ربات وردپرس چیست ؟

این سوال، یک سوال کلی است و عبارت ربات به چیزهای مختلفی می‌تواند اشاره داشته باشد. که من در این مقاله به مهم‌ترین آنها خواهم پرداخت تا به ذهنیت روشنی نسبت به آن برسید. در اولین گام باید بدانید که خود وردپرس چیزی به نام ربات ندارد! یعنی وقتی شما وردپرس را نصب می‌کنید، در پیشخوان وردپرس چیزی به نام ربات نخواهید یافت. پس ربات‌ها قابلیت‌هایی هستند که به صورت افزایشی روی وردپرس عمل می‌کنند و یک کار ویژه‌ای را برای ما انجام می‌دهند. اما مرسوم است که وقتی اسم ربات را می‌شنویم، ذهن به طرف ربات تلگرام برود. همانطور که می‌دانید از زمانی که تلگرام وارد عرصه شد، ربات‌های آن خیلی از وظایف را بر عهده گرفتند که در وردپرس هم با یک ربات تلگرام شاید کارهای زیادی را بتوان انجام داد. البته همهٔ ربات‌های وردپرس ارتباطی به تلگرام ندارند و برای اطلاعات بیشتر لازم است که ادامهٔ داستان را بخوانید.

ربات وردپرس چیست

ربات چیست؟ اول بهتر است یک تعریف خیلی ساده راجع به ربات برای شما دوستان داشته باشیم. ربات به نرم افزاری گفته می‌شود که طبق یک روال منطقی، عملیاتی را به صورت خودکار انجام می‌دهد. مثلاً نرم افزاری را در نظر بگیرید که خودکار نوشته‌هایی را در سطح اینترنت جستجو می‌کند و آنها را برای مقاصد خاصی پردازش می‌کند. پس هر نرم افزاری که در کنار وردپرس بتواند یک کاری را به صورت خودکار انجام دهد، نامش می‌تواند ربات باشد.

ربات‌های وردپرس را می‌توان به گروه‌های مختلفی دسته بندی کرد:

ربات تلگرام برای وردپرس

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های تلگرام، ربات‌های آن هستند. هر شخصی می‌تواند با یک حساب تلگرام هر چند تا که نیاز داشته باشد ربات بسازد و برای آن یک کاری را تعریف کند. حالا اگر بخواهیم این ربات تلگرام را به وردپرس متصل کنیم، به این ربات، ربات تلگرام برای وردپرس گفته می‌شود. خیلی از دوستانی که از ربات وردپرس صحبت می‌کنند، منظورشان این نوع ربات است.

یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش ساخت ربات تلگرام در BotFather

از جمله اوقاتی که می‌توان از ربات تلگرام روی وردپرس استفاده کرد، ارسال هشدارهای وردپرس روی حساب تلگرام توسط این ربات‌ها است. یا ارسال نوشته‌های منتشر شده در وردپرس، روی کانال یا گروه یا حتی گفتگوی تلگرامی به صورت خودکار طبق یک ضوابط خاص است. در اصل ربات های تلگرام نوعی رابط برنامه نویسی یا API هستند که از طریق برامه نویسی می‌توان تلگرام را به وردپرس یا هر نوع سیستم دیگر متصل کرد.

ربات جمع آوری محتوا برای وردپرس

این نوع ربات، فقط یک نوع از ربات‌های خودکار سازی فعالیت‌ها در وردپرس هستند. حتماً در جاهای مختلف آگهی‌های مختلفی راجع به فروش افزونه یا نرم افزاری برای جمع آوری نوشته‌های دیگر سایت‌ها و انتشار آنها روی سایت خود را دیدید. هر چند که در عملکرد این افزونه‌ها بحث‌هایی وجود دارد. اما به هر حال این افزونه‌ها نوعی ربات هستند که کارشان را به صورت خودکار انجام می‌دهند. به همین دلیل هم هست که به آنها ربات گفته می‌شود.

برخی دیگر از ربات‌ها هم ممکن است مسئول رصد تنظیمات یا محتویات سایت باشند. در اصل خیلی از افزونه‌هایی که همیشه در حال پایش سایت‌اند، نوعی ربات محسوب می‌شوند که ممکن است حتی یک ربات ساده باشند. همانطور که گفتم ربات یک نرم افزار است که طبق یک الگوریتم خاصی کارهایی را به صورت خودکار انجام می‌دهد تا یک هدفی را محقق نماید.

یک آموزش جذاب دیگه!  آموزش ساخت ربات تلگرام در BotFather

سند robots.txt وردپرس

این سند یک فایل معمولی است که در اصل یک راهنما برای ربات‌های اینترنتی است که از سایت ما بازدید می‌کنند. ارتباطی هم به وردپرس ندارد؛ به این معنا که هر سایت اینترنتی می‌تواند این فایل را روی ریشهٔ هاست خود داشته باشد. دستورات ساده‌ای درون این سند وجود دارد که به خزنده‌ها یا ربات‌های جستجوگر می فهماند که از کجاهای سایت ما می‌توانند بازدید کنند و از کجاها خیر. البته محتویات این سند حکم یک راهنما را دارند و نه اجبار! یعنی محتوای این سند نمی‌تواند رباتی را مجبور به کاری کنند.

عمدتاً ربات‌های موتورهای جستجو هستند که محتویات این سند را برای هر سایت بررسی می‌کنند و اگر احساس کنند که از جایی از سایت نباید بازدید کنند، این کار را انجام می‌دهند. اما ربات‌های مخرب که تعداد آنها هم کم نیست، عمدتاً هیچ اهمیتی به این سند نمی‌دهند. عمدتاً هم برای عملیات سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌بایستی از این سند استفاده کرد و دستوراتی را به خزندهٔ موتور جستجو داد.

همانطور که می‌تواند فهمید، موضیت این سن ارتباطی با ربات‌های وردپرس که در بالا به آنها اشاره کردم ندارد. اما از آنجایی که خیلی از دوستان با جستجوی عبارت ربات وردپرس به این سند می‌رسند، مناسب دیدم که راجع به این سند هم کمی صحبت کرده باشم. برای کسب اطلاعات بیشتر لازم است مقالات بخش بهینه سازی سایت را مطالعه نمایید.

۱۴۰۰/۰۵/۱۱

کار با وردپرس
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.