افزونه بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

داشتن یک سایت بهینه همیشه نیاز به رسیدگی دارد. باید اوقاتی را صرف بهینه سازی و بهبود عملکرد سایت خود بگذارید. که این کار در نهایت سبب بهبود سرعت و کیفیت سایت شما خواهد شد. زمانی که سایت خود را با وردپرس ساخته اید، این کار بواسطۀ افزونه های مفید و فراوانی که وجود دارد، بسیار راحت تر از هر زمان دیگری است. شما تنها کافی است یکی از آنها را نصب کرده و با اجرای یک یا چند دستور، کار بهینه سازی را به اتمام برسانید. یکی از قسمت های سایت های پویا، دیتابیس آنها است. دیتابیس ها به دلیل خواندن و نوشتن های زیادی که روی آنها انجام می گیرد، حتماً نیاز به بهینه سازی دارند.

افزونه بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

افزونه بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

وردپرس هم به مانند هر سایت دیگری که از پایگاه داده استفاده می کند، ممکن است نیاز به بهینه سازی دیتابیس نیاز داشته باشد. افزونه های زیادی برای این کار نوشته شدند. که ما در این مقاله قصد معرفی یکی از پرکاربردترین و معروف ترین آنها را داریم. این افزونه WP-Optimize نام دارد. نصب های فعال این افزونه که بیش از ۸۰۰ هزار می رسد، نشان دهنده این محبوبیت و کارایی افزونه WP-Optimize است.

البته در این پست قصد معرفی یک افزونه دیگری را هم خدمت شما داریم. این افزونه Optimize Database after Deleting Revisions است که به طور اختصاصی روی پاکسازی بخش نوشته های دیتابیس وردپرس تمرکز کرده است. به طوری که اول از همه رونوشت های اضافه ای که توسط وردپرس از هر نوشته ساخته شده است را پاک می کند. سپس به بهینه سازی بعد از آن می پردازد.

افزونه WP-Optimize

این افزونه نه تنها نوشته های اضافی و رونوشت های آنها را حذف می کند. بلکه دیگر موارد و حتی جداول اضافی وردپرس را هم حذف می کند. با این کار حجم زیادی از دیتابیس سایت شما آزاد شد که قادرید از این فضا برای ذخیره سازی اطلاعات مهم تر استفاده کنید.

افزونه WP-Optimize یک صفحه تنظیمات دارد که وضعیت افزونه، تنظیمات عمومی و از همه مهم ترین تنظیمات زمان بندی را از آنجا می توانید انجام دهید. زمان بندی کردن پاک سازی دیتابیس وردپرس بدین منظور صورت می پذیرد که به صورت خودکار بدون درگیر کردن شما، عملیات حذف کردن اطلاعات اضافی در فواصل زمانی خاص از پایگاه داده حذف گردند. این هم از دیگر ویژگی های مهم این افزونه است.

یک آموزش جذاب دیگه!  افزونه‌های وردپرس برای بهینه سازی خودکار سایت

اگر به صفحه WP-Optimize > Database (پایگاه داده) بروید، از اینجا شما قادرید به صورت دستی عملیات پاکسازی را به اجرا درآورید. فراموش نکنید که بهینه سازی را تنها زمانی از شبانه روز انجام دهید که تعداد کمتری بازدید کننده روی سایت شما در حال گشت گذار هستند.

صفحه ای که باز شد، از دو سربرگ تشکیل شده است. سربرگ اول یعنی “بهینه سازی” کار بهینه سازی را روی پایگاه داده، برای مواردی که انتخاب کردید را انجام می دهد.

