آموزش کپی کامل سایت وردپرس

منظور از کپی کامل سایت وردپرس انتقال سایت از یک میزبان به یک میزان دیگر است. این انتقال باید دقیق و منظم و بدون هیچ کم و کاستی صورت گیرد تا سایت بعد از انتقال به درستی کار کند. به دلیل اینکه خیلی از دوستان سایت اولیه را روی یک هاست یا میزبان توسعه یا امتحانی بالا می آورند و سپس آن را به میزبان اصلی منتقل می کنند، کپی کامل سایت وردپرس از اهمیت بالایی برخوردار است و شما حتماً باید انجام آن را یاد داشته باشید. روش های مختلفی هم برای انجام آن وجود دارد که در ادامه توضیحات کاملی راجع به این کار خدمت شما ارائه خواهد شد.

آموزش کپی کامل سایت وردپرس

آموزش کپی کامل سایت وردپرس

کپی کامل سایت وردپرس به معنای تهیه یک نسخه دیگر از سایت به طور کامل و انجام تغییرات جزئی برای کار کردن بدون ایراد وردپرس است. این انتقال شامل دو جزء اصلی است. جزء اول فایل های سایت است که باید تمامی محتویات روی فضای میزیانی که در مسیر public_html واقع شده است را به میزبان جدید منتقل کنیم. جزء دوم هم انتقال پایگاه داده سایت است؛ پایگاه داده MySQL که معمولاً کنترل پنل ها امکان گرفتن یک نسخه پشتیبان یا کپی از آن را به ما می دهند. یک مرحلۀ دیگر هم می ماند و آن تغییر نشانی های قدیمی در پایگاه داده و تبدیل آن ها به نشانی جدید است. این مرحله که مرحلۀ سوم است را اگر انجام دهید، سایت باز نشده و دچار مشکل خواهد شد.

کپی فایل های سایت

در اولین مرحله باید فایل های خودِ سایت را کپی کنیم. برای این کار اگر وردپرس روی ریشه هاست نصب شده باشد، باید تمامی محتویات مسیر public_html را کپی کنیم و به یک میزبان دیگر منتقل کنیم. درون این مسیر فایل های وردپرس و فایل های چند رسانه ای سایت شامل تصاویر و عکس ها است. همچنین افزونه ها و قالب ها هم در این مسیر قرار گرفته اند. بهترین کار این است که این پوشه را فشرده کنیم و سپس آن را دنلود و روی یک هاست جدید منتقل کنیم.

اگر از نظر حجمی دانلود و آپلود مجدد این حجم پرونده برای شما مقرون به صرفه نیست، بهتر است از یک سرور مجازی استفاده کنید. سرور مجازی مثل یک رایانه شخصی عمل می کند و می توانید با آن وارد کنترل پنل فضای میزبانی شده و فایل فشرده شده را دریافت کنید و مجدد آن را روی میزبان جدید بارگذاری کنید. اگر هم دسترسی SSH به میزبان خود دارید، بدون هیچ نگرانی ای قادرید از دستور scp برای انتقال استفاده کنید. برای این کار نیاز است از دستورات لینوکس اندکی اطلاع داشته باشید.

یک آموزش جذاب دیگه!  انتقال اطلاعات اسناد چند رسانه ای وردپرس با Moving Media Library

کپی پایگاه داده سایت

حالا نوبت به پایگاه داده وردپرس شما می رسد. این پایگاه داده توسط کنترل پنل سایت شما (سی پنل یا دایرکت ادمین) کنترل می شود و از همان جا قادرید یک نسخ کپی از آن تهیه و دانلود کنید و سپس به هاست جدید منتقل کنید. پس از انتقال باید درون ریزی یا Import را انجام دهید که این کار را می توانید با استفاده از phpMyAdmin یا حتی بخش Backup کنترل پنل انجام دهید. مثلاً در سی پنل امکان درون ریزی اطلاعات خروجی گرفته شده را دارد.

یک نکته مهم این است که اگر خواسته باشید کار خود را ساده کنید، در کنترل پنل های حرفه ای مثل سی پنل، امکان گرفتن یک نسخه پشتیبان کامل از سایت تنها با چند کلیک ساده وجود دارد. کافی است به بخش Backup مراجعه کنید و یک نسخه بکاپ تهیه کنید. نسخه بکاپ همان نسخه پشتیبان یا کپی از تمامی اطلاعات سایت است. حالا آن نسخه پشتیبان را به میزبان جدید که دارای همان کنترل پنل است منتقل می کنید و درون ریزی را توسط همان ابزار Backup انجام می دهید.

