افزونه Search & Replace برای یافتن و جایگزین کردن در پایگاه داده وردپرس

اگر هدف مان ایجاد تغییرات در دیتابیس وردپرس به روش جستجو و جایگزین کردن باشد، باید کد SQL بزنیم. یعنی وارد phpMyAdmin شده و بعد از ورود به پایگاه داده مربوطه شروع به وارد کردن کد SQL برای ایجاد تغییرات در دیتابیس می کنیم. این روش هر چند که بسیار منعطف است. چرا که دست ما را برای ایجاد هر نوع تغییر باز می‌گذارد. اما مشکلاتی هم دارد. از جمله سخت بودن این کار برای کسانی که دانش SQL را ندارند و همچنین احتمال ایجاد تغییرات ناخواسته که سبب اختلال در سایت می‌شود. به همین دلیل افزونه ای که با نام Search & Replace وجود دارد که بواسطه آن از طریق بخش پیشخوان وردپرس به راحتی می توانیم کار جستجو کردن و جایگزین کردن را در پایگاه داده وردپرس انجام دهیم.

افزونه Search & Replace برای یافتن و جایگزین کردن در پایگاه داده وردپرس

افزونه Search & Replace برای یافتن و جایگزین کردن در پایگاه داده وردپرس

همانطور که می دانید، وردپرس تمامی اطلاعات متنی سایت را درون دیتابیس خود ذخیره می‌کند؛ پایگاه داده ای که در ابتدای نصب وردپرس آن را می سازیم و به وردپرس معرفی می کنیم. شاید در مواقعی نیاز شود که یک تغییراتی در این پایگاه داده به صورت مستقیم بدهیم. مثلاً با تغییر دامنه می بایستی تغییراتی این چنینی در دیتابیس هم رخ دهد که هر چه اثر از دامنه قبلی در سایت هست پاک شده و با دامنه جدید جایگزین گردد. یا اگر قصد تغییر یک لینک در کل سایت را داشته باشیم هم باید چنین کاری را انجام دهیم.

یک آموزش جذاب دیگه!  جایگزین کردن یک عبارت در کل وردپرس با Better Search Replace

پس وظیفه ای که افزونه Search & Replace می تواند به عهده بگیرد برای ما روشن شد. حالا به سراغ نحوه کار با آن می رویم. بعد از نصب و فعال سازی Search & Replace یک صفحه با همین نام در گروه صفحات “ابزارها” به وجود می آید که تمام رابط این افزونه از این قسمت است.

سربرگ Search & Replace افزونه Search & Replace

سربرگ Search & Replace افزونه Search & Replace

سربرگ های مختلفی این صفحه دارد که بدین قرار است:

  • Backup Database : در اولین مرحله افزونه به شما پیشنهاد می‌دهد که از کل پایگاه داده سایت، قبل از انجام هر نوع تغییری نسخه پشتیبانی تهیه کنیم.
  • Search & Replace : این قسمت اصلی افزونه است که کارش جستجو کردن یک عبارت درون کل یا تعدادی از جداول دیتابیس و سپس جایگزین کردن آن با عبارت دلخواه است. تنظیمات مفیدی هم برای هر چه سفارشی سازی تر کردن جستجو و جایگزین کردن دارد.
  • Replace Domain URL : اگر تنها قصد تان تغییر دامنه سایت از درون دیتابیس وردپرس باشد، باید از این قسمت این کار را انجام دهید. حتی پیشوند جداول وردپرس را هم از این بخش قادرید تغییر دهید.
  • SQL Import : از این قسمت می توان یک فایل SQL را برای اجرا کردن کدهای درونش به افزونه بسپاریم.
  • Credits : اطلاعات افزونه در این سربرگ نمایش داده شده.
یک آموزش جذاب دیگه!  برای امنیت سایت پیشوند جداول وردپرس را تغییر دهید

پس همانطور که دیدید، سربرگ Search & Replace مهم ترین سربرگ این افزونه است. دو تا فیلد اول یعنی Search for عبارتی را جستجو می کند و Replace with جایگزینی با این عبارت انجام می شود. از قسمت Select tables هم باید جداولی را که می خواهید این جستجو و جایگزینی انجام شود را انتخاب کنید.

پس در این مقاله یاد گرفتیم که چطور با استفاده از افزونه Search & Replace تغییراتی را به صورت جستجو و جایگزین کردن در کل یا قسمتی از دیتابیس وردپرس انجام دهیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.