آیا IP اشتراکی روی سئوی سایت تاثیرگذار است؟

یکی از سوالاتی که شاید برای خیلی از وبمسترها پاسخ آن هنوز مبهم باشد این است که آیا IP اشتراکی که روی هاست‌های اشتراکی برای چندین سایت به صورت اشتراکی وجود دارد، می‌تواند روی سئوی سایت اثر مخرب داشته باشد؟ در این پست به این سوال به صورت کامل پاسخ خواهیم داد.

آیا IP اشتراکی روی سئوی سایت تاثیرگذار است

در گذشته که فناوری‌های وب زیاد توسعه نیافته بودند، نیاز بود تا برای هر سایت یک IP اختصاصی وجود داشته باشد. هر IP هم به منزلهٔ یک شمارهٔ اختصاصی برای هر رایانه روی شبکهٔ اینترنت است که اگر نباید، امکان اتصال به آن مقدور نیست. اما پس از مدتی نرم افزارهای وب سرور مثل آپاچی از قابلیتی به نام Virtual Host پرده برداری کردند که امکان میزبانی چندین سایت روی یک سرور و با یک آی پی را مهیا می‌کرد. حالا شما کافی بود یک سرور داشته باشید که تنها روی آن یک IP تنظیم شده باشد و یک نرم افزار وب سرور هم نصب کنید و تنظیمات آن را برای هر چند تا سایت که دوست داشته باشید انجام دهید. هر سایت هم با یک نشانی Domain یا دامنهٔ اختصاصی به خود بالا می‌آمد.

الان هم روی سرورهای هاست اشتراکی، از همین قاعده برای میزبانی چندین سایت با یک IP استفاده می‌شود. برای دریافت آی پی اشتراکی کافی است به کنترل پنل هاست خود مراجعه کنید و از آنجا می‌توانید به این IP دسترسی یابید. اما سوال اینجاست که با در نظر گرفتن اینکه ممکن است چند صد تا سایت از یک IP استفاده کنند، آیا امکان دارد که موتورهای جستجو مثل گوگل، با جریمه شدن یک سایت، سایت‌های دیگر روی همان IP را هم جریمه کنند؟

یک آموزش جذاب دیگه!  چگونه سایت را به Google Search Console متصل کنیم؟

در حال حاضر با توجه به حجم زیادی از سایت‌های اینترنتی که از IP اشتراکی استفاده می‌کنند، موتورهای جستجو این موضوع را درک کردند که لزوماً وقتی یک سایت با یک آی پی اشتراکی حیله‌ای را به کار می‌گیرد، این تاثیر نباید روی دیگر سایت‌هایی با همان IP خودش را نشان دهد. بنابراین موتورهای جستجو، در اینجا به طور خاص گوگل، روی دامنهٔ سایت بیشتر تمرکز می‌کند تا روی IP. پس اگر اعتبار یک دامنه از بین برود، تاثیر زیادی روی IP آن سایت ندارد. چرا که فهرست و نمایش نتایج جستجو در گوگل بر اساس دامنه است و نه بر اساس IP سایت.

اما عمده تاثیر مخربی که IP اشتراکی می‌توان داشته باشد، روی ارسال ایمیل‌ها است. اگر از روی یک دامنه با IP اشتراکی اسپم ارسال شود، کل IP روی لیست‌های سیاه مسدود می‌شود و سرویس‌های ایمیل کل ایمیل‌های رسیده از آن IP را مسدود می‌کنند. با این توضیحات اگر شما هم اسپم ارسال نکنید، ممکن است شخص دیگری روی همان IP اشتراکی ارسال اسپم داشته باشد که مسدودی ایمیل‌ها برای شما هم اتفاق خواهد افتاد. البته این موضوع نمی‌تواند نگران کننده باشد. چرا که ارائه دهندگان هاست اشتراکی سخت‌گیری‌های زیادی روی ارسال ایمیل از روی اکانت‌های روی سرورهای خود دارند و با توجه به ابزارهای گزارش‌دهی، اگر یک حساب کاربری اقدام به ارسال اسپم کند، عملکرد مقتضی انجام خواهد شد.

یک آموزش جذاب دیگه!  ثبت سایت با HTTPs یا بدون HTTPs در Search Console

بنابراین نیازی به نگرانی در مورد تاثیر مخرب IP اشتراکی هاست احساس نمی‌شود و با خیال راحت می‌توانید به توسعه و رشد سایت خود فکر کنید و با محتوای خوب رتبهٔ سئوی سایت خود را هر روز بالاتر ببرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.