پیشوند جدول وردپرس چیست ؟

اطلاعات متنی سایت وردپرس ما درون پایگاه داده یا همان دیتابیس ذخیره می شود. ما پایگاه های دادۀ بسیاری داریم که هر کدام از فناوری های مختلفی بهره می گیرند. وردپرس از پایگاه دادۀ MySQL یا MariaDB که نسخه جدید همان MySQL است پشتیبانی می کند. پس اطلاعات سایت وردپرس ما درون یک چنین پایگاه های داده ای ذخیره می شوند. مزیت این روش ذخیره شدن اطلاعات به صورت ساختار بندی شده و منظم است که به همین ترتیب بازخوانی آنها را سریعتر و راحت تر می کند.

پیشوند جدول وردپرس چیست

پیشوند جدول وردپرس چیست

به عنوان یک مثال عینی یک نوشته ای که وردپرس منتشر می شود، متن آن، نشانی تصاویر و محتویات آن، نشانی صفحه آن در سایت شما و … درون یک سری جداولی ذخیره می شوند. این جدول ها به هم مرتبط اند و داده های آنها با هم ارتباط دارند. حالا زمانی که یک بازدید کننده از همان صفحه یا نوشته از سایت شما بازدید می کند، ابتدا تمامی این داده ها از پایگاه داده فراخوانی شده و در کنار یکدیگر قرار گرفته و در نهایت آن صفحه از سایت را تشکیل می دهند. این است که نحوۀ نوشتن و انتشار یک نوشته درون سایت و قابل دیده شدن آن برای مخاطبان سایت.

یک آموزش جذاب دیگه!  آیا می توان با یک دیتابیس چند تا وردپرس داشت؟

داده ها در پایگاه دادۀ وردپرس درون گروه هایی به نام جدول ذخیره می شوند. جدول های پایگاه داده می توانند نوع خاصی از داده های سایت را در خود ذخیره کنند. مثلاً جدول wp_posts تمامی متن نوشته های سایت را در خود دارد. یا wp_users اطلاعات مربوط به تمامی نویسندگان و کاربران سایت را در خود دارد.

جدول ها هم دارای ستون ها و ردیف هایی هستند. ستون ها هر کدام یک نوع داده را در خود ذخیره می کنند. ردیف اول هر ستون هم عنوان همان ستون است. هر ردیف هم یک رکورد نام دارد. هر ستون هر رکورد یک نوع داده را در خود ذخیره می کند. اگر با phpMyAdmin وارد دیتابیس وردپرس و سپس وارد یکی از جداول آن شوید، کاملاً متوجه خواهید شد که منظور من چیست.

حالا که فهمیدیم جدول وردپرس چیست، هر جدول یک نام دارد که این نام هر چیزی می تواند باشد. این نام در وردپرس دارای یک پیشوند است که در ابتدای تمامی جداول وردپرس می آید. عبارت wp_ به صورت پیش فرض پیشوند تمامی جداول هر وردپرسی است که به تازگی نصب می کنید. البته در زمان نصب وردپرس، در همان مرحله اول به شما خواهد گفت که خودتان پیشوند جداول را انتخاب کنید.

یک آموزش جذاب دیگه!  ساخت پایگاه داده برای وردپرس

به جهت بالا رفتن امنیت سایت، از این بابت که هکر یا کسی که قصد نفوذ به سایت شما را دارد، نام جداول را از قبل نداند، بهتر است که پیشوند جداول وردپرس را تغییر دهید. اگر هنوز وردپرس را نصب نکردید که بهتر است در زمان نصب این کار را انجام دهید. اما اگر از قبل نصب شده است، با یک روش ساده که در مقالۀ تغییر پیشوند جدول وردپرس خدمت شما گفته شده این کار را حتماً انجام دهید.

امیدوارم که با این مقاله کاملاً متوجه شده باشید که پیشوند جدول وردپرس چیست و چطور و چگونه باید آن را تنظیم کنید.

2 دیدگاه برای “پیشوند جدول وردپرس چیست ؟”

  1. احسان گفت:

    یک هکر چگونه با دانستن نام پیشوند جداول من میتونه به سایت نفوذ کنه؟

    1. جمال گفت:

      یکی از روش های حمله و نفوذ به سایت SQL Injection است که برای استفاده از این روش باید نام پایگاه داده و جداول اون رو دونست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.