هاست وارز چیست ؟

Warez که به آن وارز هم گفته می‌شود، از جمله اصلاحاتی که وبمسترها زیاد از آن استفاده می‌کنند. شاید شما هم اصطلاح هاست وارز را شنیده باشید. پس الان وقت آن است که دقیقاً بدانید هاست وارز چیست و دقیقاً چه زمانی باید به سراغ آن رفت. پس با ادامه داستان همراه با خودآموز وردپرس باشید.

همیشه یک پای ثابت قضیهٔ کار با وردپرس، نصب وردپرس روی یک فضایی است به نام هاست (host). هاست‌ها دارای تنوع زیادی دارند. پس اگر در زمان تهیهٔ یک هاست با مفاهیم متفاوتی روبرو شدید، بد نیست ابتدا راجع به آنها تحقیق کنید، سپس دست به کار برای خرید شوید.

هاست وارز چیست

در دنیا یکی از قوانینی که خیلی سفت و سخت گرفته شده، قانون کپی رایت یا حق مولف است. فرض کنید شخصی یا شرکتی کلی هزینه کرده و یک نرم افزار نوشته است. اگر مالک آن نرم افزار که همان تولید کنندهٔ آن است، در ازای واگذاری نرم افزار هزینه‌ای را دریافت می‌کند، اشخاص مختلف نمی‌توانند نرم افزار را به رایگان تکثیر کنند. در اینجا حق مولف یا همان قانون کپی رایت به کمک توسعه دهنده آمده و از حقوق آن حمایت می‌کند.

برخی از نرم افزارها هستند که باید روی فضای میزبانی یا هاست نصب شوند تا بتوان از آن استفاده کرد. مثلاً همین وردپرس را در نظر بگیرید. وردپرس را باید روی یک هاست حداقل اشتراکی نصب کرد. البته وردپرس رایگان است و کسی از شما بابت استفاده از آن هزینه ای دریافت نخواهد کرد. ولی مثلاً یک اسکریپت پولی را در نظر بگیرید که درون سایت‌های دانلود اسکریپت فارسی زبان برای دانلود رایگان قرار گرفته است. اتفاق‌هایی که رخ می‌دهند بدین قرارند:

  • شما آن را دانلود می‌کنید.
  • سپس روی یک هاست اشتراکی نصب می‌کنید.
  • پس از آن، مالک اصلی اسکریپت نال شده از شما شکایت می‌کند.
  • دیتاسنتری که هاست شما در آنجا قرار گرفته است، موظف است دیگر به شما خدمات ندهد!
یک آموزش جذاب دیگه!  هاست سی پنل ایران

این کل اتفاقی است که برای شما در زمان استفاده از یک اسکریپت نال شده یا نرم افزار پولی روی یک هاست معمولی رخ خواهد داد. حالا اگر شما خواسته باشید همچنان از اسکریپت نال شده استفاده کنید، باید به سراغ هاست وارز بروید.

هاست وارز یعنی هاست بدون قانون کپی رایت. برخی از دیتاسنترها در جهان هستند که اعتنایی به قوانین حق تالیف ندارند. مثلاً تقریباً تمامی سرورهای داخل ایران این گونه اند. یا برخی از دیتاسنترهای کشورهایی مثل هلند هم وارز هستند. در این حالت اگر شما از نرم افزارهای پولی روی آن هاست‌ها یا فضای میزبانی استفاده کنید، کسی نمی‌تواند از شما شکایت کند. هر چند کار استفاده از اسکریپت‌های نال شدهٔ یک شرکت که کلی هزینه برای آن کرده است، آن هم به صورت رایگان کار درستی نیست. ولی کاربرد هاست وارز برای همین مواقع است.

امیدوارم که با مطالعهٔ این مقاله درک کاملی از هاست وارز Warez به دست آورده باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.