysql با دستور quit خارج شوید. حالا دستور تهیه بکاپ از پایگاه داده را اجرا کنید.

mysqldump <databasename> > <backupname>.sql

به جای <databasename> باید نام کامل پایگاه داده و همچنین به جای <backupname> نام سند خروجی sql را وارد نمایید. پس از اجرای این دستور، در مسیری که همینک هستید خواهید دید سندی با پسوند sql ظاهر خواهد شد که همانا بکاپ دیتابیس وردپرس شماست.

جمع بندی

دستور mysqldump یک دستور کاربردی و مفید برای تهیه نسخهٔ پشتیبان و برون بری از پایگاه داده mysql است. در این آموزش آموختید که چطور با یک دستور ساده، از طریق خط فرمان لینوکس اقدام به تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده وردپرس کنیم.

یک آموزش جذاب دیگه!  نسخه پشتیبانی تهیه کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.