الکسا چگونه کار می کند ؟

کاری که الکسا برای ما و کل کاربران اینترنت انجام می دهد، دسته بندی و رتبه بندی سایت های اینترنتی بر اساس میزان بازدیدی است که از آنها انجام می گیرد. یعنی هر سایتی که بازدید بیشتری داشته باشد، رتبه بهتری خواهد داشت و به همان نسبت اگر سایتی بازدید کمتری داشته باشد، در سیستم الکسا رتبه بدتری به خود می گیرد. اما شاید برای شما هم سوال باید که الکسا چطور این رتبه بندی را انجام میدهد، یا اصطلاحاً الکسا چطور کار می کند که برای رسیدن به پاسخ این سوال، بهتر است با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

الکسا چگونه کار می کند

الکسا چگونه کار می کند

سیستم الکسا به واسطۀ شاخص میزبان بازدید از یک سایت کارش را انجام می دهد. پس باید از روشی بفهمد که بازدید یک سایت چقدر است. در حال عادی اگر یک سیستم خواسته باشد آمار یک سایت را کسب کند، باید یک کد جاوا اسکریپت روی تک تک صفحات سایت قرار گیرد تا با هر بار باز شدن یک صفحه از سایت، اطلاعاتی به سرورهای سرویس آمارگیر ارسال شود. اما الکسا از این روش استفاده نمی کند.

الکسا یک نوار ابزار دارد که روی مرورگر نصب می شود. این نوار ابزار همان نرم افزار جانبی ای است که روی مرورگر اینترنتی نصب می گردد. کارایی این نوار ابزار در وهلۀ اول نمایش رتبۀ جهانی و کشوری الکسای سایتی است که کاربر همان لحظه درون آن است. البته اطلاعات دیگری هم در این نوار ابزار به نمایش گذاشته می شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  رتبه الکسا چیست ؟

اما این تمام کار نوار ابزار الکسا نیست. بلکه یکی از کارهایی که انجام می دهد، جمع آوری اطلاعات صفحات و سایت های بازدید شده توسط کاربری است که در حال استفاده از آن مرورگر است. پس حالا می‌توانیم بفهمیم که الکسا داده های مورد نیاز خود را چطور جمع آوری می کند. پس طبیعتاً کاربری که دارای نوار ابزار الکسا روی مرورگرش نیست، در بازدید از سایت های مختلف، هیچ تاثیری روی رتبه الکسای آن سایت ها نخواهد داشت.

حالا که این داده ها توسط میلیون ها نوار ابزاری که روی مرورگرهای مختلف نصب شدند، دریافت می شود، به سرورهای alexa ارسال شده و مورد پردازش و تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. بعد از آن هم روزانه رتبه های الکسای سایت ها به روز رسانی می گردند.

این گونه است طرز کار سیستم Alexa که برای هر سایت یک چند تا عدد و رقم تولید می کند که کسانی که قصد بررسی سایت برای مقاصد تبلیغاتی یا سئو سازی را دارند، می توانند از آنها استفاده کنند. الکسا در اصل روشی را ابداع کرده تا ما قادر باشیم سایت های مختلف را با هم مقایسه کنیم و کیفیت آنها را دریابیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.