آیا وردپرس روی سرور مجازی یا اختصاصی هم نصب میشود؟

زمانی که قصد راه اندازی یک سایت با وردپرس را داریم، به مکانی برای نصب وردپرس نیاز خواهیم داشت. این مکان باید پیش نیازهای وردپرس را که همانا PHP و MySQL است را داشته باشید. حالا مهم نیست که این میزبان یک هاست اشتراکی است، یا سرور اختصاصی! در هر صورت وردپرس روی رایانه‌ای که این پیش نیازها را داشته باشید به خوبی نصب شده و کار خواهد کرد.

در بیشتر مواقع افراد از هاست یا میزبان اشتراکی برای نصب وردپرس استفاده می‌کنند. روی این رایانه‌ها از قبل تمامی چیزهایی که وردپرس به آنها نیاز دارد، وجود دارد و مدیر سایت وردپرس فقط باید بداند که چطور باید از آنها استفاده کند.

آیا وردپرس روی سرور مجازی یا اختصاصی هم نصب میشود

اما هاست اشتراکی از نظر منابع ممکن است برای سایت‌های با بازدید متوسط رو به بالا، چندان مناسب نباشد. به همین دلیل باید میزبان وردپرس را به یک پله بالاتر انتقال داد که ممکن است چیزی مثل سرور مجازی یا اختصاصی باشد. سرور مجازی یا اختصاصی یک رایانهٔ کامل و البته خام است که باید تمامی نرم افزارها و پیکربندی‌های مورد نیاز را خود ما نصب کنیم. البته سرورهای از قبل تنظیم شده هم هستند که هزینهٔ ما را برای میزبانی وردپرس به شدت بالا خواهند بُرد!

اما اگر خود ما خواسته باشیم سرور مجازی یا اختصاصی را‌ آماده کنیم تا سایت وردپرس ما را میزبانی کند، باید با دانش اولیه دست به کار شده و پیکربندی‌های لازم وردپرس را انجام دهیم. در ابتدایی که سرور مجازی یا اختصاصی را تحویل می‌گیرد، ممکن است فقط یک سیستم عامل (ویندوز یا لینوکس) روی آن نصب شده باشد. شما باید روی این سیستم عامل نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کنید. اگر سرور از نوع لینوکس باشد باید تمامی کارها را در خط فرمان انجام دهید. که دانش لینوکس شما باید کفاف انجام این کار را بدهد.

یک آموزش جذاب دیگه!  لایسنس اشتراکی

البته همین کار را هم می‌توانید به یک فرد خبره بدهید تا برای شما انجام دهد. نصب وب سرور و تنظیم PHP روی آن، سپس نصب پایگاه دادهٔ MySQL و همچنین تنظیمات بهینه سازی و امنیت آن از مهم‌ترین کارهای لازمهٔ نصب وردپرس است. البته تنظیماتی مثل پیکربندی دیوار آتش سرور و به روز رسانی سرویس‌های مختلف و نصب سرویس ایمیل و FTP و DNS و دیگر موارد مورد نیاز هم باید مد نظر گرفته شوند.

زمانی که کارهای گفته شده روی سرور مجازی یا اختصاصی انجام شد، حالا می‌توان یا وردپرس خام را روی همین سرور نصب کرد. یا سایت وردپرسی که قبلاً در جایی دیگر داشتیم را به اینجا منتقل کنیم.

به طور کل باید خدمت شما عرض کنم که بله؛ می‌توان وردپرس را هم روی سرور مجازی یا اختصاصی نصب کرد. البته باید این را هم بدانید که فرضیات کار تا اینجا این بود که شما قصد نصب کردن هیچ کنترل پنلی را روی سرور ندارید. اگر کنترل پنل نصب شود که کار خیلی از این هم ساده‌تر می شود. مثلا شما یک سرور اختصاصی یا مجازی تهیه می‌کنید. یک کنترل پنل دایرکت ادمین هم روی آن نصب می‌کنید. حالا وارد دایرکت ادمین شده و وردپرس را نصب می‌کنید. در این صورت کار خیلی هم راحت‌تر از حالت قبل خواهد بود که می‌خواستید تمامی پیکربندی‌ها و نصب‌ها را دستی خودتان انجام دهید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کاربردهای سرور مجازی چیست؟

در مقاله بعدی راجع به این موضوع که چطور با نصب یک کنترل پنل مثل سی پنل یا دایرکت ادمین روی سرور مجازی یا اختصاصی، کار نصب وردپرس را راحت‌تر کنیم بیشتر صحبت خواهم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.