تغییر نشانی قدیمی سایت به نشانی جدید

به حساس ترین بخش کپی کامل سایت وردپرس می رسیم. در این مرحله باید تمامی نشانی های قدیمی سایت موجود در پایگاه داده را به نشانی جدید تغییر دهید. برای این منظور هم می توانید از کدهای SQL استفاده کنید که نمونه های آن در اینترنت زیاد است. این کد SQL را باید درون phpMyAdmin از فضای کنترل پنل خود وارد و اجرا کنید. یکی از راه های ساده تر هم این است که از ابزار جستجو و جایگزینی یا Search and Replace موجود در همان نرم افزار phpMyAdmin انجام دهید. که برای این منظور باید این کار را روی تمامی جداول پایگاه داده یکی یکی انجام دهید. نیازی به کد زدن نیست، اما به دلیل زمان بر بودن کمی سخت است. چون همانطور که گفته شد، باید روی تک تک جداول پایگاه داده این جستجو و جایگزینی را انجام دهید.

یک راه کار بسیار ساده تری هم وجود دارد و آن هم استفاده از افزونه Search & Replace وردپرس است. باید این افزونه را نصب کنید و طبق آموزش های موجود در سایت که منتشر شده است، نشانی قدیمی را با نشانی جدید جایگزین کنید. البته در شرایطی می توان از این افزونه بهره برد که از قبل بتوان وارد پیشخوان وردپرس شد.

یک آموزش جذاب دیگه!  Scrapes Lite افزونه وردپرس کپی خودکار مطالب

اگر در حین کپی کردن سایت وردپرس خود نشانی دامنه و آدرس اینترنتی آن هم تغییر می کند، دسترسی به سایت و پیشخوان ناممکن می شود و در این حالت یا باید قبل از انتقال نشانی و آدرس صفحه اصلی سایت را از بخش تنظیمات عمومی پیشخوان وردپرس تغییر دهیم. یا اینکه بعد از انتقال به جدول wp-options پایگاه داده وردپرس مراجعه کنیم و از آنجا نشانی قدیمی را با جدید جایگزین کنیم. حالا قادریم وارد پیشخوان سایت خود شده و از افزونه Search & Replace برای تغییر دیگر نشانی های قدیمی استفاده کنیم.

کپی کامل سایت وردپرس با افزونه

یکی از روش های عالی برای کپی گرفتن از سایت وردپرس و انتقال آن، استفاده از افزونه هایی مثل Duplicator است. این افزونه بسیار معروف است و بیشتر کاربران وردپرس با آن آشنا هستند. اما برای آموزش کامل آن نیاز است که مقاله انتقال کامل سایت وردپرس با Duplicator را حتماً مطالعه نمایید. بعد از آن خواهید آموخت که چطور از افزونه Duplicator برای انتقال کامل و بدون دردسر استفاده کنید. این افزونه حتی امکان ساخت بسته کامل از تمامی محتویات سایت را به همراه نصاب وردپرس می دهد. به طوری که بعد از ساخت بسته کاملی از سایت، با انتقال آن به میزبان جدید، تنها با اجرای یک فایل PHP تمامی کارهای لازم به صورت خودکار انجام می شود. پیشنهاد حرفه ای ها استفاده از یک چنین افزونه ای است.

پس شما در این مقاله آموختید که برای کپی کامل سایت وردپرس می توان از چه روش هایی استفاده کرد. ما روش کپی دستی را داریم و روش کپی با استفاده از افزونه وردپرس که تمامی کارها را به صورت خودکار برای ما انجام می دهد. شاید روش دوم ساده تر و بهینه تر باشد. اما به عنوان یک وردپرس کار باید روش اول، یعنی کپی دستی وردپرس را هم یاد داشته باشید که توضیحات لازمه را در این مقاله شرح دادم. با دیگر آموزش های ما هم همراه باشید و نظرتان را از طریق بخش دیدگاه ها با دیگر کاربران سایت در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.