نمایش مطالب مرتبط بین محتوای نوشته

از روش های مفید و بسیار تاثیر گذار برای بالا بردن شاخص های مفید سایت، نمایش مطالب مرتبط در هر صفحه از سایت است. که کاربر بعد از به اتمام رساندن مطالعه آن صفحه، صفحۀ بعدی از سایت ما را هم انتخاب کرده و به سراغ محتوای بعدی می رود. از این شیوه سایت های بزرگ برای بالا بردن میزان بازدید صفحات و تبدیل افراد به مشتریان وفادار استفاده می کنند. خودِ همین نمایش مطالب مرتبط دارای انواع مختلفی است که یکی از آنها نمایش مطالب مرتبط بین محتوای نوشته است. حالا اینکه چرا باید از این شیوه نمایش محتوای مشابه استفاده کرد و چطور باید چنین ایده ای را روی سایت مان پیاده کنیم، موضوع بحث ما در ادامه این نوشتار است.

نمایش مطالب مرتبط بین محتوای نوشته

نمایش مطالب مرتبط بین محتوای نوشته

چرا باید از نمایش مطالب مرتبط استفاده کرد؟

طبق بررسی هایی که انجام شده، در بیشتر موارد زمانی که کاربری یک صفحه از سایت را مطالعه می کند، بیشتر میل به ترک کردن سایت دارد. مگر اینکه یک پیشنهاد جذاب تر را دیده و تصمیم بگیرید که بیشتر در سایت ما بماند. این پیشنهاد جذاب می تواند در قالب نوشته های مشابهی باشد که احتمال جذاب بودن آن برای کسی که مطلبی را خوانده بسیار بیشتر است. به این دلیل که اگر از نظر موضوعی شباهت زیادی بین محتوای صفحه جاری و محتوای مطالب پیشنهادی وجود داشته باشد، بازدید کننده به دنبال یافتن محتوای بیشتر، حتماً از آنها استقبال خواهد کرد.

مطالب مرتبط علاوه بر کمک بر ماندن کاربران در سایت، می تواند سبب بهبود لینک دهی بین صفحات سایت ما شود. این امر از نظر سئو که هر چقدر محتوای مرتبط تر بیشتر به هم نزدیک باشند بهتر است، باعث افزایش کیفیت سایت و رتبۀ آن می گردد. پس اینکه در سایت ما از قابلیت پیوند به مطالب مرتبط استفاده شود، از نظر سئو هم اهمیت دارد.

استفاده از جعبه های نوشتۀ مشابه در میانۀ متن امروزه کاربرد زیادی دارد. با این کار هم به کاربران سایت در پیدا کردن محتوای مورد نظرشان کمک می کنیم، هم بازدید صفحات سایت بالا خواهند رفت.

مزایای استفاده از روش نمایش مطالب مرتبط در بین محتوا

همانطور که گفته شده، یکی از روش های نمایش مطالب مرتبط، این است که این مطالب مرتبط را در لا به لای محتوای اصلی صفحات قرار دهیم و به صورت یک جعبۀ لینک شده به صفحه مقصد جای گیرند. حتماً در سایت های مختلف این شیوه پیوند دهی به صفحات دیگر سایت که همان مطالب مرتبط هستند را دیده اید. این شیوه در بسیاری از سایت ها از بهترین روش ها محسوب می شود.

یک آموزش جذاب دیگه!  چطور از آمار یک سایت سر در بیاریم؟

دلیل آن هم کاملاً واضح است؛ بیشتر کاربران زمانی که وارد یک صفحه از سایت ما می شوند و محتوای مورد نظر خود را پیدا می کنند، فوراً سایت را ترک می کنند. این را میتوان از نرخ پرش بالای بیشتر سایت های اینترنتی دید. یعنی اینکه اصلاً به دیگر بخش های آن صفحه هم دقت نمی کنند. حتی شاید من و شما هم چنین عادتی را داشته باشیم. یعنی یک حیطه از صفحه را در نظر می گیریم که شامل متن و عکس های اصلی است و به بقیۀ قسمت های صفحه معمولاً کاری نداریم. حالا اگر بخش هایی که می خواهیم کاربر حتماً ببیند، مثل همین عناوین نوشته های مرتبط، را در لا به لای محتوای اصلی صفحه جای دهیم، احتمال دیده شدن آن به شدت بالا خواهد رفت.

ویژگی های افزونه Inline Related Posts برای نمایش مطالب مرتبط بین محتوای نوشته

حال برای استفاده از امکان نمایش مطالب مرتبط بین محتوای نوشته در وردپرس، تقریباً مثل هر کار دیگری می توان از افزونه های وردپرس کمک گرفت. افزونه ای که می تواند برای ما قابلیت نوشته های مرتبط بین محتوایی را به سایت اضافه نماید، Inline Related Posts نام دارد. این افزونه توسط سایت های بسیاری همینک در حال استفاده است. به همین دلیل هم هست که حتماً در سایت های گوناگون، مخصوصاً سایت های وردپرسی این امکان را تا به حال چندین بار دیده اید.

یک آموزش جذاب دیگه!  کاربرد افزونه wpDiscuz برای ایجاد بحث و گفتگو در سایت

اگر خواستم باشم از خوبی های افزونه Inline Related Posts بگویم، می توان به کاربرد و تنظیمات بسیار سادۀ آن اشاره کرد. یعنی شما بعد از نصب و فعال سازی آن، کافی است به صفحۀ تنظیمات آن رفته و یک چند تا تنظیم ساده را انجام دهید. پس از آن اگر به یک صفحه از نوشته های سایت خود مراجعه کنید، نتیجه را همان لحظه می توانید شاهد باشید. نتیجه ای که باعث می شود کاربران سایت شما بیشتر در سایت شما مانده و بازدید صفحات سایت افزایش پیدا کند.

افزونه Inline Related Posts دارای قالب های متفاوتی برای نمایش جعبۀ مطالب مرتبط است. که البته دو تای آنها در دسترس است و دیگر موارد به صورت پولی ارائه می شود. البته همان موارد رایگانش هم برای استفادۀ من و شما کافی است. به شما در مقالات بعدی خواهم گفت که چطور قادرید Inline Related Posts را به درستی تنظیم نمایید. برای این منظور به مقاله آموزش افزونه Inline Related Posts مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش جامع وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش افزونه Yoast SEO

درباره ®WPTutorial

WPTutorial یکی از منابع آموزشی جامع و رایگان وردپرس می باشد، که هدف اصلی خودش را به اشتراک گذاری تجربه های وردپرسی و افزایش دانش وبمسترهای فارسی زبان قرار داده است. بر همین اساس هر روزه سعی در انتشار آموزش ها، ترفندها و هک های وردپرس می کند، تا شما بتوانید سایت تان را هر روز بهبود ببخشید.