مدیریت سایت با وردپرس

با ظهور فناوری های جدید، سایت های جذابی را می توان راه اندازی کرد. اما همین فناوری های توسعه یافته، باعث پیچیده شدن خیلی از کارها شده. یکی از این کارها، مدیریت سایت است. حتی اگر بتوانیم یک سایت فوق حرفه ای را طراحی کنیم، باز هم مدیریت و نگهداری سایت کاری سخت خواهد بود. با توجه به اصل تقسیم کار، دیگر یک نفر همهٔ کارها را انجام نمی دهد. چه بسا جزء جزء کارها قبلاً توسط افراد دیگری انجام شده و ما باید بتوانیم فقط آنها را سر هم کنیم. وردپرس هم یک جزء مهم برای راه اندازی و از آن مهم تر، مدیریت سایت است. که خیلی ها تنها اصل حیاتی برای مدیریت سایت را همین وردپرس می پندارند.

مدیریت سایت با وردپرس

مدیریت سایت با وردپرس

وردپرس، سیستم مدیریت محتوای حرفه ای

وردپرس را همه یک سیستم مدیریت محتوا می دانند. از همین اسم می توان فهمید که وردپرس دقیقاً همان چیزی است که برای مدیریت سایت به آن نیاز داریم! اما این همهٔ آن چیزی که به برای مدیریت سایت به آن نیاز داریم نیست. شاید مهم تر از وردپرس محتوایی باشد که هر کسی نمی توان به آن دسترسی داشته باشد، یا هر کسی قادر به تولید آن نیست. حتی بستری که وردپرس تحت آن شروع به کار می کند هم یکی دیگر از چیزهایی است که برای مدیریت سایت به آن نیاز داریم.

از طرف دیگر تازه کارها وردپرس را نرم افزار طراحی سایت رایگان می دانند. همین رایگان بودنش خیلی ها را خوشحال کرده است! البته فقط همین رایگان بودن تنها ویژگیِ وردپرس نیست. وردپرس تمامی امکانات لازم را هم دارد. حتی اگر نداشت، خودِ شما هم می توانید به این امکانات اضافه نمایید. پس هیچ محدودیتی از هیچ نظر ندارد.

وردپرس چه قسمت هایی از سایت را مدیریت می کند؟

بحث ما مدیریت سایت با وردپرس است. پس اول باید شناخت کاملی از وردپرس داشته باشیم. وردپرس برای ما امکان انتشار محتوا و همچنین مدیریت سایت را بدون درگیر شدن با مسائل فنی فراهم می کند. پس همین جا تقسیم کار را می توانید ببیند. اینکه درگیریِ مسائل فنی از شما گرفته شده. به جای آن گفته شده که فقط به فکر تولید و انتشار محتوا روی سایت خود باشید. هر نوع محتوایی هم که فکرش را بکنید پشتیبانی می کند. از عکس و متن و صوت گرفته تا انواع فیلم ها و ویدیوها.

یک آموزش جذاب دیگه!  نصب ۵ دقیقه ای وردپرس

مدیریت محتوا

نوشته هایی که منتشر می کنید، برگه های که می سازید، عکس ها و فیلم هایی که روی سایت بارگذاری می کنید، مدیریت آنها همگی بر عهدهٔ وردپرس است. وردپرس به هر کدام یک فضا می دهد و برای هر کدام یک نشانی و شناسه در نظر می گیرید که در مواقع بعدی خودِ وردپرس و شما بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

حتی اگر هزاران محتوا را هم در سایت خود بارگذاری کنید، باز هم وردپرس از یافتن آنها عاجز نخواهد بود. این است قدرت وردپرس که هر آنچه که لازم باشد را به کار می گیرد تا یک روال نرم و ساده را برای مدیریت سایت در پیش بگیرد.

مدیریت کاربران

وردپرس علاوه بر مدیریت محتوا، مدیریت کاربران سایت را هم بر عهده می‌گیرد. مهم نیست که این کاربران فقط مدیر اصلی سایت و نویسندگان سایت هستند. یا اینکه تنظیمات سایت را طوری انجام داده‌اید که امکان عضوگیری را هم فراهم کردید. به هر حال وردپرس مدیریت تمامی کاربران را به عهده می‌گیرد.

وردپرس حتی دارای افزونه های حرفه ای ساخت شبکهٔ اجتماعی هم هست. افزونه‌های bbPress و BuddyPress از نمونه‌های بازر آن‌ها است. حالا دیگر وردپرس نه تنها مدیریت عادی کاربران را بر عهده می‌گیرد. بلکه امکان ایجاد یک شبکهٔ اجتماعی مبتنی بر افراد را هم فراهم می‌کند. به طوری که هر نوع ایده‌ای که در ذهن داشته باشید وردپرس اعلام آمادگی می‌کند.

مدیریت تنظیمات سایت

از شروع کار ساخت و مدیریت سایت با وردپرس، بسیاری از تنظیمات بهینه روی سایت اعمال می‌گردد. حتی اگر هم قصد تغییر این تنظیمات را هم داشته باشید، با رفتن به صفحهٔ تنظیمات گزینه‌های گرافیکی کاملاً روبروی شماست. با توضیحاتی که برای هر گزینهٔ تنظیماتی وجود دارد، شما آگاهی لازم برای کارایی هر گزینهٔ تنظیماتی خواهید داشت.

یک آموزش جذاب دیگه!  وردپرس محلی چیست ؟

برای کاربران حرفه‌ای تر هم، وردپرس امکان ریز تنظیمات را هم مهیا کرده است. هک های وردپرس هم برای همین است. که کسانی که در کار اعمال ریز تنظیمات هستند و می خواهند تا جایی که امکان دارد تمامی بخش ها را سفارشی سازی کنند، قادر به انجام چنین کاری باشند.

مدیریت ظاهر سایت

به سراغ ظاهر سایت که کاربران سایت می بینند می رویم. این ظاهر معمولاً‌ به واسطهٔ قالب یا همان پوستهٔ سایت تعیین می‌شود که چطور باشد. این پوسته را یا میتوانید از بین بی‌نهایت پوستهٔ وردپرس که آماده هستند انتخاب کنید. یا به عنوان طراح قالب خودتان این پوسته را بنویسید و تولید کنید. بخشی از کار طراحان وب هم همین است که ایده را از شما به عنوان مدیر سایت می گیرند و قالب و ظاهر سایت را باب میل شما تولید می کنند. حالا شما با نصب آن پوسته روی سایت، ظاهر سایت را همان طوری که می خواهید رقم می زنید.

به غیر از پوسته، تنظیمات بخش ابزارک ها و فهرست ها کاری را روی ظاهر سایت انجام می‌دهند که بد نیست از آنها هم استفاده شود. تمامی این بخش ها گرافیکی و با گرفتن و کشیدن کار می کنند. کاری که خیلی از افراد حتی تازه وارد تا حرفه ای از کار با آنها لذت می برند.

جمع بندی

این بود از توضیحاتی که حتماً باید راجع به مدیریت سایت با وردپرس می دانستید. البته هنوز چیزهایی هست که نیاز به مطالعهٔ بیشتر از طرف شماست. شما باید هر روز دانش خودتان را با بررسی آموزش‌های مختلف سایت WPTutorial.ir افزایش دهید. ما به شما این نوید را خواهیم داد که وردپرس برای مدیریت سایت دقیقاً همان چیزی است که دنبالش می گردید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.