Frontend و Backend چیست؟

در بحث طراحی سایت و در کل توسعه نرم افزارهای رایانه ای، ما دو اصطلاح Frontend و Backend داریم که شاید برای کسانی که تازه می خواهند این دانش را بیاموزند، کمی نگران کننده باشند. اما این دو اصطلاح چیز زیاد گنگی نیستند. در این آموزش می خواهم خدمت شما معنی و مفهوم این دو اصطلاح را باز کنم. اما قبل از آن باید دانست که تقریباً تمامی سایت های اینترنتی از دو قسمت کلی تشکیل می شوند. قسمت اول همان بخشی است که بازدید کنندگان سایت می توانند آن را ببینند و از محتوای آن استفاده کنند. قسمت دوم هم همان بخشی است که مدیر اصلی یا مدیران سایت می توانند وارد آن شده و مدیریت سایت را به دست بگیرند.

Frontend و Backend چیست

Frontend و Backend چیست؟

قسمت اولی که در بالا به آن اشاره شد به نوعی همان Frontend است. یعنی ظاهر سایتی یا حالا هر نرم افزار رایانه ای که طراحی شده است. قسمت دوم که تنها مدیران سایت به آن دسترسی دارند هم Backend گفته می‌شود. این دو در کنار هم نرم افزاری را می سازند که به صورت یک نظام واحد کار یا کارهای خاصی را می تواند انجام دهد.

به عبارت تخصصی تر، Frontend لایۀ ظاهر یک نرم افزار رایانه ای است که همگان می‌توانند آن را ببینند و از آن استفاده کنند. اما Backend لایۀ دسترسی داده است که فقط کسانی که جواز دسترسی مناسب را دارند می توانند به این لایه وارد شوند.

یک آموزش جذاب دیگه!  معروف ترین نرم افزار طراحی سایت

البته تمایز بین لایۀ Frontend و Backend همیشه به این واضحی هم نیست. ممکن است برای هر سایت تعاریف مختلفی توسط توسعه دهنگان آن ارائه شود. اما به طور کلی توضیحاتی که در بالا به آنها اشاره شد، برای هر سایت اینترنتی صدق می کند. حالا چرا ما به عنوان کاربر وردپرس باید تفاوت بین Frontend و Backend را بدانیم؟ کاملاً روشن است که برای استفاده از افزونه ها باید بدانیم که کارایی هر کدام از آنها روی Frontend است یا Backend. که در نهایت در نحوۀ استفادۀ ما از آن افزونه تاثیرگذار است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.