افزونه WP-Optimize

افزونه WP-Optimize

این خود شما هستید که بسته به نیاز خود قادرید انتخاب کنید بهینه سازی یا همان پاکسازی روی کدام قسمت ها انجام گیرد. مثلاً بد نیست بدانید که با نوشتن یک نوشته در ویرایشگر وردپرس، نسخه های متعددی از آن نوشته در دیتابیس ذخیره می شود. به این نسخه ها رونوشت گفته می شود. البته بد نیست بدانید که مفهوم پیش نویس با رونوشت در وردپرس متفاوت است! همانطور که در تصویر بالا می بینید، بخش های مختلف این افزونه توسط داوطلب ها سعی شده به فارسی ترجمه شود که در این کار اصلاً اصول ترجمه به کلمات صحیح رعایت نشده است! پس شما در این صفحه می بینید که از رونوشت با عنوان پیش نویس یاد شده است.

به این نکته هم دقت داشته باشید که قبل از هر گونه بهینه سازی پایگاه داده، حتماً از کل آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. هم افزونه های زیادی مثل UpdraftPlus برای این کار وجود دارد. هم می توانید از کنترل پنل فضای میزبانی خود استفاده نمایید.

و اما سربرگ بعدی در همین صفحه، Tables است که تمامی جدول های وردپرس را به همراه اطلاعات کاملی فهرست کرده است. این بخش هم خیلی کاربردی است. اگر از قبل مثلاً افزونه ای را نصب کردید که همین چند روز پیش تصمیم به حذف آن گرفتید، اگر جدول مربوط به آن را در این قسمت یافت کردید، برای کاهش حجم دیتابیس سایت خود بهتر است آن را به طور کامل حذف کنید. البته تنها اگر از این کار مطمئن هستید این کار را انجام دهید.

یک آموزش جذاب دیگه!  اهمیت امکان امتیاز دادن به مطالب سایت چیست؟

پس با توجه به این توضیحات، الان متوجه شدید که یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی پایگاه داده وردپرس WP-Optimize است.

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

این افزونه هم برای بهینه سازی جدول های وردپرس مورد استفاده قرار می گیرد. طریقه کار با این افزونه به این صورت است که ابتدا آن را نصب و سپس فعالش می کنید. حال به صفحه تنظیمات > Optimize Database رفته و تنظیمات افزونه را انجام میدهیم. در قسمت بالایی صفحه مشخص می کنیم که چه کارهایی روی تک تک جداول وردپرس انجام گیرد. در قسمت پایین صفحه که فهرستی از تمامی جدول های وردپرس است را، هر کدام را که نمی خواهیم بهینه سازی روی آن انجام گیرد را انتخاب می کنیم و در نهایت روی دکمه ذخیره تنظیمات کلیک می کنیم.

هر زمان که کار به اتمام رسید روی دکمه “برو به بهینه ساز” کلیک کرده تا صفحه اجرای بهینه ساز باز گردد. این صفحه در مسیر ابزارها ابزارها > Optimize Database قرار گرفته است.

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions

تنظیماتی که در مرحلۀ اول انجام دادید، در بالای صفحه پدیدار است. همین جا اول بهتر است روی Analyze Database کلیک کنید تا یک تجزیه و تحلیل روی پایگاه داده شما صورت گیرد. بعد از آنکه مواردی که باید بهینه سازی بشوند، پیدا شدند. حالا باید روی “شروع بهینه سازی” کلیک کنید.

پس از پایان بهینه سازی پایگاه داده وردپرس توسط افزونه Optimize Database after Deleting Revisions اطلاعات مربوط به تک تک جداول وردپرس به صورت یک جدول نمایش داده می شود. علاوه بر آن مقدار کل فضایی که از دیتابیس آزاد شده است را هم نشان می دهد.

جمع بندی

این بود از مقاله معرفی افزونه بهینه سازی پایگاه داده وردپرس که به نوعی نیاز هر سایت وردپرسی است. به شما هم توصیه می کنم از یکی از این افزونه ها برای بهینه سازی پایگاه داده سایت خود استفاده کنید که این بهینه سازی سبب افزایش سرعت و کاهش فشار روی فضای میزبانی سایت شما خواهد شد. البته افزونه های دیگری هم برای بهینه سازی پایگاه داده وردپرس وجود دارند. که بهترین آنها همین دو موردی بود که خدمت شما معرفی شدند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.